Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowskie Tysiąclecie z lotu ptaka. Tak wyglądają wieżowce, uczelnie i linia tramwajowa. Jest pięknie!

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Tysiąclecie z lotu ptaka. Wieżowce, uczelnie i linia tramwajowa
Częstochowa. Tysiąclecie z lotu ptaka. Wieżowce, uczelnie i linia tramwajowa Amadeusz Czarnota
Tysiąclecie kojarzy się częstochowianom z uczelniami i miasteczkiem akademickim, "mrówkowcem" i innymi wieżowcami, stadionem lekkoatletycznym, basenem no i oczywiście tramwajami, których torowisko przecina dzielnicę. Zobaczcie, jak ta dzielnica wygląda z lotu ptaka!

Częstochowskie Tysiąclecie z lotu ptaka. Tak wyglądają wieżowce, uczelnie i linia tramwajowa

Zanim dzielnica otrzymała nazwę Tysiąclecie, nosiła inną - Zawady od nazwiska Karola Zawady, do którego należały znajdujące się tu podmiejskie ogrody i pola.

W 1958 rozpoczęto planową zabudowę dzielnicy, która od 1960 nosi nazwę Tysiąclecia. Główną arterię komunikacyjną zaprojektowaną przez architektów Irenę i Czesława Kotelów stanowi do dziś al. Armii Krajowej. Wcześniej było to przedłużenie ul. Kościuszki, a następnie do 1990 nosiła nazwę ul. Aleksandra Zawadzkiego.

Wzdłuż głównej ulicy od 1959 istnieje linia tramwajowa łącząca Tysiąclecie z Rakowem. Wraz z rozwojem dzielnicy torowisko było sukcesywnie wydłużane - pierwsza pętla istniała przy ul. Worcella, od 1971 przy zbiegu ulic 16 Stycznia (Kiedrzyńska) i Zawadzkiego, w miejscu obecnego Centrum Handlowego „Promenada”. Ostatecznie pętla tramwajowa została wydłużona do młodszej dzielnicy Północ.

Przy al. Armii Krajowej znajdują się obiekty należące do Politechniki Częstochowskiej (PCz) i Uniwersytetu im. Jana Długosza (UJD). Uwagę przykuwa wielki komin chłodni kominowej znajdujący się przy Politechnice, który w rocznicę 70-lecia uczelni został ozdobiony muralem "Układ Leonarda" autorstwa Jacka Sztuki.

Wieżowce Tysiąclecia

Tysiąclecie słynie też z licznych wieżowców. Wśród nich znajdują się m.in. falowiec (wzniesiony w 1974), tak zwane cztery wieżowce, według projektu Włodzimierza Ściegiennego i Jadwigi Majkowskiej, choć tak naprawdę jest ich pięć, ale cztery z nich stoją w jednej linii. Wyróżnia się też oddany do użytku w 1971 roku mrówkowiec.

Ten największy w Częstochowie blok ma imponujące parametry: prawie 171 m długości, 15,5 m szerokości, 35 m wysokości (11 kondygnacji). Znajduje się tu 401 mieszkań o łącznej powierzchni 20 tysięcy m². Charakterystyczne są też wieżowce znajdujące się przy skrzyżowaniu al. AK i Jana Pawła II, które zwane są pawimi okami odkąd pomalowano je w owalne kształty o pastelowych kolorach.

Na Tysiącleciu znajduje się też najwyższy w Częstochowie biurowiec. Powstał w latach 1975-1976, posiada rzadko stosowaną w tamtych czasach konstrukcję szkieletową. Ma 13 pięter i 5500 m2 powierzchni najmu. Wielokrotnie zmieniał swoje nazwy - był już Komobexem i Montexem, a obecnie należy do sieci "Centrum".

W dzielnicy działają obiekty sportowe i rekreacyjne takie jak hala sportowa „Polonia”, pływalnia letnia i park wodny przy ul. Dekabrystów, miejski stadion lekkoatletyczny i boisko piłkarskie przy ul. Dąbrowskiego, hala sportowa przy Zespole Szkół im. dr. W. Biegańskiego. W dzielnicy jest też sporo ścieżek rowerowych ścieżki rowerowe (wzdłuż al. Armii Krajowej, ul. Dekabrystów i Szajnowicza-Iwanowa).

W 1961 roku na Tysiącleciu wybudowany został szpital przy ul. PCK obecnie wchodzi w skład Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP. W dzielnicy funkcjonuje też wiele zakładów przemysłowych, znajduje się tu także użytkowany od 1884 roku cmentarz Kule, a nawet ogródki działkowe. Wzdłuż ulicy Dąbrowskiego znajduje się budynek dawnych koszar (obecnie ul. Dąbrowskiego 69), wybudowanych w 1902–08 przez Karola Zawadę dla rosyjskich 7 i 8 pułków strzelców. Obecnie budynki wykorzystywane są przez Politechnikę i III LO. Na tej samej ulicy znajduje się Dom Aktora, w którym mieszali przez lata częstochowscy aktorzy.

źródło: własne/ Encyklopedia Częstochowy, Juliusz Sętowski

ZOBACZ ZDJĘCIA


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera