MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Zaoszczędzisz na przejazdach

Janusz Strzelczyk
Wiesław Dzięgielewski chwali pomysł z nowymi tablicami za informacje o przesiadkach do autobusów
Wiesław Dzięgielewski chwali pomysł z nowymi tablicami za informacje o przesiadkach do autobusów Fot. Janusz Strzelczyk
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zainstalowało na przystankach tramwajowych kolorowe plansze z informacjami, których nie ma na tradycyjnych rozkładach jazdy.

Plansze informują m.in. o tym ile przystanków dzieli nas od celu podróży, jaki jest minimalny i maksymalny czas przejazdu do kolejnych przystanków, ich nazwy oraz wykaz linii autobusowych, na które w danym miejscu pasażerowie mogą się przesiadać. Grafika tych plansz nawiązuje do Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej.

- Taka numeracja przystanków to duże ułatwienie dla osób korzystających z elektronicznej portmonetki, e-biletu - wyjaśnia Marcin Maranda, rzecznik MPK. - Już przed wejściem do tramwaju będzie można sprawdzić, czy przy wysiadaniu komputer odda nam część pieniędzy pobranych za przejazd. Informacja o przesiadkach to z kolei krok ku wyższym standardom obsługi pasażerów - dodaje.

Dla częstochowianina Wiesława Dzięgielewskiego w tej nowince najważniejsze są informacje o możliwościach przesiadania się do autobusów. - Dużo jeżdżę po mieście tramwajami i autobusami. Teraz mogę szybko zorientować się, gdzie będzie mi najdogodniej przesiąść się do autobusu - mówi Wiesław Dzięgielewski.

Dla Iwony Małkowskiej, studentki korzystna jest natomiast informacja o czasie przejazdu, bo obliczy sobie ile pieniędzy wyda z elektronicznej portmonetki, czyli swojego biletu na przejazdy komunikacją miejską.
- Mam ulgowy bilet szkolny za 50 złotych - mówi Iwona Małkowska.- Mogę z niego korzystać bez ograniczeń, w dowolnym czasie, aż do wyczerpania konta. Opłaty zależą od tego, ile przystanków przejeżdżam. Jeśli trasę liczącą do trzech przystanków to płacę 55 groszy, a powyżej - 1,05 zł. Teraz, gdy zainstalowano nowe tablice mogę szybko sobie policzyć, że np. wysiadając wcześniej o jeden przystanek zmieszczę się w tańszej strefie. Zaoszczędzę w ten sposób 50 groszy. I tak grosz do grosza. Przedtem się nad tym nie zastanawiałam, nie liczyłam przystanków tylko wsiadałam kasowałam bilet i jechałam - dodaje.
Informacje o przesiadkach są też ważne dla turystów oraz osób przyjeżdżających do Częstochowy, by załatwić różne sprawy.

We wszystkich autobusach i tramwajach jest informacja głosowa i wizualna o przystankach. Korzystając z tablic informacyjnych na przystankach tramwajowych można zaplanować podróż i wysiąść w odpowiednim miejscu po komunikacie w tramwaju np. "następny przystanek Promenada".

Nowe tablice kosztowały w sumie 270 złotych. To niewiele, a korzyści dla pasażerów duże.
Jednak zainstalowane są tylko na przystankach tramwajowych. Ze względów technicznych nie ma ich na przystankach autobusowych. W Częstochowie są tylko dwie linie tramwajowe. Wariantów przesiadek do autobusów jest więc stosunkowo

Oszczędniej

Informacje na tablicach są przydatne głównie posiadaczom elektronicznej portmonetki.
Można łatwo zaplanować i zmniejszyć wydatki z e-biletu rezygnując z przejazdu tylko jednego przystanku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni