Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy jesteśmy gotowi na powódź 2014? [RAPORT DZIENNIKA ZACHODNIEGO] Gdzie jest powódź? Sprawdź

BP, MAKI, ALEK, DRAPA, KLM
W 2010 roku w Czechowicach-Dziedzicach naporu wody nie wytrzymały wały na rzece Wapienicy. Zostały naprawione, ale...
W 2010 roku w Czechowicach-Dziedzicach naporu wody nie wytrzymały wały na rzece Wapienicy. Zostały naprawione, ale... Jacek Drost
Powódź 2014: Poprzednio rzeki w woj. śląskim wystąpiły z brzegów przed#rokiem i cztery lata temu. Czy tym razem wodę uda się zatrzymać? Wczoraj sztaby kryzysowe i służby ratownicze uspokajały, że wszystko jest pod kontrolą. Ale obronić się przed wielką wodą nie jest łatwo, tym bardziej że największe opady deszczu dopiero przed nami. Co przyniesie weekend?

Powódź 2014:

Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice obok Bierunia najbardziej ucierpiały w powodzi z 2010 roku.

- Wtedy padało i padało. Aż wyrwało wał na Wapienicy. Nikt nas nie ostrzegł - wspomina Teresa Jarczok, mieszkanka ul. Wodnej. Woda, która zalała ogród, sięgała nawet 3,5 m. Po czterech latach od powodzi wybudowano nowe wały, a istniejące, słabsze, wzmocniono. Działa też system Samorządowego Informatora SMS, którym mieszkańcy są informowani o zagrożeniach.

- Rzeka była czyszczona i pogłębiana, zrobiono wały. Jest lepiej, ale zawsze jakiś strach zostaje - mówi Teresa Jarczok.

ŚLEDŹ SYTUACJĘ POWODZIOWĄ W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
POWÓDŹ 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

GDZIE JEST POWÓDŹ 2014 SYTUACJA NA ŻYWO DZIEŃ 16.05.2014:
POWÓDŹ 2014 W WOJ. ŚLĄSKIM : GDZIE JEST POWÓDŹ DZIEŃ 16.05.2014

Powiat gliwicki

W 2010 roku mocno ucierpiały Przyszowice w gminie Gierał-towice. Wczoraj przy jednym z potoków układano już na brzegach worki z piaskiem. Poziom wody na zalewisku przy wałach sięga mostku, ale zdaniem mieszkańców to standardowa wysokość. Teren obniżył się z powodu szkód górniczych.

Dom Jerzego Bonka cztery lata temu woda zakryła do wysokości ok. 3 metrów. - Pewnie, że jest strach. Teraz jest spokojnie, ale jak zaczną się ulewy, to nie wiadomo, co będzie. Gmina ułożyła wały, ale czy to starczy na taką wodę jak z 2010? Chyba nie. Zobaczymy.

Powiat żywiecki

Powodzie na Żywiecczyźnie są inne niż np. we Wrocławiu czy innych miastach w Polsce - zastrzega Mirosław Wilga, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żywcu. - To tak zwane powodzie szybkie. Nie są podobne to tych na nizinach, gdzie zalewane są dziesiątki hektarów terenu. To raczej mechaniczne niszczenie przez wodę tego, co znajduje się w najbliższej odległości od koryta, czyli np. dróg i mostów - wyjaśnia.

I właśnie taki most na rzece Koszarawie w Żywcu-Sporyszu (tzw. most trzebiński) został uszkodzony w wyniku powodzi w maju 2010 roku. Jego przebudowa ruszyła w lipcu 2012 roku, ale z powodu upadłości wykonawcy został oddany do użytku w grudniu 2013 roku. Odbudowano także zni-szczone nawierzchnie ulic w mieście.

Zabezpieczenie koryt rzecznych na terenach górskich to jednak karkołomne zadanie z uwagi na specyfikę terenu.
Wczoraj potoki Koszarawa w Pewli Małej oraz Żabniczanka przekroczyły stany ostrzegawcze. - To jest związane z taką, a nie inną konfiguracją terenu w tych miejscach - podkreśla Wilga. Zaznacza, że sytuacja nie jest zła, ale przy intensywnych opadach może się szybko zmienić.

Beskid Śląski i Żywiecki

Najgorsza sytuacja będzie utrzymywać się w górach. Jak podaje IMGW, po deszczowej nocy dzisiaj w ciągu dnia może spaść od 10 do 20 mm deszczu na mkw. Możliwy jest także porywisty wiatr, który jednak będzie słabł.

ŚLEDŹ SYTUACJĘ POWODZIOWĄ W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
POWÓDŹ 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

GDZIE JEST POWÓDŹ 2014 SYTUACJA NA ŻYWO DZIEŃ 16.05.2014:
POWÓDŹ 2014 W WOJ. ŚLĄSKIM : GDZIE JEST POWÓDŹ DZIEŃ 16.05.2014

Bieruń

Powiat bieruńsko-lędziński szybko odbudował się po powodzi z 2010 roku, jednak nadal nie jest dostatecznie chroniony przed wielką wodą. Punkty, gdzie nie udało się jeszcze ukończyć budowy wałów, są jednak monitorowane na bieżąco przez służby ratownicze. - Są to obwałowania rzeki Gostynki na odcinku 1,2 km, od Jajostów w stronę ul. Turystycznej, Potok Goławiecki, gdzie prowadzone są planowe prace, ale jedna strona wałów nie została jeszcze ukończona, oraz stary wał na Wiśle od DK 44 w kierunku Przemszy na odcinku 1,5 km. Brakuje też obwałowań w Chełmie Śląskim na Przemszy - wymienia Bernard Pustelnik, burmistrz Bierunia.

Starosta bieruńsko-lędziński uspokaja, że mimo to możemy czuć się bezpieczniej niż 4 lata temu. - Nigdy wcześniej wały nie były modernizowane na taką skalę i tak szybko. Ostatnio odebraliśmy kolejny gotowy wał na Gostynce - wskazuje starosta Bernard Bednorz. Ponadto powiat ma już w pełni wyposażone magazyny przeciwpowodziowe - w ich wyposażeniu są m.in. trzy łodzie motorowe.

Raciborszczyzna

W 2010 roku fala na Odrze podobna do tej, która w 1997 roku zalała Racibórz, zmieściła się między nowymi wałami Odry, ale zatopiła wsie położone za miastem w kierunku Opolszczyzny. Grzegorzowice i Lasaki na lewym brzegu Odry oraz Turze i Ruda na jej prawym brzegu znalazły się pod wodą. O ile miejscowości po lewej stronie rzeki są już bezpieczne, bo powstały tam wały przeciwpowodziowe, w tych na prawym brzegu trudno o spokojny sen, bo wał dopiero się buduje.

- W 2010 roku ponad 200 domów zostało zalanych. Mieszkańcy zdążyli wyremontować swoje domy po powodzi, każdy otrzymał pomoc w wysokości przynajmniej 6 tys. złotych. Aż strach pomyśleć, gdyby cała sytuacja miała się powtórzyć - mówi Marcelina Waśniowska, sołtys wsi Turze. Po katastrofie sprzed czterech lat odbudowano m.in. most, który zawalił się na drodze powiatowej w kierunku na Rudę. Z kolei nadleśnictwo wyremontowało groble Łężczoka, które wówczas przepuszczały wodę. Dziś jest bezpieczniej, ale Raciborszczyzna naprawdę odetchnie z ulgą, gdy za trzy lata będzie gotowy zbiornik Racibórz Dolny.

Zabrze

Dramat powodzi w 2010 roku przeżywały także zabrzańskie Makoszowy. Kłodnica i okoliczne potoki zalały domy, gospodarstwa, ulice. Od tego czasu Kompania Węglowa umocniła i przebudowała wały powodziowe, które teraz sięgają ponad 5 metrów. W ubiegłym roku woda podeszła wysoko, ale podtopień nie było.

ŚLEDŹ SYTUACJĘ POWODZIOWĄ W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
POWÓDŹ 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

GDZIE JEST POWÓDŹ 2014 SYTUACJA NA ŻYWO DZIEŃ 16.05.2014:
POWÓDŹ 2014 W WOJ. ŚLĄSKIM : GDZIE JEST POWÓDŹ DZIEŃ 16.05.2014

CZYTAJ TAKŻE:
Powódź 2014? Racibórz gotowy na falę na Odrze [ZDJĘCIA]
Powódź 2014: Żywiecczyzna: Czy grozi nam powódź?
Powódź 2014: Czy grozi nam powódź w czwartek [PROGNOZY POGODY, MAPY]

W czwartek poziom Kłodnicy sięgał niespełna 40 cm. Do granicy wałów blisko 5 metrów. - Znam tę rzekę i poziom podniósł się ledwo o kilka centymetrów. Na razie nie mam obaw, że powtórzy się rok 2010 - mówi Maksymilian Wilczek, który codziennie wychodzi na wały i obserwuje rzekę. Jego dom 4 lata temu również był pod wodą.

Nie wszyscy mieszkańcy Makoszów śpią jednak spokojnie. Jak mówią, obawa jest zawsze, bo choć od 4 lat Kłodnica nie wylała, to żywioł bywa nieprzewidywalny. - Monitoruje-my codziennie stan rzek i strumieni. Nie ma teraz zagrożenia powodziowego, ale dokonaliśmy już przeglądu sprzętu razem ze strażą pożarną - zapewnia Artur Nowakowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM w Zabrzu.

Częstochowa i okolice

Powódź nie ominęła regionu częstochowskiego zarówno w 2010 r., jak i przed rokiem. Tę w 2013 najdotkliwiej odczuli mieszkańcy Koziegłów i Lelowa, gdzie woda z impetem zalewała domy i zrywała mosty. Zalane były również miejscowości Słowik i Kolonia Poczesna, Staro-krzepice oraz częstochowska dzielnica Zawodzie. Wczoraj we wszystkich tych miejscach było spokojnie, żadna z rzek nie wystąpiła z koryt. Sztab kryzysowy nie ukrywa jednak, że intensywne, długotrwałe opady deszczu mogą doprowadzić do wystąpienia rzek niemal w tych samych miejscach, bo wały umocniono na razie jedynie na Zawodziu.

Powiat zawierciański

W 2010 oraz w 2013 roku intensywne opady deszczu dały się we znaki również mieszkańcom gmin powiatu zawierciańskiego, gdzie w ostatnim czasie m.in. odnowiono rowy oraz przepusty.

- Szczególnie intensywnych opadów na terenie powiatu spodziewamy się w piątek od godziny 3 do 6. Otrzymaliśmy też ostrzeżenie dotyczące zlewni rzeki Pilica, a to oznacza, że od piątku do niedzieli może wzrosnąć poziom wody w rzekach na terenie gmin Pilica, Żarnowiec oraz Szczekociny - podkreśla Przemysław Dąbrowski ze Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Popada do poniedziałku

Opady deszczu potrwają do poniedziałku - zapowiadają synoptycy. Najmocniej popada na południu województwa i w terenach górskich. Od wtorku w naszym regionie powinno się rozpogodzić. - Ten niż znad Bałkanów jest jeszcze cały czas blokowany przez wyż na północy, dlatego nie ma gdzie uciec i będzie przesuwał się na zachód nad województwo śląskie. Na razie opady kumulują się na wschodzie Polski. Ale deszcze, które dotrą nad Śląsk, powinny być już bardziej równomierne - mówi Julita Cedzyńska, meteorolog z IMGW.

***

Od środy południowa Polska znajduje się pod wpływem Niżu Genueńskiego. Taki sam przed czterema laty doprowadził do powodzi na Śląsku. Pozostanie w jego zasięgu jeszcze co najmniej przez dwie doby. Tym razem również przyniósł on ze sobą intensywne opady deszczu. Najmocniej padało, pada i będzie padać#na Żywiecczyźnie i w Beskidach. Lokalne podtopienia wystąpiły już w Małopolsce i na Podkarpaciu. Służby ratownicze oraz sztaby kryzysowe zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. Ale to, czy w tym roku zaleje nas wielka woda, w największym stopniu zależy od tego, jaka lekcja została wyciągnięta z powodzi w 2010 roku. Sprawdziliśmy, co w ciągu ostatnich czterech lat zrobiono w naszym regionie w miejscach najbardziej dotkniętych wtedy powodzią. W wielu miejscach powstały nowe wały, poprawił się też system ostrzegania. W Goczałkowicach czekają na powstanie nowoczesnego radaru meteorologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!