MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie pielgrzymki motocyklistów. Dlaczego?

Bartłomiej Romanek
Zdaniem prokuratury w mszy świętej 11 kwietnia uczestniczyło 7 tysięcy motocyklistów, co było zgodne z obowiązującymi wówczas przepisamiZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdaniem prokuratury w mszy świętej 11 kwietnia uczestniczyło 7 tysięcy motocyklistów, co było zgodne z obowiązującymi wówczas przepisamiZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Częstochowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie pielgrzymki motocyklistów na Jasną Górę. W XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, który odbył się 11 kwietnia, mimo obowiązujących obostrzeń udział wzięło kilka tysięcy motocyklistów, część z nich nie przestrzegała zasad sanitarnych. Zdaniem prokuratury, liczba motocyklistów na jasnogórskich błoniach była zgodna z wymogami sanitarnymi, a żadna z osób, które zachorowały na COVID-19, nie zgłosiły w wywiadzie Sanepidu, że wcześniej brała udział w wydarzeniu.

Przypomnijmy, XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego odbył się na Jasnej Górze 11 kwietnia 2021 roku. Media w całej Polsce obiegły zdjęcia z błoni, na których roiło się od uczestników.

Z powodu wątpliwości Komenda Miejska Policji w Częstochowie przekazała do Prokuratury Rejonowej Częstochowa Północ materiał dotyczący pielgrzymki motocyklistów. W XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego na Jasnej Górze mimo pandemii uczestniczyło kilka tysięcy miłośników jednośladów, a początkowo niektóre źródła podawały, że mogło ich być ponad 10 tysięcy. Śledczy natychmiast podjęli decyzję o wszczęciu śledztwa w tej sprawie.

- Śledztwo zostało wszczęte w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 - mówił nam wówczas prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Niestety podczas pielgrzymi nie wszyscy uczestnicy przestrzegali przepisów sanitarnych, mimo że organizatorzy pielgrzymki na swojej stronie apelowali, aby podczas spotkania przestrzegać zasad dystansu społecznego i aby zasłaniać usta i nos. Podobny apel do osób modlących się na błoniach jasnogórskich skierowała przedstawicielka policji.

O bezpieczeństwie przypominała również Jasna Góra. Rzecznik klasztoru o. Michał Legan podkreślał, że Jasna Góra zrobiła wszystko, aby było bezpiecznie, a w jego ocenie zdecydowana większość uczestników przestrzegała przepisów.

Mimo to po pielgrzymce pojawiły się pytania o właściwe zabezpieczenie imprezy przez organizatorów i postawę samej policji. Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zapewniała, że wszystkie ujawnione przypadki łamania przepisów sanitarnych były karane. Jak dodawała, według organizatorów w pielgrzymce miało uczestniczyć dwa tysiące osób.

- Policjanci wylegitymowali 156 osób, ujawnili 1 przestępstwo i blisko 100 wykroczeń. Zgromadzone materiały zostaną przekazane do prokuratury w celu oceny, czy doszło do popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób przez organizatora - poinformowała Komenda Miejska Policji w Częstochowie jeszcze przed przekazaniem materiałów do prokuratury.

Po kilku miesiącach śledztwa i zebraniu materiałów dowodowych, prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa, bo zdarzenie nie wyczerpywało znamion przestępstwa.

- Według naszych ustaleń na błoniach przebywało około 7 tysięcy motocyklistów, a ta liczba była zgodna z obowiązującymi wówczas przepisami sanitarnymi. Poza tym organizatorzy przypominali o przestrzeganiu zasad sanitarnych, a w trosce o bezpieczeństwo uczestników zlotu odwołali tradycyjny przejazd motocyklowy z Przeprośnej Górki na Jasną Górę - mówi prokurator Tomasz Ozimek.

Nie bez znaczenia dla umorzenia był również fakt, że nie ma żadnego dowodu, iż ktoś zachorował z powodu uczestniczenia w zlocie.

Nie przeocz

- Żadna z osób w Polsce, które zachorowały na COVID-19 w wywiadzie sanitarnym nie informowała o uczestniczeniu w tym wydarzeniu - dodaje Tomasz Ozimek.

Tydzień później (18 kwietnia) miał się odbyć na Jasnej Górze Zjazd Gwiaździsty, w których również uczestniczą motocykliści, ale jego organizatorzy po wydarzeniach z 11 kwietnia podjęli decyzję o odwołaniu mszy na błoniach i zorganizowali go w skromniejszej formie. Msza święta odbyła się na Jasnej Górze i uczestniczyła w niej ograniczona liczba osób.

Częstochowska prokuratura w marcu 2021 roku poinformowała o akcie oskarżenia wobec właściciela dyskoteki znajdującej się niemal pod Jasną Górą, który w czasie pandemii w październiku 2020 roku zorganizował imprezę dla ponad 200 osób. Śledztwo również dotyczyło sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni