Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Znikają kolejne przęsła estakady na Rakowie. Wkrótce wiadukt zniknie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Znikają kolejne przęsła estakady na częstochowskim Rakowie. Wkrótce wiadukt zniknie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Znikają kolejne przęsła estakady na częstochowskim Rakowie. Wkrótce wiadukt zniknie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Ciastek
Prace na wyburzanej estakadzie w Częstochowie skupiły się na części nad południową jezdnią łączącą ulicę Jagiellońską z Aleją Pokoju. W tym czasie przejazd pod wiaduktem był niemożliwy. Obecnie prace trwają na dalszej części estakady.

Prace przy demontażu starej estakady postępują sprawnie, tempo rozbiórki to mniej więcej jedno przęsło dziennie. Codziennie ubywa kolejnych fragmentów wiaduktu.

Betonowe i metalowe elementy przeprawy są niszczone przez specjalne maszyny. Z powodu wyburzania południowej części mostu, nieczynne są dwa z trzech przejść dla pieszych, z których dotychczas korzystali mieszkańcy Rakowa i Wrzosowiaka. Rozbiórka wciąż budzi zainteresowanie ludzi. Wielu przystaje i obserwuje postępujące prace.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Widziałem, jak estakada powstawała, a teraz widzę jak jest burzona. Czekam na rozpoczęcie budowy kolejnej, ale jej końca już raczej nie doczekam - mówi z uśmiechem pan Antoni, mieszkaniec Rakowa.

Wkrótce ruszy budowa nowej przeprawy

Nowa estakada, która powstanie w miejsce obiektu otwieranego jeszcze przez Edwarda Gierka, ma ograniczyć emisję hałasu, odmienić przestrzeń publiczną (obiekt będzie iluminowany) oraz oczywiście służyć sprawnemu przejazdowi przez miasto.

Przypomnijmy, że w ramach przebudowy powstaną w sumie trzy estakady: jedna w miejsce demontowanej na Rakowie oraz dwa zupełnie nowe obiekty na skrzyżowaniach alei Wojska Polskiego z ulicami: Krakowską i Legionów, które staną się w ten sposób bezkolizyjne.

Nie przeocz

Poza tym w czasie inwestycji powstanie m.in. 6 nowych kładek dla pieszych, trzy ronda, a kompleksową modernizację przejdzie 5,5 km trasy z nową infrastrukturą dla kierowców, pieszych i rowerzystów.

Koszt kontraktu z dofinansowaniem z projektu unijnego to 179 mln zł. Do tej kwoty dojdzie, jak zawsze przy tego typu dużych zadaniach, koszt robót dodatkowych, których nie można było przewidzieć na etapie planowania inwestycji.

Kiedy koniec inwestycji?

Zgodnie z założeniami programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie w wyniku przebudowy ma powstać bezkolizyjnie, funkcjonalne, komfortowe, bezpiecznie i przyjazne dla użytkowników połączenie - na miarę XXI wieku.

Dzięki nowej alei Wojska Polskiego (na przebiegu DK-91 i DK-46) na plus ma zmienić się otoczenie trasy i jakość komunikacyjnej przestrzeni publicznej, co wpłynie także na postrzeganie miasta przez kierowców przejeżdżających przez miasto oraz turystów.

Wszystkie prace w ciągu alei Wojska Polskiego, czyli dawnej „gierkówki”, mają zgodnie z założeniami zostać ukończone w drugiej połowie 2023 roku, choć władze miasta liczą, że inwestycję uda się zamknąć do połowy 2023 roku. To strategiczna dla miasta inwestycja komunikacyjna.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera