Cztery przeszczepy płuc w ciągu tygodnia!

Agata Pustułka
Prof. Marian Zembala
Prof. Marian Zembala Piotr Smoliński/Polskatimes
Przeszczepy u chorych na mukowiscydozę w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Rekord: cztery przeszczepy płuc w ciągu jednego tygodnia u chorych z mukowiscydozą w Zabrzu.

Trzy kobiety i jeden mężczyzna, chorujący na mukowiscydozę, dostało nowe płuca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Pacjenci w wieku od 20 do 40 lat mieli bardzo zaawansowaną postać choroby. Przeszczep płuc był dla nich jedyną opcją. Przed transplantacją znajdowali się w stanie skrajnej niewydolności krążeniowo - oddechowej - informuje prof. Marian Zembala, dyrektor Centrum i minister zdrowia.

Śląskie Centrum jako jedyny ośrodek w kraju przeszczepia płuca chorym na tę najpowszechniej występującą uwarunkowaną genetycznie chorobę. W zabrzańskim szpitalu doszło już do 15 takich wyjątkowo trudnych, ratujących życie zabiegów.
Mukowiscydoza to choroba genetyczna niszcząca m.in. płuca. Do tej pory Polacy jeździli na operację do Austrii, gdzie w ostatnich latach przeszczepiono płuca 11 dzieciom z Polski chorym na mukowiscydozę. Z tą chorobą na świat przychodzi jeden na 2,5 tys. noworodków.

Nieprawidłowa budowa genu CFTR powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadającym gruczoły śluzowe. Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim nawracającymi bądź przewlekłymi zapaleniami płuc i oskrzeli oraz nawracającymi zapaleniami zatok.

Atakuje też układ pokarmowy, co objawia się niedrożnością jelit, przedłużającą się żółtaczką noworodków, przewlekłą biegunką czy kłopotami z tolerancją niektórych pokarmów.

„Typowe” dziecko podejrzane o mukowiscydozę to kaszlące, z opóźnionym przyrostem masy i długości ciała, oddające luźne tłuszczowe stolce niemowlę. W leczeniu mukowiscydozy najważniejsze jest wczesne rozpoznanie - do trzeciego miesiąca po urodzeniu się dziecka.

Warto dodać, że operacje odbyły się w supernowoczesnym ośrodku przeznaczonym właśnie dla transplantacji płuc, wybudowanym dzięki środkom unijnym jako ważny element i dopełnienie Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Warto przypomnieć, że że pierwsze pionierskie w Polsce z zakresu transplantacji płuc zabiegi wykonano także w Śląskim Centrum:

1998 rok Zabrze pierwsza transplantacja płuc w Polsce - prof. Marian Zembala z zabrzańskim zespołem kardiochirurgiczno anestezjologicznym

2001 Zabrze pierwsza transplantacja serca i płuc – Prof. Marian Zembala z Zespolem j.w. Nowe serce i nowe płuca otrzymał Marek Bregula z Tarnowskich Gór, który do tej chwili jest aktywny zawodowo i społecznie propagując idee transplantacji i szanowania zdrowego życia

2011 Zabrze pierwsza w Polsce transplantacja u chorego z mukowiscydoza zespół pod kierunkiem dr med. Jacka Wojarskiego – kardiochirurga i transplantologa- obecnie koordynatora programu transplantacji płuc w Zabrzu.

- W Śląskim Centrum wykonano do chwili obecnej ponad 1000 transplantacji serca u dorosłych i dzieci, ponad 100 transplantacji płuc i jest to największy ośrodek w kraju wykonujący także ponad 2300 operacji serca u dorosłych i dzieci w tym bardzo wiele operacji technikami małoinwazyjnymi - mówi minister Zembala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rodzic
Dlaczego nie mówi się o nie podjęciu się przeszczepu u pacjenta ludzie powinni wiedzieć że nie każdy ma szansę na przeszczep w Polsce. Mam córkę w wieku 10 lat dla której nie ma szans przeszczepienia pluc ani w Zabrzu ani w Szczecinie.
G
Gierek
Przeszczep, który w tym samym czasie odbył się w Szczecinie, był najtrudniejszym i najambitniejszym jak dotąd w Polsce przeszczepem w mukowiscydozie. Szkoda, że ośrodek w Zabrzu buduje informacje o swoich sukcesach na nieścisłościach: nie w tydzień, a w miesiąc, nie jest SCCS jedynym ośrodkiem, gdzie robi się takie przeszczepy itd. Propaganda, mitomania i rzetelność w działaniu rzadko idą razem...
m
m.
Piąty przeszczep u chorego na mukowiscydozę w tym samym czasie udał się w Szczecinie. Zabrze zbiera chwałę, ale nie podejmują się przeszczepiania trudniejszych przypadków. Za to Szczecin podejmuje każde wyzwanie. Jest szansa, że oba te ośrodku wkrótce będą ze sobą rywalizować. Co pacjentom wyjdzie tylko na dobre.
A
Ania Szymczyk
Dobry wieczor. Brawo dla pionierskiego Zabrza! Warto jednak uzupelnic, iz Zabrze nie jest jedynym osrodkiem, gdzie przeszczepiane sa pluca chorym na mukowiscydoze. Takim osrodkiem jest takze Specjalistyczny Szpital im. Alfreda Sokolowskuego w Szczecinie. Do dnia dzisiejszego przeszczepiono tam pluca ok. 30 osobom. Wsrod nich, byli chorzy na mukowiscydoze. Brawa dla Zespolow Lekarzy w obu szpitalach! W Szczecinie zespolem kieruje prof. Tomasz Grodzki, ktory razem z dr Bartoszem Kubisa przeprowadzaja operacje. Dr Maria Piotrowska zajmuje sie natomiast kwalifikacja oraz pelna opieka pacjenta po przeszczepie. Wielkie podziekowania dla Wspanialych Lekarzy!
k
kg wazeliny
Aby żaden antywazeliniarski komentarz się nie przedarł
b
bohater cudzych sukcesów?
Wystarczyło, że dostali wolną rękę.
f
figurant
że grzeje się przy cieple sukcesu innych? Przecież on odszedł z Zabrza do Warszawki parę miesięcy temu aby zostać dobrze opłacaną biurwą.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie