Częstochowskie fontanny zostaną włączone na początku czerwca. Ruszą też kryte pływalnie

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Fontanna "Dziewczynka w gołębiami" w Częstochowie
Fontanna "Dziewczynka w gołębiami" w Częstochowie janusz strzelczyk
Częstochowskie fontanny były uruchamiane zwykle na początku maja, a nawet pod koniec kwietnia. W ubiegłym roku z powodu obostrzeń sanitarnych spowodowanych pandemią koronawirusa nie zostały włączone. W tym roku będą działać.

Częstochowskie fontanny zostaną włączone na początku czerwca. Ruszą też pływalnie

- Miejskie fontanny, które są od tego roku w gestii Centrum Usług Komunalnych, mają działać od czerwca. Do otwarcia od 1 czerwca przygotowywane są też trzy miejskie baseny - dwa prowadzone przez MOSiR przy "Sienkiewiczu" oraz przy alei Niepodległości oraz basen Miejskiego Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego - informuje Włodzimierz Tutaj, rzeczni Urzędu Miasta w Częstochowie. - Jest to zgodne z krajowym kalendarzem luzowania obostrzeń, który zakłada, że od 29 maja ogólnodostępne będą, choć nadal z istotnymi ograniczeniami, wreszcie atrakcje i rekreacje wodne, w tym baseny oraz strefy spa. Poza tym, po długim okresie przestoju baseny trzeba oczywiście technicznie przygotować oraz uzyskać pozytywne wyniki badań wody w Sanepidzie.

W Częstochowie jest dziewięć miejskich wodotrysków: dwa w III Alei Najświętszej Maryi Panny, w Parku Staszica pod Jasną Górą, przy filharmonii, przed dworcem PKP na Placu Rady Europy, koło urzędu miasta w Pasażu Opolczyka, w parku na Parkitce, na odnowionym pl. Orląt Lwowskich i na skwerze Solidarności (kiedyś jeszcze fontanny były na Promenadzie, przy „mrówkowcu” na Tysiącleciu, u zbiegu Ogrodowej i Katedralnej, koło „Puchatka” i „Megasamu”).

Nie przeocz

Niektóre częstochowskie fontanny to prawdziwe dzieła sztuki.
Uruchomiona w 2009 r. fontanna „Dziewczynka z gołębia” w III Al. NMP kosztowała około 350 tysięcy złotych. Zaprojektował ją częstochowski plastyk Władysław Ratusiński, a wyrzeźbiła Ewa Maliszewska, autorka figurek do oscarowego Piotrusia i wilka - filmu lalkowego.

W 2010 r. powstał wodotrysk „Amonit”, też w III Al. NMP, który kosztował 300 tysięcy złotych.
.Autorem koncepcji plastycznej tej fontanny jest Władysław Ratusiński. Kształt rzeźby przypomina amonit - kamienny odcisk trzech zwojów muszli o średnicy zewnętrznej ok. 2,5 metra. Wyrzeźbił go w jasno-żółtym piaskowcu Piotr Banasik, artysta rzeźbiarz z Malborka.
Woda wypływa ze środka rzeźby, tryska na pół metra z dysz umieszczonych w otworach wywierconych w segmentach amonitu i spływa małymi kaskadami po stopniach muszli.

Utrzymanie częstochowskich fontann w normalnym sezonie (około 5 miesięcy) kosztuje 150 tys. zł.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie