Czy Górny Śląsk wchłonie Opolszczyznę? Zmiany może wymusić demografia

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W ciągu najbliższych trzech dekad liczba ludności województwa opolskiego spadnie do 745 tysięcy mieszkańców, a już dziś mieszka w nim 10-15 proc. mniej osób, niż wynikałoby to z oficjalnych statystyk.

Opolszczyzna to niejedyne województwo z takimi problemami. Kurczą się niemal wszystkie regiony w Polsce. Tylko w pięciu województwach liczebność populacji wzrosła, w tym w pomorskim, mazowieckim i małopolskim o ponad 5 proc. W pozostałych 11 regionach ludność zmniejszała się, przy czym największe spadki odnotowano też w pięciu. To wspomniane opolskie, ale też lubelskie, łódzkie, śląskie i świętokrzyskie.

W naszym regionie do 2050 ubędzie aż 853 tysiące osób, choć nadal zachowamy demograficzny potencjał. Opolszczyzna może jednak zbankrutować.

- 1 stycznia tego roku minęło 20 lat od wprowadzenia aktualnego podziału administracyjnego kraju. W trakcie całego powojennego wielokrotnie dokonywano nowych podziałów administracyjny Polski, zaś ten obecny jest – póki co – drugim najbardziej trwałym po podziale na 49 województw obowiązującym w latach 1975-1998 - mówi dr Piotr Szukalski demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, autor raportu na temat wyludniania się województw.

Politycy wolą na razie nie mówić o zmianach

- Kampania wyborcza to nie jest dobry czas, by dyskutować o tak emocjonalnych sprawach jak zmiany mapy administracyjnej - wyjaśnia poseł PO Marek Wójcik. - Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z niebezpieczeństw i zasiąść ponadpartyjnie do stołu, gdy opadnie kampanijny kurz. Sprawa wymaga rozwiązania. W bardzo trudnej sytuacji znajdują się gminy i powiaty, którym centrala narzuca różne zadania, a nie daje pieniędzy.

PiS nie pali się do "wywoływania wilka z lasu", zwłaszcza po nieudanej reaktywacji województwa częstochowskiego. Prezes Jarosław Kaczyński obieca jego wskrzeszenie, ale obietnicy nie spełnił.
- Gdy okoliczności spowodują, że trzeba będzie wznowić dyskusję o podziale administracyjnym Polski to się tym zajmiemy. Teraz nie ma takiej potrzeby - mówi Piotr Pyzik poseł PiS.

Zmiany demograficzne, a co za tym idzie ekonomiczne bardzo niepokoją ekspertów.

- Automatycznie nasuwa to pytanie o długotrwałość obecnego podziału . Czy województwa opolskie, świętokrzyskie i podlaskie będą w perspektywie 15-20 lat zamieszkiwane przez liczbę ludności wystarczająco dużą, aby spełnić wymogi racjonalności utrzymywania całej sieci podległych samorządowi regionalnemu i wojewodzie instytucji obsługujących ludność danego terenu? - pyta dr Szukalski i dodaje:

- Najbliżej do negatywnej odpowiedzi na to pytanie jest w przypadku województwa opolskiego, w którym już dziś zapewne mieszka 10-15 proc. mniej osób, niż wynikałoby to z oficjalnych statystyk. Jak łatwo się domyślać, pytanie o konieczność zmiany podziału administracyjnego w konsekwencji zachodzących zmian demograficznych staje się jeszcze bardziej zasadne na poziomie powiatów i gmin, w przypadku których znaleźć można i takie, które w trakcie ostatnich dwóch dekad straciły 15-20 proc. ludności, niekiedy dochodząc do liczby mieszkańców uniemożliwiającej, wskutek niedostatecznych wpływów podatkowych i niewystarczających zasobów kadrowych – do sprawnego administrowania, a tym bardziej zaspokajania potrzeb swoich mieszkańców na odpowiednim poziomie

Mieszkańcy województwa opolskiego, a szczególnie politycy na wszelkie pomysły dotyczące likwidacji Opolszczyzny reagują alergicznie. Gdy osiem lat temu takie hasło rzucił szef RAŚ Jerzy Gorzelik, wywołał burzę. Pomysł umarł. ( były też plany, by przyłączyć Opolszczyznę do województwa dolnośląskiego).

- Nigdy nie będę i nigdy nie byłem za połączeniem opolskiego z innym województwem. Nie tędy droga. Trzeba zachęcać do osiedlania się w naszym regionie. To obowiązek władz wszystkich szczebli - twierdzi poseł Ryszard Galla z Opola, reprezentujący mniejszość niemiecką.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Można pisać o wciśnięciu województwa opolskiego przez śląskie, ale już nie przez Górny Śląsk Opolszczyzny. Z prostej przyczyny, że ta ostatnia to de facto na nowo nazwane ziemie składające się z Górnego Śląska że swoją historyczną stolicą i niewielką częścią Dolnego, zaś śląskie to województwo będące zlepkiem ziem górnośląskich (w mniejszości) z małopolskim, za to bez historycznego powiatu śląskiego (Oświęcim i Zator), z GZM, czyli górnośląsko-zagłębiowską metropolia, w której do śląskiego przyznaje się co 5, jeśli nie co dziesiąty mieszkaniec.
r
roba25
Niy ma takigo regiónu jak "opolszczyzna". ftosik to fest pofyrloł i skuli tego je ganc butel. Opole to Oberslesien boł od zawsze. To je nasz hajmat i żodyn gorol tego niy bydzie mianowoł jakomsikej "opolszczyznóm".
h
hns
2019-07-31T10:30:03 02:00, Bartek:

Napisało to już kilka osób... Ta wasza "opolszczyzna" to Górny Śląsk. Jakbyście napisali, że jedno województwo wchłoie drugie to ok, ale artykuł ma bład w tytule.

Dokładnie!

B
Bartek
Napisało to już kilka osób... Ta wasza "opolszczyzna" to Górny Śląsk. Jakbyście napisali, że jedno województwo wchłoie drugie to ok, ale artykuł ma bład w tytule.
e
esterka
Jestem za ..ale na Grodzką do WW.zarobki poniosą nam
H
Hajnel z Laurahity
To, co Gorolandia zabryniczno....wchłonęła...Górny Ślonsk, niy musi byc przekuodane na okupacja Opolskigo bes Gornoslonzokow. Dyc to je tysz jeszcze sloncki Slonck, choc i tukej poltonie majom do godki, a niy rodowite Slonzoki.
W
Wrocław - stolica Śląska
ŚLĄSK DZIELI SIĘ NA GÓRNY ŚLĄSK I DOLNY ŚLĄSK A NIE NA ŚLĄSK I DOLNY ŚLĄSK - to podstawowa wiedza szkolna z zakresu geografii/historii. Obca niektórym niedouczonym profesorom na czele z Górnoślązakiem Jerzym Buzkiem - autorem deformy podziału administracyjnego z 1999 r.

Województwo opolskie powinno przestać istnieć. Jego zachodnie częśći należące do Dolnego Sląska powinny tamże się znaleźć, a jego środkowe i zachodnie części należące do Górnego Śląska powinny wrócić do macierzystej nazwy.
S
Schlesier
kogo wy zatrudniacie??? Przecież Opole to stolica Górnego Śląska!!!
Ś
Śląski i Morawa
A może by sobie Czechy wchłonęły .Będzie jedno Śląsko -Morawskie w Czechach
N
Nie wsadzajcie nam rąk do
Szukalski ,aWojcik ,a klobuchy,Pustułka ,Korfanty i wtrącanie się obcych aparatczyków sanacyjnych do nie swoich ziem ,do nie swoich kieszeni
R
Ręce precz
Katowickie to nie śląskie,to wielkie stalinogrodzkie ego i zadufanie i do tego bolszewickie ciągoty.Zostawcie wy Śląsk ,a zwłaszcza Górny Śląsk opolski ,jego własnym mieszkańcom i wsadzajcie tam swoich paluchów wyzwoliciele z Katowic i zaglebia
O
Od....od nas
Proszę o ofp....się ...od nas od....
K
KP
Przecież województwo opolskie to też Górny Śląsk. Ludzie, piszcie merytorycznie artykuły... bo to takie pisać, żeby napisać.
Dodaj ogłoszenie