Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowska Fundacja Oczami Brata świętuje 5-lecie. Podsumowała swoją działalność i podziękowała tym, którzy ją wspierają ZDJĘCIA

PW
Gala z okazji 5-lecia Fundacji Oczami Brata w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie 24.02.2019 r.
Gala z okazji 5-lecia Fundacji Oczami Brata w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie 24.02.2019 r. PW
24 lutego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się uroczysta gala, podczas której podsumowano 5 lat działalności Fundacji Oczami Brata oraz podziękowano ambasadorom działań organizacji. Głównym celem funkcjonowania fundacji jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzinom.

Fundacja została założona 16 stycznia 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu fundatora i prezesa organizacji Pawła Bilskiego.

Zobaczcie zdjęcia:

Gala rozpoczęła się od projekcji filmu wspominającego Karola Bilskiego, który sam był osobą niepełnosprawną (jutro 25 lutego, mija 6. rocznica jego śmierci). Następnie wszystkich zebranych powitał prowadzący galę aktor częstochowskiego Teatru Maciej Półtorak, który podkreślił, że Oczami Brata to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się organizacji niosących pomoc osobom niepełnosprawnym w Polsce.

O jej sukcesach, których nie brakowało w ciągu ostatnich pięciu lat, goście mieli okazję dowiedzieć się z kolejnego filmu. W tym czasie otworzyła ona m.in. 9 pracowni aktywizacji społecznej i zawodowej dla osób z niepełnosprawnością, mieszkania wspomagano-treningowe, Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży, Teatr Oczami Brata, zainicjowała warsztaty artystyczne dla osób o różnej sprawności, realizowała projekt „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, promowała twórczość uzdolnionych osób z niepełnosprawnością, przeprowadziła projekt DOWN-LOVE - warsztaty z uczniami szkół, studentami na temat niepełnosprawności, współrealizowała projekt „Biuro Aktywizacji Społecznej”, wdrażając model asystentury społecznej, czy razem z miastem założyła Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”.

Prezes fundacji podkreślił, że już kilka dni po śmierci brata, w jego głowie zakiełkował pomysł podjęcia działalności, która byłaby czymś w rodzaju pomnika postawionego Karolowi Bilskiemu.

- Pojawił się pomysł, żeby przekuć to w konkretne działania, dzięki którym osoby niepełnosprawne i ich rodziny uzyskają niezbędną pomoc. A już rok później działała organizacja, której misją jest codzienne patrzenie na świat "oczami brata", czyli "oczami osób z niepełnosprawnością", obserwowanie jakie mają potrzeby i starania, żeby je zaspokajać – powiedział Paweł Bilski, dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w funkcjonowanie organizacji, za każdą minutę współpracy.

Głos zabrali wiceprezydent miasta Ryszard Stefaniak, który odczytał list od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Andrzej Stefański, główny koordynator ds. projektów regionalnych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, który z kolei przedstawił list z podziękowaniami od RPO Adama Bodnara.

Prezes i zarząd Fundacji Oczami Brata wręczyli podziękowania najważniejszym ambasadorom działań organizacji: prezydentowi Matyjaszczykowi (odebrał Ryszard Stefaniak), Adrianowi Starońkowi, naczelnikowi Wydziału Polityki Społecznej UM Częstochowy, prof. Izabeli Krasiejko z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie, przedstawicielom Hotelu Ibis, przedsiębiorcom Joannie i Wojciechowi Klimasom, Katarzynie i Edmundowi Pomorskim z firmy Art - Lex oraz rodzicom Jadwidze i Januszowi Bilskim. Paweł Bilski podziękował też obecnym i byłym członkom zarządu fundacji. Na koniec części oficjalnej, za pośrednictwem specjalnie przygotowanej wizualizacji, zademonstrował plany fundacji na najbliższą przyszłość w postaci budowy domu „Oczami Brata”, w którym zamieszkałoby co najmniej osiem osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W części artystycznej wystawiony został spektakl muzyczny „MachaLista” w wykonaniu m .in. Piotra Machalicy, po którym wszyscy zebrani mieli okazję napić się jubileuszowego szampana.

To nie koniec jubileuszu

Dzisiejszym obchodom rocznicowym towarzyszyła akcja #dobrakawka dla Fundacji Oczami Brata w kawiarni Boulangerie (za każda kupioną kawę organizacja otrzymywała 1 zł na cele statutowe). Jutro 25 lutego (w 6. rocznicę śmierci Karola Bilskiego) o godz. 12.00 przy budynku pracowni aktywizacji społeczno-zawodowej (ul. Łukasińskiego 40 w Częstochowie) uczestnicy zajęć fundacji, przyjaciele Karola, wypuszczą do nieba balony. Dwie godziny wcześniej natomiast o godz. 10.00 odbędzie się konferencja prasowa (Klubokawiarnia Alternatywa 21, ul. Mielczarskiego 20) w sprawie najnowszej, ogólnopolskiej inicjatywy fundacji.

IEM 2019 Katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo