MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cztery przeszczepy płuc w ciągu tygodnia!

Agata Pustułka
Prof. Marian Zembala
Prof. Marian Zembala Piotr Smoliński/Polskatimes
Przeszczepy u chorych na mukowiscydozę w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Rekord: cztery przeszczepy płuc w ciągu jednego tygodnia u chorych z mukowiscydozą w Zabrzu.

Trzy kobiety i jeden mężczyzna, chorujący na mukowiscydozę, dostało nowe płuca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Pacjenci w wieku od 20 do 40 lat mieli bardzo zaawansowaną postać choroby. Przeszczep płuc był dla nich jedyną opcją. Przed transplantacją znajdowali się w stanie skrajnej niewydolności krążeniowo - oddechowej - informuje prof. Marian Zembala, dyrektor Centrum i minister zdrowia.

Śląskie Centrum jako jedyny ośrodek w kraju przeszczepia płuca chorym na tę najpowszechniej występującą uwarunkowaną genetycznie chorobę. W zabrzańskim szpitalu doszło już do 15 takich wyjątkowo trudnych, ratujących życie zabiegów.
Mukowiscydoza to choroba genetyczna niszcząca m.in. płuca. Do tej pory Polacy jeździli na operację do Austrii, gdzie w ostatnich latach przeszczepiono płuca 11 dzieciom z Polski chorym na mukowiscydozę. Z tą chorobą na świat przychodzi jeden na 2,5 tys. noworodków.

Nieprawidłowa budowa genu CFTR powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadającym gruczoły śluzowe. Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim nawracającymi bądź przewlekłymi zapaleniami płuc i oskrzeli oraz nawracającymi zapaleniami zatok.

Atakuje też układ pokarmowy, co objawia się niedrożnością jelit, przedłużającą się żółtaczką noworodków, przewlekłą biegunką czy kłopotami z tolerancją niektórych pokarmów.

„Typowe” dziecko podejrzane o mukowiscydozę to kaszlące, z opóźnionym przyrostem masy i długości ciała, oddające luźne tłuszczowe stolce niemowlę. W leczeniu mukowiscydozy najważniejsze jest wczesne rozpoznanie - do trzeciego miesiąca po urodzeniu się dziecka.

Warto dodać, że operacje odbyły się w supernowoczesnym ośrodku przeznaczonym właśnie dla transplantacji płuc, wybudowanym dzięki środkom unijnym jako ważny element i dopełnienie Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Warto przypomnieć, że że pierwsze pionierskie w Polsce z zakresu transplantacji płuc zabiegi wykonano także w Śląskim Centrum:

1998 rok Zabrze pierwsza transplantacja płuc w Polsce - prof. Marian Zembala z zabrzańskim zespołem kardiochirurgiczno anestezjologicznym

2001 Zabrze pierwsza transplantacja serca i płuc – Prof. Marian Zembala z Zespolem j.w. Nowe serce i nowe płuca otrzymał Marek Bregula z Tarnowskich Gór, który do tej chwili jest aktywny zawodowo i społecznie propagując idee transplantacji i szanowania zdrowego życia

2011 Zabrze pierwsza w Polsce transplantacja u chorego z mukowiscydoza zespół pod kierunkiem dr med. Jacka Wojarskiego – kardiochirurga i transplantologa- obecnie koordynatora programu transplantacji płuc w Zabrzu.

- W Śląskim Centrum wykonano do chwili obecnej ponad 1000 transplantacji serca u dorosłych i dzieci, ponad 100 transplantacji płuc i jest to największy ośrodek w kraju wykonujący także ponad 2300 operacji serca u dorosłych i dzieci w tym bardzo wiele operacji technikami małoinwazyjnymi - mówi minister Zembala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni