Czy Bieruń Nowy ma szanse stać się gminą miejską?

Magdalena Kutynia
Magdalena Kutynia
Udostępnij:
Czy Bieruń Nowy po ewentualnym podziale miasta na dwie odrębne gminy miałby szanse stać się gminą miejską? A może stałby się gminą wiejską?

Czy Bieruń Nowy ma szansę stać się gminą miejską? Zgodnie z przepisami, nadanie gminie statusu miasta dokonywane jest w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy. - Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o nadanie statusu miasta przemawia szereg uwarunkowań i argumentów wśród których należy wymienić m.in.: posiadanie przez daną miejscowość (gminę) odpowiedniej infrastruktury techniczno-komunalnej oraz posiadanie miejskich cech funkcjonalno-przestrzennych takich jak zwarta zabudowa typu miejskiego, posiadanie asfaltowej nawierzchni ulic i ich oświetlenia czy też chodników – mówi Mariusz Tamowski, prawnik z grupy inicjatorów referendum w sprawie podziału Bierunia.

Kolejnym warunków nadania gminie praw miejskich jest odpowiednia liczba ludności. Przyjęto kryterium, iż jest to minimum 2 tysiące mieszkańców. Ponadto większość ludności danej miejscowości musi być zatrudniona poza rolnictwem. - Na koniec warunek – moim zdaniem najważniejszy – czyli poparcie lokalne - wyjaśnia mecenas Tamowski - Należy uznać, że w konsultacjach społecznych przeważająca liczba mieszkańców musi opowiedzieć się za nadaniem statusu miejskiego. Zaletą, ale już nie warunkiem, przy rozpatrywaniu wniosku o nadanie statusu miasta jest posiadanie praw miejskich w przeszłości – dodaje. Zgodnie z prawem, ostateczną decyzję co do tego jaki status otrzyma dana gmina podejmuje wojewoda.

- W mojej opinii zarówno ewentualny Bieruń Nowy jak i Bieruń Stary spełniają wszystkie najważniejsze warunki by być miastami. Zgodnie jednak z tym co zostało powiedziane, to mieszkańcy powinni mieć w tej sprawie ostateczny głos – oznajmia Tamowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Prof. Czempas: Bieruń Nowy niekoniecznie da sobie radę jako gmina miejska


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

.,.,.
Komuś zamarzyły się ciepłe posadki w nowym urzędzie... To, czy będzie to gmina miejska czy gmina wiejska ma, drodzy mieszkańcy, znaczenie drugorzędne.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie