Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy mikroplastik towarzyszy nam już wszędzie? Znajdziemy go w jedzeniu, a nawet powietrzu. Oto proste sposoby na walkę z mikroplastikiem

Justyna Madan
Justyna Madan
Mikroplastiku w naszym otoczeniu jest coraz więcej, co jakiś czas pojawiają się informacje o wykryciu plastikowych mikrocząsteczek plastiku w ludzkim organizmie. Jaki ma wpływ na nasze zdrowie i jak z nim walczyć?
Mikroplastiku w naszym otoczeniu jest coraz więcej, co jakiś czas pojawiają się informacje o wykryciu plastikowych mikrocząsteczek plastiku w ludzkim organizmie. Jaki ma wpływ na nasze zdrowie i jak z nim walczyć? Getty Images
Mikroplastik znajduje się w wielu różnych przedmiotach codziennego użytku, bez których ciężko jest się nam obejść. To plastikowe butelki na wodę, syntetyczne dywany, a nawet niektóre kosmetyki. To wszystko sprawia, że nasz kontakt z drobinami plastiku jest coraz większy i częstszy, zwłaszcza że może się znajdować nawet w powietrzu i jedzeniu. Jaki wpływ mikroplastik ma na nasz organizm i jak zacząć go unikać?

Spis treści

Chociaż wpływ mikroplastiku na nasze zdrowie w dłuższej perspektywie nie jest jeszcze dokładnie przebadany, wiadomo już, że ma negatywny wpływ na środowisko i żyjące w nim organizmy. Poza tym sama idea jedzenia plastiku i to tak naprawdę często nieświadomie nie wydaje się być zdrowa, prawda?

Czym właściwie jest mikroplastik?

Mikroplastik to maleńkie kawałki plastiku, zwykle mniejsze niż 5 milimetrów. Może się on ostatecznie rozpaść na jeszcze mniejsze cząstki, znane jako nanoplastik, który jest mniejszy niż 0,001 milimetra. Mikroplastik pochodzi głównie z dwóch źródeł:

  • mikroplastik pierwotny, czyli produkowany tak, aby miał niewielki rozmiar. Zalicza się do niego brokat, mikrowłókna używane do produkcji tkanin syntetycznych (np. polar), mikrodrobiny używane w produktach higieny osobistej (np. peeling, pasta do zębów).
  • mikroplastik wtórny, który pochodzi z dużych kawałków plastikowych odpadów. Mogą to być reklamówki, butelki z wodą, które nie rozkładają się całkowicie (a i tak zajmuje im to nawet kilkaset lat), a rozpadają na mniejsze kawałki, które ostatecznie stają się mikroplastikiem.

Jemy plastik na potęgę?

Kiedy plastikowe odpady rozpadają się na miliardy drobin, stają się dla nas właściwie niewidoczne i nie jesteśmy nawet świadomi, że możemy je zjeść czy wdychać podczas spaceru, który powinien być przecież zdrowy. Badania wykazują, że połykanie mikroplastiku może prowadzić do:

  • stanów zapalnych,
  • toksyn w organizmie
  • i zakłócać mikrobiom jelitowy.

W 2020 roku naukowcy wykryli mikroplastik w łożyskach zdrowych kobiet. Uważa się, że cząsteczki prawdopodobnie pochodzą z produktów higieny osobistej, farb, kosmetyków i opakowań. Rozmiar mikroplastiku oznaczał, że po spożyciu lub wdychaniu były one wystarczająco małe, aby mogły zostać przeniesione przez krwioobieg.

Mikroplastik w żywności, napojach i powietrzu

Pomimo wszechobecności mikrodrobin plastiku w naszym codziennym życiu, nie ma zbyt wielu badań nad ich wpływem na nasze samopoczucie. Wiemy tylko, że można je łatwo znaleźć w różnych codziennych produktach spożywczych i napojach.

Jedno z badań wykazało, że niektóre marki wody butelkowanej są zanieczyszczone mikroplastikami. Najczęściej spotykanymi były tworzywa polimerowe, takie jak polipropylen używany do produkcji nakrętek do butelek. Uważa się, że głównym źródłem zanieczyszczenia jest zarówno proces produkcyjny, jak i opakowanie. Chociaż stwierdzono, że woda z kranu również zawiera mikroplastik, ich poziomy są znacznie niższe w porównaniu z wodą butelkowaną.

Mikrodrobiny plastiku wykryto również w piwie, pakowanej soli morskiej i owocach morza. Niektóre torebki herbaty są wykonane z tworzyw sztucznych, a badania wykazały, że zamoczenie jednej plastikowej torebki herbaty może uwolnić 11,6 miliarda mikroplastików do jednej filiżanki herbaty.

Oprócz spożywania mikrodrobin plastiku z jedzeniem i napojami, można je również wdychać. Jedno z badań przeprowadzonych w Australii wykazało, że kurz w powietrzu w pomieszczeniach może zawierać szeroką gamę mikrocząstek, z których niektóre są na bazie plastiku. Domy z podłogami wyłożonymi wykładziną miały prawie dwa razy więcej włókien petrochemicznych, takich jak polietylen i poliakryl, podczas gdy domy z twardymi podłogami miały więcej włókien poliwinylowych.

Wpływ mikrocząsteczek plastiku na nasze zdrowie

Naukowcy pracują nad opracowaniem metod, które pomogą wykryć obecność mikrodrobin plastiku w ludzkich tkankach. Metody te będą kluczowe w określeniu, czy mikrodrobiny plastiku stanowią zagrożenie dla zdrowia i jak bardzo ich obecność powinna nas martwić.

Jak dotąd badania wykazały, że mikroplastiki rzeczywiście mogą wpływać na komórki ludzkie, prowadząc do stresu oksydacyjnego, reakcji alergicznych i śmierci komórek w testach toksykologicznych.

Jednym z najlepszych sposobów ograniczenia narażenia na mikrodrobiny plastiku jest wprowadzanie zmian, takich jak używanie naturalnych tkanin, filtrowanie wody pitnej i unikanie używania plastiku tam, gdzie tylko jest to możliwe.

Źródło: Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy mikroplastik towarzyszy nam już wszędzie? Znajdziemy go w jedzeniu, a nawet powietrzu. Oto proste sposoby na walkę z mikroplastikiem - Strefa Agro