Firma Exact Systems udowadnia, że polscy przedsiębiorcy mogą zdobywać klientów w tak trudnych krajach jak Chiny i Rosja.

Częstochowska firma Exact Systems SA jest polskim liderem na rynku kontroli jakości i jedną z trzech największych firm tego typu w Europie. Exact Systems działa od 2004 r. i jest liderem branży kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej.

Głównymi odbiorcami usług firmy są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów.

Klientami firmy są również zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną z branży elektronicznej, AGD oraz kosmetycznej. Klientami Exact Systems są takie koncerny jak: Volkswagen, General Motors, ZF TRW, grupa Fiat Chrysler Automobiles, Siemens, Bosch, Indesit czy Whirlpool.

Wiedzą, jak podbijać rynki w Chinach i Rosji

Obecnie firma posiada swoje przedstawicielstwa w 12 państwach: w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Belgii, Holandii oraz Chinach. Zwłaszcza wejście na tak trudne rynki jak Turcja, Rosja i Chiny może robić wrażenie.

- Dla polskich przedsiębiorców te kraje wydają się zbyt skomplikowane, wręcz niemożliwe do ekspansji, ale my jesteśmy najlepszym przykładem, że to możliwe, a polscy przedsiębiorcy mają do tego odpowiedni potencjał - mówi Lesław Walaszczyk, wiceprezes zarządu i jeden z założycieli firmy Exact Systems.

Dynamika wymusiła zmianę strategii ekspansji firmy

Początkowo ekspansja w innych krajach była prowadzona tzw. organiką, która polegała na budowie spółek w innych krajach od podstaw. W każdym kraju wybierany był lokalny general manager, który szkolił się w Polsce, a później budował biznes w swoim własnym kraju. W pewnym momencie wybór tej drogi okazał się zbyt wolny dla dynamiki i możliwości firmy. W 2015 roku dokonano pierwszej akwizycji, czyli przejęcia spółek, które pozwoliły umocnić firmie pozycję na rynku lub też uzyskać nową geografię poprzez dostęp do nowego kraju.

We wrześniu 2015 roku Exact Systems przejął spółkę CSR, dzięki czemu swoim zasięgiem objął Belgię i Holandię. Obecnie spółka finalizuje kolejną transakcję, która dotyczy spółki portugalskiej, działającej również w Hiszpanii.

- Branża motoryzacyjna, której jesteśmy częścią, na całym świecie przechodzi obecnie poważne zmiany, również w zakresie kontroli jakości produkowanych samochodów i części do nich. Dzięki kolejnym akwizycjom będziemy mogli sprawniej i szybciej reagować na potrzeby rynkowe i to w rozszerzonym zakresie. Zamierzamy uzupełnić kompetencje grupy o nowe rozwiązania w obszarze outsourcingu i kontroli jakości oraz usług certyfikacji - tłumaczy wiceprezes Lesław Walaszczyk

W kontroli jakości ważna jest szybkość reagowania

Klientami (84 proc.) Exact Systems jest branża motoryzacyjna, na potrzeby której powstała firma. Jakość w niej jest bardzo ważna, bo brak aspektów jakościowych może zagrażać życiu ludzkiemu. Tak to się zaczęło kilkanaście lat temu. W 2008 i 2009 roku podjęto próby dywersyfikacji klientów, kiedy na arenie międzynarodowej panował kryzys, a branża motoryzacyjna odczuła go szczególnie dotkliwie.

- W przypadku nieprzewidzianych problemów z jakością ważne jest, żeby zareagować natychmiast, żeby dokonać selekcji tak, aby nie dopuścić do zatrzymania linii i zminimalizować koszty - mówi Lesław Walaszczyk.

Dlatego firma ma własną strategię rekrutacyjną, która pozwala na wyłowienie najlepszych kandydatów na kontrolerów, a później umożliwia im rozwój w firmie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ