Częstochowa w walce z komarami stawia na jerzyki. Na urzędzie zamontowano budki lęgowe dla tych ptaków. W mieście jest już 3 tysiące budek

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Jerzyki zjadają do 20 tys. komarów dziennie
Jerzyki zjadają do 20 tys. komarów dziennie
Częstochowa w walce z komarami i innymi owadami stawia na jerzyki. W całym mieście jest już blisko 3 tysiące budek lęgowych przygotowanych dla tych wyjątkowych ptaków. W czwartek, 25 czerwca, budki zawisły na Urzędzie Miasta w Częstochowie.

- Temat jerzyków przybliżył mi radny Sebastian Trzeszkowski. Dowiedziałek się, że jerzyki to ptaki, które zjadają dziennie nawet 20 tysięcy komarów. Jeżeli mamy takich sprzymierzeńców w walce z komarami i możemy im pomóc, dlatego warto iść w tym kierunku i budować budki dla tych ptaków. Na samym Stadomiu takich budek jest blisko 400, a w całym mieście może być ich dzisiaj nawet blisko 3 tysiące. Może to być dobry, bezpieczny i ekonomiczny sposób zabezpieczenia mieszkańców Częstochowy przed komarami. Dlatego budki z jerzykami zawisną również na naszym urzędzie – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Pomysłodawcą montażu budek dla jerzyków jest w Częstochowie Jacek Suchomel, którego w akcji wsparli dwaj częstochowscy radni, Sebastian Trzeszkowski oraz Michał Lewandowski.

Musisz to wiedzieć

- Akcja pomocy jerzyków rozpoczęła się dwa lata temu w dzielnicy Stradom. Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców Częstochowy, spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy i firmy do zainteresowania się i udzielania pomocy jerzykom. Ta pomoc to instalacja budek lęgowych w miejscach, gdzie utraciły swoje gniazda z powodu termomodernizacji, a także w miejscach nowych. Duża populacja jerzyków to naturalna metoda walki z owadami takimi, jak komary i meszki – mówi Jacek Suchomel.

Jak dodaje Jacek Suchomel, jerzyk żyje 21 lat i zawsze wraca do tego samego gniazda. Dziennie pokonuje tysiąc kilometrów polując na komary. - Jerzyk to ptak inny niż wszystkie. Wszystkie czynności życiowe, jak sen, jedzenie, picie i przedłużenie gatunku, wykonuje w locie – mówi Jacek Suchomel.

Zobacz koniecznie

Co ciekawe jerzyk, który zamieszka w danym miejscu, zawsze będzie do niego wracał. Wszechobecne termomodernizacje budynków często powodują niszczenie miejsc, w których ptaki mieszkały, a jerzyki objęte są w Polsce ścisłą ochroną.

- Likwidacja naturalnych miejsc gniazdowych takich, jak wloty do stropodachów to dla tych ptaków wyrok – tłumaczy Jacek Suchomel. - Jerzyk będzie wracał w miejsce, gdzie miał gniazdo przez 2-3 lata, aż straci siły i zginie. Potrzeba wsparcia jerzyków jest o tyle ważna, że w ostatnich latach populacja jerzyka w Polsce spadła o 70 procent.

Nie przeocz

Mieszkańcy dzielnicy Stradom od dłuższego czasu zaangażowali się w pomoc jerzykom. Dotychczas zamotnowano tam 397 budek, które zostały w ponad 80 procentach zajęte przez jerzykowe pary. - Planujemy cyklicznie zwiększać liczbę budek dla jerzyków w naszej dzielnicy i zachęcamy do niej wszystkich częstochowian – mówi Jacek Suchomel.

Dotychczas na budynkach administrowanych przez ZGM TBS zamontowano 550 budek lęgowych jerzyków.

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie