Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy młodzież w Katowicach zaangażuje się w Budżet Obywatelski? Na razie lepiej wypada grupa wiekowa 55+. Młodzi będą edukować rówieśników

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
11 kwietnia na katowickim rynku odbyła się konferencja dotycząca zaangażowania młodzieży w Budżet Obywatelski. Wzięli w niej udział: Emilia Papiernik, Kacper Kwiecień, Jarosław Makowski oraz Adam SkowronZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
11 kwietnia na katowickim rynku odbyła się konferencja dotycząca zaangażowania młodzieży w Budżet Obywatelski. Wzięli w niej udział: Emilia Papiernik, Kacper Kwiecień, Jarosław Makowski oraz Adam SkowronZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mateusz Czajka
Mimo większych trudności ze znajdowaniem informacji i obsługi internetu, obecnie najbardziej o Katowicach chce decydować grupa 55+. Niedługo młodzież zaangażowana w rozwój miasta wejdzie do szkół, aby pokazać, jak głosować i składać projekty w Budżecie Obywatelskim. Co istotne, nie trzeba mieć skończonych 18 lat, aby wziąć przyszłość Katowic w swoje ręce.

Spis treści

Młodzież będzie edukowała rówieśników

Młodzież w Katowicach planuje w większym stopniu zaangażować się w Budżet Obywatelski. W jaki sposób chcą zaktywizować tę grupę społeczną do decydowania o losach miasta?

— Mamy przygotowane materiały, z którymi będziemy chodzić do szkół i przekażemy jak składać projekty do Budżetu Obywatelskiego, ponieważ wiele osób nie wie, jak to zrobić. Rozmawiałem z wieloma młodymi ludźmi, którzy mieli pomysły na to, co zmienić w Katowicach, ale nie wiedzą, jak taki projekt złożyć. Wystarczy dać im odpowiednie narzędzia, żeby zwiększyć ich uczestnictwo – mówi młody działacz społeczny Kacper Kwiecień z „Nowych Katowic”.

Na konferencji prasowej na katowickim rynku towarzyszyła mu także Emilia Papiernik związana z Młodzieżową Radą Miasta Katowice.

Miasto w rękach młodych? „Osoby powyżej 55 roku życia są bardziej aktywne”

Okazuje się, że osoby powyżej 55 roku życia są bardziej aktywne, choćby w głosowaniu – to 24 proc uprawnionych. Osoby poniżej 18 roku życia to 22 proc. uprawnionych – przekazuje Adam Skowron z Forum Samorządowego.

Jest to dość ciekawe, ponieważ Budżet Obywatelski funkcjonuje stosunkowo mocno dzięki Internetowi. Daje on możliwości łatwego głosowania i dowiadywania się o zamierzeniach autorów projektów. Jak wiadomo, to grupa starszych mieszkańców ma o wiele mniejsze umiejętności związane z obsługą komputera. Zapytaliśmy Kacpra Kwietnia – przedstawiciela młodzieży i członka Nowych Katowic co może być przyczyną stosunkowo niewielkiego uczestnictwa młodzieży w Budżecie Obywatelskim.

— Wydaje mi się, że na problem składa się kilka elementów. Jednym z większych problemów jest to, że młodzi mogą czuć, iż nie posiadają odpowiedniej wiedzy, warunków do składania projektów. Mogą czuć, że osoby starsze przede wszystkim składają projekty i mają największe pole manewru – twierdzi.

Ile lat musisz mieć, aby zagłosować w Budżecie Obywatelskim?

Głosować w Budżecie Obywatelskim Katowic mogą mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia. Jak zaznacza Adam Skowron, głosować w imieniu dzieci mogą też ich rodzice. Z punktu widzenia głosu młodzieży jest to jednak dość kontrowersyjny zapis, bo nie wiadomo de facto, czyje zdanie reprezentują. Przecież pokolenia niejednokrotnie chodzą różnymi ścieżkami i mają odmienne potrzeby oraz wartości. Radni wespół z młodymi ludźmi zastanawiali się, w jaki sposób oddać im nieco sprawczości – możliwości decydowania o przyszłości Katowic.

— Ograniczenia prawne wiążą się z tym, że nie można dedykować poszczególnej grupie społecznej budżetu obywatelskiego. Dlatego postanowiliśmy, że będziemy budować masę krytyczną. Mówimy: „Młodzi ludzie, chodźcie, my wam stworzymy narzędzia, pomożemy Wam, ale to wy musicie wykonać resztę pracy”. To znaczy przekonać innych młodych ludzi do tego, żeby chcieli się angażować – wyjaśnia Jarosław Makowski z KO.

Wspomina także, że projekty sygnowane przez młodzież być może otrzymają adnotację „projekt młodych”. Według niego młodzi ludzie mogą liczyć na wsparcie „wszystkich radnych” w promowania samorządności w swoim pokoleniu. Czy działania przyniosą pożądany skutek? Do końca głosowania nad projektami Budżetu Obywatelskiego w tym roku zostało 17 dni.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera