Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy będzie połączenie kolejowe Lublińca z Opolem uwzględniające wszystkie pośrednie stacje? Wykluczenie komunikacyjne doskwiera mieszkańcom

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Czy będzie połączenie kolejowe Lublińca z Opolem uwzględniające wszystkie pośrednie stacje?
Czy będzie połączenie kolejowe Lublińca z Opolem uwzględniające wszystkie pośrednie stacje? arc
Radny powiatu lublinieckiego, Julian Werner, zainteresował władze województwa śląskiego i opolskiego stworzeniem połączeń między Lublińcem a Opolem z uwzględnieniem wszystkich pośrednich stacji. Obecnie pociągi PKP InterCity nie zatrzymują się na żadnej stacji pomiędzy oboma miastami. Plusem tego jest to, że przejazd trwa pół godziny. Minusem jest wykluczenie komunikacyjne części mieszkańców obu województw, na które powołuje się radny.

Radny Rady Powiatu Lublinieckiego Julian Werner zachęca śląskie i opolskie władze lokalne oraz wojewódzkie o podjęcie wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń kolejowych pomiędzy powiatem lublinieckim a Opolem z uwzględnieniem wszystkich stacji i przystanków kolejowych położonych na liniach łączących oba regiony. Pismo w tej sprawie pod konie maja trafiło do samorządowców.

W swoim piśmie radny przywołuje marcowe zapowiedzi Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, że do roku 2030 w Polsce planuje się zwiększenie liczby połączeń kolejowych o 64 procent, ze 120 tysięcy pociągów w 2021 roku do 196 w roku 2030.
Jednocześnie radny przypomniał, że w latach 1990–2016 długość eksploatowanych tras kolejowych spadła w Polsce o ok. 27 proc. z ok. 26 tys. km do blisko 19 tys. km.

Julian Werner wylicza, że 1 czerwca 2012 roku zawieszono kursowanie pociągów osobowych na odcinku linii 61 Lubliniec – Fosowskie i do dziś, mimo kapitalnego remontu odcinka oraz budowy nowoczesnych peronów, nie wznowiono tutaj codziennych połączeń. Zdaniem radnego trwa wykluczenie komunikacyjne mieszkańców Pluder (gm. Dobrodzień), Pawonkowa i Lisowic (powiat
lubliniecki), w których dzisiaj jedyną i skrajnie minimalną ofertą przewozową są weekendowe pociągi "Dobry" i świąteczny "Pielgrzym" uruchamiane przez Polregio.

Radny przypomina te, że po wycofaniu od 13 grudnia ubiegłego roku składów PKP Intercity relacji Kraków-Wrocław-Kraków z trasy wiodącej przez Lubliniec, oferta połączeń między Opolem a powiatem lublinieckim pogłębiła się jeszcze bardziej – szczególnie rano i wieczorem. W nowym rozkładzie jazdy pierwszym pociągiem odjeżdżającym z Lublińca w stronę Opola o godzinie 9:40 jest TLK 28103 Wyczółkowski. Podobnie jest z połączeniami z Opola - ostatnim pociągiem odchodzącym w stronę Lublińca jest TLK 82102 Wyczółkowski o godz. 17:48.

- Uważam, że podjęcie działań zmierzających do odtworzenia połączeń pomiędzy powiatem lublinieckim a Opolem jest zasadne i potrzebne, zwłaszcza, że poszłoby ono w parze ze wspomnianymi inwestycjami w infrastrukturę kolejową - stwierdził radny Julian Werner.

Zdaniem radnego wykluczenia komunikacyjne na linii powiat lubliniecki – Opole to rezultat ewidentnych zaniedbań i marnotrawstwa środków publicznych przeznaczonych na wspomniane remonty infrastruktury, bez względu na opcje polityczne sprawujące władzę w Polsce po roku 1990.

Musisz to wiedzieć

Urzędy Marszałkowskie odpowiedziały

Na odpowiedź władz wojewódzkich nie trzeba było długo czekać. Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki zapewnił, że w porozumieniu z sąsiadami województwo śląskie uruchamia w miarę możliwości finansowych nowe połączenia. Wicemarszałek przypomniał też, że w ramach obowiązującego porozumienia w trzech kolejnych rozkładach aż do 2023 województwo śląskie powierzyło województwu opolskiemu organizację przewozów na linii Opole-Częstochowa. Województwo opolskie zobowiązało się na tej linii do uruchomienia 2 par pociągów kursujących w piątki i w niedziele oraz 10 par pociągów w skali rocznego rozkładu jazdy. Te pociągi już jeżdżą. Oprócz tego, nie zaplanowano żadnych nowych połączeń w najbliższym czasie.

Z kolej opolski Urząd Marszałkowski stwierdził m.in., że ze względu na pandemię, na trasie Opole - Lubliniec, zawieszono część połączeń dalekobieżnych (pomijających małe stacje i przystanki), a regularne połączenia realizowane są tylko na trasie Opole-Fosowskie-Zawadzkie. W 2016 roku Samorząd Województwa Opolskiego uruchomił testowe połączenia Opole-Pludry, jednak nie spotkały się one z zainteresowaniem po stronie podróżnych (w 2017 roku połączenia zawieszono). Z takich samych powodów zrezygnowano z wcześniejszych połączeń Opole - Częstochowa. Członek Zarządu województwa Opolskiego, Szymon Ogłaza stwierdził w swoim piśmie, że możliwy jest rozwój połączeń z woj. śląskim jednak jest to uzależnione od decyzji podejmowanych w regionie górnośląskim.

W ostatnim czasie apel radnego Juliana Wernera o utworzeniu połączeń między powiatem lublinieckim a Opolem z uwzględnieniem wszystkich stacji poparli w głosowaniu radni Rady Powiaty w Oleśnie.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera