Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Złodzieje dla zysku nie cofają się nawet przed profanacją świątyń

Janusz Strzelczyk
Jasnogórska ikona jest pod opieką prof. Wojciecha Kurpika
Jasnogórska ikona jest pod opieką prof. Wojciecha Kurpika Janusz Strzelczyk
Niedzielnat próba zbezczeszczenia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej nie była pierwszym przypadkiem ataku na ikonę.

W Wielkanoc, w 1430 roku (48 lat po przywiezieniu obrazu do Częstochowy) ikona została zniszczona przez bandę złodziei z Moraw, Śląska i Czech. Swego czasu oskarżano o ten czyn husytów.

Napastnicy włamali się do Kaplicy Matki Boskiej, zdjęli z ołtarza obraz, zerwali z niego kosztowne ozdoby, które ukradli, a samą ikonę pocięli szablami (stąd te charakterystyczne rysy na prawym policzku Czarnej Madonny). Obraz rzucili na ziemię. Deska, na której jest namalowany, pękła na trzy części. Odnowienie obrazu przeprowadzono w Krakowie, na polecenie króla Władysława Jagiełły. Wtedy też nadano mu znany dziś wygląd.

W październiku 1909 roku skradziono korony z obrazu Czarnej Madonny. - Sprawców nigdy nie wykryto. Decyzja ówczesnego papieża Piusa X była natychmiastowa - diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski zostaną wykonane przez złotnika watykańskiego. Papież przekazał polskiej delegacji dwie złote korony. Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się 22 maja 1910 roku - kreśli tło historyczne o. Jan Golonka, kustosz klasztoru jasnogórskiego.

Ikona od ponad 30 lat jest pod opieką konserwatorską profesora Wojciech Kurpika z warszawskiej ASP, który co roku, przed Wielkanocą, dokonuje przeglądu stanu obrazu i jeśli trzeba, robi ikonie specjalne zastrzyki. Obraz umieszczony jest w kasecie pancernej, która też jest zabytkiem ponadstuletnim. Nad bezpieczeństwem sanktuarium czuwa kilkudziesięcioosobowa Straż Jasnogórska. Na nowoczesną centralę monitoringu przeznaczona jest wyremontowana organistówka.

Jasna Góra to wielkie muzeum z unikatowymi często zbiorami. Np. w Bastionie św. Rocha na wystawie "Skarbca Pamięci Narodu" zgromadzono blisko 500 eksponatów - cenne wota przez wieki przynoszone przez pielgrzymów i składane przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, w tym pamiątki historyczne i zabytki rzemiosła artystycznego. Wystawa obejmuje głównie zabytki XVIII-wieczne, w tym zbiór broni, nawiązujący do funkcjonowania garnizonu wojskowego na Jasnej Górze. Znalazła się tam również grupa cennych wyrobów orientalnych, m.in. trofea króla Jana III Sobieskiego z bitwy pod Wiedniem w 1683 r. W centrum umieszczono buławy - insygnia władzy dawnych polskich hetmanów.

Całości dopełniają tkaniny oraz dzieła rzemiosła artystycznego. Całość została wyeksponowana za pomocą nowatorskiego zastosowania szaf ze szkła i specjalnego oświetlenia. Jest to jedna z najnowocześniejszych i najciekawszych wystaw w Polsce. Z kolei w Skarbcu można zobaczyć m.in. monstrancję podarowaną klasztorowi przez króla Zygmunta I, monstrancję o. Kordeckiego, porcelanę od Augusta III.

Dwa zarzuty

Jerzemu D. ze Świdnicy, który próbował zniszczyć Cudowny Obraz, postawiono dwa zarzuty. Odpowie za próbę zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz obrażenie uczuć religijnych innych osób. Mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące. - Podejrzany przyznał się i złożył obszerne wyjaśnienia, jednak ich treść wywołała wątpliwości co do stanu jego zdrowia. Prokurator zlecił opracowanie opinii psychiatrycznej - mówi Romuald Basiński, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Obiekty sakralne są narażone na kradzieże

Okradanie i tym samym profanacja obiektów sakralnych niestety nie należy do rzadkości.

Katedra gnieźnieńska była wielokrotnie okradana, także w czasach współczesnych czy stosunkowo nam bliskich.
W 1923 r. doszło do kradzieży relikwii głowy św. Wojciecha razem ze złotym relikwiarzem. Sprawców nigdy nie wykryto.

W 1986 r. skradziono srebrny relikwiarz św. Wojciecha. Złodzieje przetopili relikwiarz. Zostali zatrzymani. Było ich trzech. W 2011 roku skradziono z katedry gnieźnieńskiej pierścień prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Inne przykłady kradzieży z polskich świątyń to: monstrancja z Muzeum Klasztornego w Świętej Lipce, relikwiarz z XVIII wieku i puszka na komunikanty z XVIII w. z kościoła św. Mikołaja w Wysocicach, kielich liturgiczny z początku XVII w. z kościoła Najświętszej Maryi Panny w opactwie Sieciechów, anioł z ołtarza bocznego z kościoła św. Marcina w Tarnowicach Starych, tryptyk z XVI w. z kościoła odpustowego św. Anny w Oleśnie oraz ikona Matki Bożej Rudeckiej z kościoła Wniebowzięcia Matki Bożej w Jesieniu.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!