Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery gminy z powiatu lublinieckiego dostały zielone światło w sprawie wstąpienia do Metropolii. Mogą stać się jej częścią w 2020 roku FOTO

PW
Lutowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której podjęto uchwałę w sprawie GZM.
Lutowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której podjęto uchwałę w sprawie GZM. Tomasz Żak UMWS
Mowa o Lublińcu, Ciasnej, Herbach i Woźnikach. Sejmik Województwa Śląskiego pozytywnie zaopiniował już wniosek Górnośląsko - Zagłebiowskiej Metropolii o włączenie do niej wspomnianych gmin. Teraz piłeczka po stronie Rady Ministrów.

Radni wojewódzcy podjęli stosowną uchwałę podczas lutowej sesji sejmiku.

- W regionalnych dokumentach strategicznych i planistycznych - w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „ŚLĄSKIE 2020+” oraz Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego 2020+ metropolia wraz ze swoim obszarem funkcjonalnym rozumiana jest jako główne ogniwo koncentrujące procesy rozwoju gospodarczego i społecznego województwa, a także podnoszące konkurencyjność całego regionu jako jednego z krajowych biegunów rozwoju o znaczeniu europejskim - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

To kolejny krok w staraniach lublinieckich gmin o wejście w skład metropolii. Teraz decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów. Jeśli będzie ona pozytywna, wspomniana czwórka zasili GZM 1 stycznia 2020 roku.

GZM to związek będący nową formułą współpracy śląskich samorządów, który powstał 1 lipca 2017 roku i aktualnie zrzesza 41 gmin naszego województwa. Samorządy powiatu lublinieckiego kilka miesięcy temu podjęły działania, żeby stać się jego częścią.

W maju 2018 roku do Biura Rady Miejskiej w Lublińcu wpłynął projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie wstąpienia miasta do metropolii. Przygotował go i zgłosił radny Jan Springwald - w imieniu radnych Klubu Forum Samorządu Lublinieckiego.

- To nie jest projekt, który stworzyłem ad hoc, z potrzeby chwili, ale już dość dawno - podkreślił Jan Springwald. - Najpierw przez długi czas rozmawiałem z wójtami i burmistrzami. Nie od początku było dla mnie oczywiste, że do związku powinniśmy wstąpić, ponieważ pojawiały się różne pytania i wątpliwości, przede wszystkim jakie korzyści będziemy z tego tytułu mieli - powiedział na majowej sesji, podczas której projekt był rozpatrywany.

Jakie korzyści?

Wnioskodawca zwrócił uwagę na poprawę dostępności i funkcjonowania transportu zbiorowego między poszczególnymi gminami i miejscowościami.

- Na naszym terenie dostępność komunikacji dla mieszkańców wielu miejscowości znacząco spadła po upadku PKS Lubliniec. A czas dojazdu do Katowic nie powinien być dłuższy niż godzina - podkreślił, wspominając o przedłużeniu trasy autobusowej z Tarnowskich Gór.

Jan Springwald mówił też, że o dyskusji nad zintegrowanym transportem, w którym różne środki komunikacji jak autobusy, tramwaje i pociągi, byłyby odpowiednio skorelowane. Zaznaczył, że wstąpienie do związku powinno przynieść korzyści finansowe (większe możliwości pozyskiwania środków) oraz umożliwi tworzenie lokalnych organizacji turystycznych z innymi gminami, co pozwoli lepiej wypromować tereny takie jak m.in. Kokotek czy Posmyk.

Burmistrz Edward Maniura stwierdził wtedy, że opozycyjny radny ubiegł go z tą inicjatywą, bo projekt sam zaczął już przygotowywać. Zaznaczył, że to właściwy kierunek.

- Wielokrotnie powtarzałem, że kiedy gminy z powiatu tarnogórskiego będą aplikować o wejście do związku, to Lubliniec również podejmie takie starania. I to się dzieje - zauważył.

Maniura podkreślił, że rozmawiał o przystąpieniu do metropolii z włodarzami gmin powiatu lublinieckiego i wszyscy byli za. Dodał, że podziela zdanie Zygmunta Frankiewicza - prezydenta Gliwic i prezesa Związku Miast Polskich, że w skład metropolii powinny wejść wszystkie gminy subregionu centralnego. A przecież należą do niego Lubliniec i pozostałe gminy naszego powiatu.

Pozostała czwórka też chce

No właśnie. Jest pozytywna decyzja w sprawie czterech gmin. A co pozostałą czwórką z powiatu lublinieckiego: Kochanowicami, Pawonkowem, Koszęcinem i Boronowem?

Już w sierpniu zgromadzenie GZM skierowało do rozpatrzenia wnioski Kochanowic i Kalet (choć to akurat powiat tarnogórski). Ale w październiku sejmik zaoponiował je negatywnie, uznając, że nie spełniają „ustawowego warunku formalnego mówiącego o spójności obszaru pod względem przestrzennym”.

- Mamy informacje, że będzie ponownie procedowany. Ale jeśli będzie trzeba, to będziemy interweniować - powiedział nam wójt Kochanowic Ireneusz Czech.

Z kolei Koszęcin, Pawonków i Boronów dopiero w ostatnich tygodniach przeprowadziły konsultacje wśród swoich mieszkańców.

- Do Metropolii wpłynęło pismo, w którym gmina Boronów wyraziła wstępną chęć przystąpienia do związku, ale nie złożono oficjalnego wniosku o przyłączenie. Nie mamy informacji, aby do urzędu metropolitalnego wpłynęły jakiekolwiek pisma ze strony gmin Koszęcin i Pawonków, które miałyby dotyczyć ich przyłączenia do Metropolii - poinformowała Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy GZM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera