Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy mamy już do czynienia z zespołem stresu popandemicznego? Zdaniem ekspertów jest odmianą stresu pourazowego. Jak go rozpoznać?

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
Lęk, zaburzenia snu, niska motywacja, wycofanie społeczne. Zdaniem ekspertów skutki pandemii odczuwać będziemy jeszcze długo. Niektórzy nazywają tę traumę zespołem stresu popandemicznego (z ang. post-pandemic stress disorder – PPSD), jako odmianę zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Czy możemy mówić już o zespole stresu popandemicznego?

Od początku pandemii COVID-19 na całym świecie zmarło ponad 5 milionów ludzi, a według Światowej Organizacji Zdrowia traumę nią wywołaną można by przyrównać, jakkolwiek to brzmi, do tej, którą wznieciła II wojna światowa. Przez niektórych ekspertów nazwana została już zespołem stresu popandemicznego (PPSD), który stanowić ma odmianę PTSD. Choć zaburzenie to nie zostało jeszcze oficjalnie sklasyfikowane, to warto przyjrzeć się temu, jakie skutki dla zdrowia psychicznego przyniosły doświadczenia pandemii.

– COVID-19, a szczególnie jego druga fala wpłynęła istotnie na samopoczucie wielu osób. Nie dotyczyło to jedynie samej obawy przed zakażeniem, ale w dużej mierze obostrzeń sanitarnych, które w sposób istotny ograniczyły ruch społeczny i możliwość bezpośrednich kontaktów międzyludzkich – opowiada dr Mateusz Grajek z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu medycznego.

Najważniejsze to wykształcić mechanizmy wsparcia

Eksperci Zakładu Zdrowia Publicznego przeprowadzili badanie ankietowe wśród pracowników korporacyjnych, czyli osób, które z założenia mają dużą styczność z pracą zdalną, systemem pracy, który stał się podczas pandemii dominującym sposobem wykonywania obowiązków zawodowych w wielu sektorach.

Nie przeocz

– Badania wykazały, że pracownicy znacznie gorzej oceniali swoje samopoczucie wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej, a nawet wykształciły się u nich objawy świadczące o początkowych fazach depresji – mówi dr Mateusz Grajek. Jak zwraca uwagę, był to także czas dużego obciążenia dla sektora medycznego, a wiele grup pacjentów czekało na wykonanie planowanych zabiegów.

– W naszych badaniach oceniliśmy negatywne uczucia związane z pandemią COVID-19 wśród pacjentów onkologicznych. Zaobserwowano, że u tych pacjentów istotnie zwiększył się poziom strachu związanego z ryzykiem zakażenia (porównując pierwszą i drugą falę pandemii). Dotyczyło to głównie płci żeńskiej – kontynuuje dr Grajek. Dzieci narażone były natomiast na wiele destabilizujących życie czynników powiązanych bezpośrednio z pandemią.

Według Andrea Raballo z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Perugii negatywne efekty pandemii dopiero nastąpią.

– Mnogość objawów psychicznych związanych z samą sytuacją epidemiologiczną lub przechorowaniem COVID-19 jest nieokiełznana. Ważne jest, aby w tych trudnych sytuacjach dbać o komfort życia i zdrowie psychiczne. Skutki pandemii są długofalowe i nieważne, czy nazwiemy je stresem popandemicznym, czy w inny sposób. Najważniejsze to wykształcić mechanizmy wsparcia dla osób dotkniętych problemem – zaznacza dr Grajek.

Zespół Stresu Pourazowego (PTSD) to zaburzenie psychiczne wynikające z nasilonego stresu, lęku i traum związanych z przykrymi doświadczeniami życiowymi. Wiązany jest głównie z pewnymi grupami zawodowymi, szczególnie narażonymi na widok krzywdy i śmierci drugiej osoby (służby mundurowe, służby medyczne np. w krajach w trakcie konfliktów zbrojnych).

Zespół stresu popandemicznego. Jak go rozpoznać?

Pojęcie zespołu stresu popandemicznego przypisuje się Owenowi O’Kane, brytyjskiemu psychoterapeucie. Jak wskazuje, symptomy PPSD przypominają te związane z PTSD. U każdego mogą wyglądać inaczej. Mogą przybierać postać lęk, niskiej motywacji, uczucia beznadziei, zaburzeń snu i apetytu, odrętwienia, uczucia poirytowania czy wycofania społecznego. Terapeuta zwraca uwagę, że "jeśli przed pandemią funkcjonowaliśmy dobrze, a teraz doświadczamy tych symptomów, bardzo prawdopodobne, że to właśnie zespół stresu popandemicznego".

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera