Częstochowskie sięga po pięć powiatów z Łódzkiego

Agata Pustułka
arc
Udostępnij:
Koncepcja utworzenia województwa częstochowskiego wciąż krzepnie. Jego reaktywacji chce część sił politycznych (SLD i lokalne stowarzyszenie, od lat walczące o restytucję Częstochowskiego). Okazuje się, że miałoby objąć także pięć powiatów obecnego województwa łódzkiego.

- To niedorzeczność, wyciągania duchów z szafy - ocenia wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski, reprezentujący w zarządzie województwa Ziemię Częstochowską. Jego zdaniem, pomysł secesji Częstochowy pojawia się przy okazji każdej kampanii wyborczej i jest tematem zastępczym.

-Naszym celem jest zrównoważony rozwój wszystkich ziem wchodzących w skład województwa śląskiego i tak się właśnie dzieje. Obecny układ administracyjny jest optymalny - twierdzi Kleszczewski.

Inne plany mają radni miejscy i chcą Częstochowskiego od Zawiercia do Radomska i Wielunia.

- Obecne Łódzkie byłoby okrojone jeszcze o powiaty wieruszowski i pajęczański. Skromniejsza wersja to aneksja tylko kilku gmin, m.in. Gidle i Żytno z powiatu radomszczańskiego - pisze wyraźnie zaniepokojony utratą ważnego terytorium "Dziennik Łódzki".

Częstochowscy radni odpowiednią uchwałę skierowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego. O powstaniu nowego województwa miałoby zdecydować.... ogólnopolskie referedum. - Mam nadzieję, że prezydent wrzuci tę prośbę do niszczarki - mówi Marcin Biernat szef Komisji Rozwoju Regionalnego w częstochowskiej radzie miasta.

Jednak liderka PO w Częstochowie, posłanka Halina Rozpondek, nie wyklucza, że w przyszłości dojdzie do zmian na administracyjnej mapie Polski.

- Tę inicjatywę oceniam jako niepoważną, bo jest związana z wyborami. Gdyby jednak powstał u nas taki ruch jak na rzecz powstania województwa środkowopomorskiego, gdzie obywatele zebrali 100 tys. podpisów, to nie zastanawiałabym się nad poparciem. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że nasze województwo jako samodzielne miałoby lepsze szanse rozwojowe - mówi posłanka Rozpondek, która jako prezydent miasta walczyła o zachowanie samodzielności Ziemi Częstochowskiej.

W 1998 roku poważnie rozważano dwie koncepcje - powstanie województwa staropolskiego (częstochowskie plus kieleckie) oraz regionu łączącego Opolszczyznę, Częstochowskie i Kieleckie. Politycy zdecydowali jednak inaczej.

- Jeśli za jakiś czas dojdzie do powstania nowych województw, to z pewnością będzie to ruch w kierunku powstania dużych 10 -12 regionów zamiast obecnych 16 - ocenia posłanka Rozpondek.

- Powstanie województwa śląskiego było dobrą decyzją. W tej chwili Bielsko rozwija się niezwykle dynamicznie i na potencjał Bielska nie miała wpływu siedziba administracji wojewódzkiej - ocenia europoseł Jan Olbrycht, były burmistrz Cieszyna. Według Olbrychta trzeba się zastanowić, czy odnowa resentymentów ma podłoże gospodarcze, czy kulturowe. W pierwszej kwestii wiele zależy też o inicjatywę samych mieszkańców. Olbrycht widzi konieczność powołania Biura Planowania Regionalnego, które dbałoby o równomierny rozwój regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monikata
a wszystkim poniżej popatrzcie na rozwój Częstochowy od 1991 nic nie osiągnęliśmy oprócz pielgrzymek...
Zamknęli Hute, większość zakładów włókienniczych, niedługo zajmują Polontex bo to największy zakład w tej chwili w Częstochowie, po za tym zbiórke Poczty przenieśli do Chorzowa z Częstochowy.... Czy według Ciebie są to powody do chwały dla województwa śląskiego względem nas?
Jedyne co się udało to koleje śląskie chociaż patrząc po ostatnich decyzjach chowacie nas w cień, zabrali nam 5 połączeń do Częstochowy z Katowic do Gliwic, a większość studentów z Częstochowy studiuje właśnie w Katowicach i Gliwicach ew. Chorzowie...
C
Cezar
Częstochowa to stolica duchowa Polski - to jest argument za utworzeniem województwa.

Przedstawienie w ten sposób sprawy przez Państwa redakcje powoduje, że inicjatorów tej akcji nazywa się oszołomami, ludźmi z chorymi ambicjami, itp... Wykorzystując ludzką niewiedzę i uprzedzenia wyśmiewa się działalność społeczną i dzieli mieszkańców regionu.

Szkoda, że redaktorzy Dziennika Zachodniego i Łódzkiego nie zadali sobie trudu dotrzeć do inicjatorów tej akcji. To nie są politycy i nie jest prawdą, że jest to sprawa radnych SLD.
Akcję zainicjował Komitet Inicjatywy Na rzecz Utworzenia Województwa Częstochowskiego wspierany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Częstochowskiego. Nie sa to organizacje partyjne, choć w ich szeregach znajdują się politycy z różnych partii od lewicy do prawicy.

Akcja została wszczęta przed wyborami, ale nie jest akcją polityczną. Działacze wspomnianych organizacji nie będą wspierać konkretnych ugrupowań. Natomiast wybory są wykorzystywane do tego, aby po pierwsze zmniejszyć koszty referendum (które powinny być przeprowadzone razem z wyborami parlamentarnymi), a ponadto można w ten sposób uzyskać większą frekwencję.

Natomiast argumenty są zupełnie inne, bardzo konkretne: ekonomiczne. W Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego centrami kosztowymi są województwa. Wbrew opinii Pana Marszałka, nie jest prawdą, że podział środków jest proporcjonalny na wszystkie subregiony województwa. Zresztą nie w tym rzecz. Chodzi o strategię rozwoju regionalnego. Jaką wspólnotę interesów gospodarczych ma Jura z Górnym Śląskiem. Jura to potencjalnie teren turystyczno-rolniczy z przyszłością branż ekologicznych. Górny Śląsk to "czarna dziura" wymagająca gruntownej restrukturyzacji. Z gospodarczego punktu widzenia to zupełnie różne regiony. Dlatego lepiej jest stworzyć dwie różne jednostki, które opracują własne strategie rozwoju. A w przyszłości mogą ze sobą współpracować na poziomie międzyregionalnym, jako jednostki wzajemnie się uzupełniające.

Nie jest też prawdą, że utworzenie województwa sporo kosztuje. Odwołując się do ustawy o samorządzie wojewódzkim można określić zakres uprawnień jednostek wojewódzkich i wówczas okaże się, że wiele jednostek regionalnych można podnieść do statusu wojewódzkich, bez zbędnego mnożenia urzędników. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby część kompetencji dla nowego województwa było zlecanych jednostkom znajdującym się poza jego granicami.
Z geograficznego punktu widzenia z Lublińca, Myszkowa czy Kłobucka bliżej do Częstochowy niż do Katowic, a z Radomska niż do Łodzi.

Postawienie w ten sposób kwestii województwa częstochowskiego może przynieść Polsce regionowi częstochowskiemu, a nawet województwom śląskiemu i Łódzkiemu więcej korzyści niż się teraz wydaje. To nic, że być może będzie to województwo karłowate.

Działacze Komitetu i Stowarzyszenia nie czują się powołani do nanoszenia kresek na mapie. W przypadku pozytywnego wyniku referendum, to Rząd będzie zobowiązany to zrobić. Dlatego tytuł artykułu jest delikatnie mówiąc nie na miejscu. Nie wiem o jaki piąty powiat może chodzić, natomiast pięć gmin naruszyłoby strukturę powiatów. Działacze Komitetu i Stowarzyszenia mogą jedynie zachęcać do przeanalizowania propozycji wspólnej strategii płynącej z Częstochowy. Nikomu nie chcą nic narzucać.

Dlatego uprzejmie Państwa proszę, zanim zaczniecie coś wyśmiewać i potępiać zbierzcie odpowiednią wiedzę na dany temat
K
Kuba
to niech sobie utworzą nawet 10 województw. Powstanie kolejnego, niewydolnego finansowo województwa, takiego jak opolskie, do którego inne województwa muszą dopłacać nie ma sensu, a nawet jest szkodliwe.
G
Gość
Na utworzenie malego wojewodztwa czestochowskiego nikt w Warszawie nie da zgody i slusznie.
Jest mozliwosc zmiany granic woj., ale tylko w przypadku utworzenia woj. gornoslaskiego (Katowice - Opole - Cieszyn ). W tym przypadku Czestochowa moze sie przylaczyc do woj. "Kielce-Czestochowa", ale bez gmin slaskich z okolicy Lublinca.
Ta dyskusja - na obecnym etapie - jest troche na wyrost. W rzeczywistosci jest to akcja czestochowskiej SLD, a przeciez to byloby nic innego jak "powrot do malych 49 wojewodztw + Alaska"
....................................................................................................................................................
Bledem bylo nazwanie 16 wojewodztw wg. krain historycznych (slaskie, wielkopolskie, mazowieckie, malopolskie), a przy tym, dodatkowo, nie wszystkich (lodzkie, lubelskie).
Nazwa woj.katowickie nikogo by nie draznila, nawet w obecnych granicach - nazwa woj.slaskie sugeruje, ze to woj.Slazakow, a co z innymi ?
K
Kubizan
"Tożsame ze Śląskiem czy Górnym Śląskiem"
"ta aktualna nazwa to śląskie łajdactwo"

Drogi Zagłębiaku:
1. Górny Śląsk to część Śląska, a nie jakiś oddzielny region.
2. I nie "śląskie łajdactwo" tylko PRL-owskie wymysły. I my Ślązacy znacznie bardziej na tych wymysłach ucierpieliśmy, bo podważono naszą jedność narodową.
3. I jeszcze co do tego drugiego durnego cytatu: jeśli chcesz zacząć się licytować na "ile złego Ślązacy Polakom zrobili vs ile złego Polacy Ślązakom zrobili" to nie startuj. Naprawdę.
Z
Zagłębie
Zmienić tą paskudną przebrzydłą nazwę województwa sugerującą że jest one tożsame ze Śląskiem czy Górnym Śląskiem. Sugerującą że jego mieszkańcy są zwolennikami autonomii i tych wszystkich gorzelikowych śląskich afer.
Ta aktualna nazwa to śląskie łajdactwo na nieśląskich mieszkańcach tej jednostki administracyjnej.
J
Jaro
ale nie po ziemie śląskie - Lubliniec i ten kawałek opolskiego.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie