Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Władze powiatu szacowały straty po nawałnicach [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa: Władze powiatu szacowały straty po nawałnicach
Częstochowa: Władze powiatu szacowały straty po nawałnicach arc
We wtorek przedstawiciele władz powiatu częstochowskiego udali się w teren, by zapoznać się ze skutkami wichury, która nawiedziła nasz powiat w minioną sobotę.

Przedstawiciele władz powiatu częstochowskiego: wicestarosta częstochowski Henryk Kasiura, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Roman Gębuś oraz inspektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Skarbu Państwa Magdalena Knopik udali się w teren, by zapoznać się ze skutkami wichury, która nawiedziła nasz powiat w minioną sobotę.

Jak oceniają władze powiatu, szkody spowodowane przez wiatr nie są tak duże, jak można się było spodziewać. Najbardziej ucierpiała szkoła przy ul. Mickiewicza w Koniecpolu, z której wichura zerwała około 40 m kw. poszycia dachu. Niewielki fragment dachu (ok. 5 m kw.) został też zniszczony w Lubojnie.

Największe szkody odnotowano w infrastrukturze energetycznej. Wystąpiły one na liniach średniego i niskiego napięcia miejscowościach: Konopiska, Aleksandria, Kościelec, Kocin Stary, Kocin Nowy, Blachownia, Kłomnice, Mykanów, Koniecpol, Lelów. Łącznie zasilania pozbawionych było ok. 3 600 odbiorców energii elektrycznej. Większość awarii usunięto tego samego dnia, natomiast jeszcze w niedzielę bez prądu pozostawało około 20 odbiorców. Jednak do godz. 22.00 usunięto wszystkie uszkodzenia.

Silny wiatr połamał także wiele gałęzi i drzew, które od soboty usuwali strażacy. Łącznie w akcji usuwania skutków wichury uczestniczyło 76 zastępów straży pożarnej. Strażaków wzywano do Blachowni, Łęgu, Złotego Potoku, Przymiłowic, Aleksandrii, Korzonka, Gorzelni, Lubojny, Koniecpola, Konopisk, Radoszewnicy, Ponika, Lelowa, Sierakowa, Kusiąt, Rększowic, Wiercicy, Janowa, Wierzchowisk, Hutek i Ślęzan.

Ucierpiały także drzewa w należącym do Skarbu Państwa i zarządzanym przez starostę częstochowskiego zespołu pałacowo-parkowego w Złotym Potoku. Władze powiatu już w sobotę podjęły działania mające na celu wstępne zabezpieczenie złamanych konarów i czasowe zamknięcie dla zwiedzających części parku zagrażającej ich bezpieczeństwu. W najbliższych dniach niebezpieczne konary zostaną usunięte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!