Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Wymarzone klucze do mieszkań socjalnych

Janusz Strzelczyk
Jacek Kurzyckli z dziećmi,w nowym mieszkaniu, na które czekał dziewięć lat
Jacek Kurzyckli z dziećmi,w nowym mieszkaniu, na które czekał dziewięć lat Fot. Janusz Strzelczyk
Jacek Kurzycki nie krył wzruszenia, gdy odbierał w poniedziałek klucze do mieszkania w pierwszym częstochowskim bloku socjalnym.

- Czekaliśmy na to mieszkanie dziewięć lat - mówił Jacek Kurzycki. - Nareszcie będziemy mieszkać jak ludzie. Nie mniej szczęśliwa była jego żona, Agnieszka.
- Na Berka Joselewicza, skąd się wyprowadzamy jest straszna wilgoć - mówiła Agnieszka Kurzycka. - Nie dało się osuszyć mieszkania. To jest stara kamienica, administrowana przez miejski zarząd budynków.
Na uroczystości oddania bloku do użytku była czwórka dzieci Kurzyckich. Pozostała trójka poszła do szkoły.
Dwunastoletni Adama razem z prezydentem Tedeuszem Wroną przecinał wstęgę przed oficjalnym oddaniem bloku lokatorom.

Adam i jego rodzeństwo będą mieli wreszcie dobre warunku do nauki i wypoczynku. Nowe mieszkanie ma ponad 70 metrów kwadratowych. Tamto, na Berka Joselewicza niecałe 40 metrów kwadratowych.
- Odwiedziłem państwa Kurzyckich podczas tradycyjnej akcji Ligi Miejskiej przekazywania świątecznych wypieków najuboższym w naszym mieście. W małym mieszkanku stały piętrowe łóżka dla 9 osób. W mieszkaniu, mimo to był utrzymany porządek - wspominał podczas przekazywania mieszkań do użytku prezydent Wrona.

W budynku przy Kopernika są 22 mieszkania socjalne. Gdy miasto przejmowało w 2005 od Skarbu Państwa zdewastowaną,nieczynną od dziesięciu lat przychodnię zdrowia z myślą o zaadaptowaniu jej na mieszkania socjalne, część mieszkańców sąsiedniego bloku protestowała przeciwko blokowi socjalnemu. Wczoraj przywitali sąsiadów.
Ten blok jest w centrum miasta. Chodziło o to, aby nie tworzyć, jak to siędzieje w niektórych miastach getta o najniższym standardzie, w kontenerach czy barakach.

Mieszkania socjalne w budynku przy ul. Kopernika mają zbliżony standard do komunalnych. Jest to właściwie nowy blok.

Nowy, bo po remoncie zostały tylko ściany zewnętrzne, też zresztą odnowione. Przebudową zostały objęte wszystkie pomieszczenia.

Dobudowano przewody wentylacyjne i spalinowe, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wykonano nową instalację wodno-kanalizacyjną, gazową, elektryczną, centralnego ogrzewania.
Z 22 powstałych mieszkań, pięć lokali zostało przeznaczonych dla rodzin wielodzietnych.
Dwie rodziny wielodzietne otrzymały lokale w ramach zamiany dotychczas zajmowanych mieszkań komunalnych o małych metrażach.

Pięć mieszkań zostanie wynajętych rodzinom, których członkowie są osobami niepełnosprawnymi posiadającym prawo do lokalu socjalnego.

Dwa lokale otrzymają rodziny mieszkające w budynkach, w których istnieje zagrożenie życia przebywających w nich osób, dwa mieszkania otrzymają wychowankowie domu dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty