Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowskie przychodnie na sprzedaż

J. Strzelczyk, P. Piesik
Przychodnia przy ulicy Kopernika wystawiona na przetarg jest  jedną z najdroższych
Przychodnia przy ulicy Kopernika wystawiona na przetarg jest jedną z najdroższych Fot. Janusz Strzelczyk
Urząd miasta wystawił na sprzedaż 18 ośrodków zdrowia. Na tablicy ogłoszeń urzędu wywieszono wykaz przychodni z cenami wywoławczymi.

Jest to wartość minimalna za nieruchomości, określona przez rzeczoznawców. Pierwsze przetargi odbędą się w maju.

Ceny wynoszą od prawie pół miliona do około 2 mln złotych. I tak np. ośrodek przy ul. Limanowskiego można kupić za 463 tys. zł, przychodnię przy ul. Nadrzecznej za 802 tys. zł, przy ul. Kopernika kosztuje 1 mln 538 tys. zł, przy ul. Michałowskiego blisko 1,7 mln zł, a przy ul. Łódzkiej 1 mln zł.

Ze sprzedaży przychodni miasto spodziewa się 25 mln zł przychodu. To jest to mniej więcej jedna trzecia długów (około 70 mln zł) szpitala miejskiego, który od przyszłego roku ma być spółką prawa handlowego. Ale aby miejska lecznica została przekształcona w spółkę, musi pozbyć się długów. Miasto zaciągnie około 40 mln zł, na pokrycie zadłużenia lecznicy. Reszta ma być spłacona właśnie ze sprzedaży przychodni.
Ale ten plan może się nie powieść, bowiem nie wszystkie spółki pracownicze , które teraz prowadzą przychodnie są zainteresowane ich kupnem. A to one zgodnie z uchwałą rady miasta mają pierwszeństwo kupna ośrodków. Miasto może więc nie uzbierać tych 25 mln zł.

Cezary Kędra, dyrektor przychodni lekarskiej Wrzosowiak, jest już zirytowany przeciągającą się procedurą. Najpierw blokowało to szanse znalezienia inwestorów lub zaciągnięcia kredytów na konieczny remont budynku przychodni. To już stary obiekt, wymagający dużych nakładów, aby dostosować go do wszystkich wymogów unijnych. Sporo już zrobiono, pozyskując licznych sponsorów, lecz nikt nie będzie bez końca inwestował w budynek, nie będący jego własnością.

- Najpierw chciałem, aby nasza przychodnia została wystawiona do sprzedaży jako jedna z pierwszych. Teraz jestem jednak zadowolony, że na pierwszy ogień poszły inne, ponieważ wokół przetargu pojawiło się mnóstwo kontrowersji - dodaje Kędra. - Od kwestii prawnych po ceny, jakich miasto zażądało za budynki. Pierwsze przetargi pokażą więc nam wszystkim, czy cała sprawa się powiedzie.

Zamiast publicznych

W 2005 r. w Częstochowie publiczne ośrodki zdrowia przekształcono w niepubliczne.
Spółki, które je prowadzą mają duże preferencje. Czynsz za użytkowanie budynku przychodni był do tego roku symboliczny, 2 zł za metr kw. Sprzęt mogły odkupić od miasta z 50-procentowym upustem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera