Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy naszych bliskich uszczęśliwią drogie prezenty? To bzdura!

Henryka Wach-Malicka
Prezenty na gwiazdkę, pod choinkę czy "od Mikołaja" nie muszą być wcale drogie, wystarczy że będą dobrze wybrane
Prezenty na gwiazdkę, pod choinkę czy "od Mikołaja" nie muszą być wcale drogie, wystarczy że będą dobrze wybrane 123RF
Czy naszych bliskich uszczęśliwi prezent tak drogi, że musimy wziąć na jego zakup kredyt? To bzdura! Upominek przynosi radość wtedy, gdy nie deprymuje obdarowanego ceną i trafia w jego oczekiwania

Nic tak nie sprzyja robieniu interesów, jak wmówienie ludziom, że coś jest konieczne, obowiązkowe, a przede wszystkim - wymagane przez tradycję. I tym oto sposobem miły świąteczny obyczaj obdarowywania bliskich drobnymi upominkami przeradza się na naszych oczach w koszmarny przymus kupowania prezentów za wszelką cenę. Nawet jeśli ta cena przekracza możliwości (o chęci nie mówiąc) fundatora.

Absolutnym kuriozum w tym względzie jest telewizyjna reklama banku, do którego przychodzi pani w średnim wieku i nieśmiało prosi o kredyt, bo jej "zabrakło na prezent dla męża". Abstrahuję już od tego, że filmik powiela niezniszczalny chyba schemat polskiego myślenia, wedle którego mężczyzna kasę ma z definicji (bo przecież pracuje), a kobieta na prezent musi pożyczać (bo najwyraźniej pozostaje na finansowej łasce życiowego partnera). Ale to uwaga na marginesie, zdecydowanie bardziej niebezpieczne jest ukryte przesłanie tych kilkunastu sekund, które brzmi: "Twój prezent ma sens tylko wtedy, gdy będzie porażał ceną i przebije wszystkie inne". Czysty obłęd. I czysta manipulacja, odbierająca mikołajkowo-gwiazdkowym podarunkom całą otoczkę serdecznej życzliwości, której miały być wyrazem.

Dla ciebie, czyli… dla mnie

Handlowcy, bankowcy, marketingowcy wykorzystują w kuszeniu potencjalnych ofiarodawców dobrze znane mechanizmy psychologiczne.

Najważniejszy to ten, że spontaniczne obdarowywanie nie tylko przynosi radość innym, ale także poprawia nasze własne samopoczucie. Czujemy się wtedy dobrzy, uprzejmi, wielkoduszni i otwarci. Sprzedawcy doskonale o tym wiedzą i budują swoje reklamy z precyzyjnie dobranych elementów. Pokazują np. twarz wniebowziętego mężczyzny, który nabył drogą kupna pudełko czekoladek i teraz obserwuje radość dziewczyny, której te czekoladki podarował. Podświadomie rejestrujemy szczęście obojga, a potem chcemy je powielić na własnym podwórku. Nie ma w tym niczego nagannego, bo diabeł tkwi gdzie indziej. Dokładnie zaś w intencjach.

Kluczowe znaczenie mają tu słowa "podarować spontanicznie", mowa jest bowiem o naszej chęci, a nie klasycznym nacisku z cyklu "bo tak wypada, bo muszę, bo to kwestia honoru". Według tzw. "teorii darów" idealna sytuacja jest wtedy, gdy dana grupa (domowników, przyjaciół) obdarza się upominkami o podobnej wartości i na prawach niepisanej umowy, że wszyscy ten zwyczaj akceptują. Niesympatycznie robi się natomiast wtedy, gdy naszym prezentem chcemy obdarowanemu zaimponować (patrzcie, jaką mam kasę) lub nieświadomi jego sytuacji finansowej, poniekąd wymuszamy rewanż, na który go nie stać, a do którego poczuje się zobowiązany przy najbliższej okazji. Może to będzie potencjalny klient wspomnianego na początku banku?

Też od serca, a inaczej

Jeszcze do niedawna choinkowe prezenty otrzymywały głównie dzieci i były to przeważnie słodycze, zabawki lub książki. Potem obyczajowa norma się zmieniała, obejmując dorosłych, a w końcu nieco wynaturzyła, bo dziś "na gwiazdkę" można dostać nawet lodówkę czy kanapę. Powiedzmy, że to kwestia prywatna każdego z nas, ale uważni obserwatorzy życia społecznego odnotowują również tendencję odwrotną, czyli zdrowy bunt przeciw prezentowemu przymusowi.

Modne staje się np. "zbieranie na kupkę", czyli każdy daje do wspólnego mieszka sumę przeznaczoną przez siebie na prezenty, a potem wszyscy jadą za tę kwotę na weekend w fajnym miejscu.

Powoli wracają też do łask upominki oryginalne, jednorazowe, a nawet własnoręcznie wykonane. W sytuacji, gdy przez okrągły rok można nabyć dosłownie wszystko (i dostosować cenę do każdej kieszeni) podarunki "ze sklepu" straciły jakby swoją magiczną moc, choć oczywiście dalej cieszą. Znacznie większą niespodziankę sprawić może jednak karnet na pływalnię, podwójny bilet od teatru czy własnoręcznie wydziergana (wracają na salony!) chusta.

Jeśli decydujemy się już natomiast na prezenty gotowe, przy ich kupowaniu warto stosować kilka podstawowych zasad - znanych, ale na ogół wylatujących z pamięci w przedświątecznym szale. Po pierwsze: nie róbmy tego na ostatnią chwilę, bo w końcu kupimy byle co i za zawyżoną cenę. Po drugie: ustalmy kwotę, do jakiej uczestnicy prezentowej zabawy będą nabywać niespodzianki dla reszty domowników. Po trzecie: dobrze zastanówmy się nad marzeniami naszych bliskich, bo nietrafiony upominek to przykrość (i kłopot) dla obydwu stron. A jak nie wiemy, możemy zapytać, to nic zdrożnego
Po czwarte wreszcie: nie dajmy się nabrać na reklamowe hasła i nie kupujmy czegoś, tylko dlatego, że ktoś wzorem Fredrowskiej Klary namawia "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby".

Imprezy mikołajkowe i inne w centrach handlowych w naszym województwie. Sprawdź, co dzieje się w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Bielsku-Białej, Czeladzi

Bielsko-Biała
Centrum Handlowe Gemini Park

W weekend 7 i 8 grudnia (godz. 13.00-18.00) w Gemini Park odbędą się średniowieczne Mikołajki pod egidą MiniGemini, współorganizowane przez Warownię. Dzieci przybyłe na spotkanie udadzą się wraz ze świętym Mikołajem w daleką podróż w czasie i przestrzeni do średniowiecznej wioski, gdzie wezmą udział w warsztatach rzemiosła. Poznają tajniki wyrobu świec, tkactwa, kręcenia powrozów oraz będą ćwiczyć się w trudnej sztuce kaligrafii. Odważni zawrą przyjaźń z ogromnym smokiem, a może nawet będą pozować z nim do wspólnej fotografii. Mali goście Centrum wezmą udział w konkursach z nagrodami. Do rozdania aż 1000 zaproszeń do Warowni.

Bytom
Centrum Handlowe Agora

W sobotę, 7 grudnia od godz. 15.00 odbędzie się wielki koncert uczestników "The Voice of Poland". Galerię rozświetli swoją osobą m.in. Aleksandra Berezowska - bytomianka, która występami w programie zdobyła uznanie widzów w całej Polsce. Na scenie zaprezentuje się w sumie kilkunastu zdolnych wykonawców znanych z tegorocznej edycji "The Voice of Poland!". To wydarzenie wzbogacą występami również lokalne grupy taneczne, takie jak: Ultimate Crew, Dance PACT RBF czy Cheerleaderki Angels Bytom. Podczas trwania całej imprezy przeprowadzonych zostanie kilka konkursów z nagrodami. Będzie można wygrać m.in. kurs języka obcego.

Czeladź
Centrum Handlowe M1

Do 8 grudnia centrum handlowe zostanie opanowane przez "Gwiezdne Wojny" w wydaniu Lego. Zostaną zorganizowane animacje, pokazy filmów, zabawy i inne atrakcje związane z tematyką Lego Star Wars. Główną atrakcją będzie wspólne budowanie postaci Dartha Vadera z 25 tys. klocków, oraz mistrza Yody z 20 tys. klocków. Wśród atrakcji: projekcje filmów, zdjęcia przy ściance, konkursy.

Gliwice
Centrum Handlowe Forum

Gliwicka pisarka Sorn Gara napisała dla CH FORUM świąteczne opowiadanie o Panu Totim. Bajkę przeczytała związana z centrum aktorka Małgorzata Socha. Tak powstał unikalny audiobook. Klienci CH Forum mogą go zdobyć za zakupy (trzeba wydać minimum 50 zł), ale cześć egzemplarzy za darmo dostaną dzieci, które wezmą udział w bożonarodzeniowym konkursie plastycznym (prace są przyjmowane do 20 grudnia). Ich prace trafią na licytację, która odbędzie się 21 grudnia, a za uzyskane środki zostaną zakupione prezenty dla Domu Dziecka Nr 2 w Gliwicach. Przez cały weekend 7-8 grudnia będzie można sobie zrobić zdjęcie z Mikołajem.

Europa Centralna
O ile wiatr osłabnie, świąteczny jarmark na parkingu centrum handlowego otworzy się w sobotę o godz. 10.00. Do 22 grudnia będzie można kupić bożonarodzeniowe ozdoby, przysmaki oraz upominki dla najbliższych. To także okazja do spróbowania regionalnych wyrobów. Jarmarkowi będzie towarzyszyć oprawa muzyczna, która wprowadzi klientów w świąteczny nastrój.
Nie w ten weekend, ale za tydzień, otworzy się Zimowe Miasteczko. Powstaną tam rzeźby lodowe. Na parkingu powstanie bezpłatne, sztuczne lodowisko, strefa bungee oraz batuty umożliwiające trenowanie skoków na nartach i desce. Planowane są także warsztaty, szkółki sportowe dla dzieci i młodzieży, spotkania z gwiazdami, treningi oraz zawody. 14-15 grudnia odbędzie się Festiwal Kolęd. W sobotę zostanie przeprowadzony konkurs wokalny, w którym wezmą udział zespoły ze szkół podstawowych oraz instytucji kulturalnych z Górnego Śląska. Jednym z członków jury będzie Aleksander Klepacz, lider zespołu Formacja Nieżywych Schabuff. W niedzielę na scenie zagoszczą zespoły ludowe, które zaprezentują świąteczny repertuar, a towarzyszyć im będzie drużyna piłkarska Piasta Gliwice.

Katowice
Silesia City Center

Plac Śląski zamienił się w świąteczną krainę pełną chatek i śniegu. Jej główną atrakcją jest kolejka z wagonikami, mogąca podczas jednego kursu przewieźć 20 dzieci. Minipociąg kursuje każdego dnia w godzinach 15.00-19.00. Z kolei 8 grudnia od godz. 15.00 odbędzie się wielkie zdobienie kartek świątecznych, a 14 grudnia od godz. 15.00 szyte będą anioły - ozdoby choinkowe. Celem obu wydarzeń jest wsparcie działalności świetlicy terapeutycznej Domu Aniołów Stróżów w Katowicach-Załężu.

Centrum Handlowe 3 Stawy
W niedzielę 8 grudnia Mikołaj rozda 500 paczek w ramach akcji ,,Wielka paka Mikołaja". Inicjatywa jest skierowana do wszystkich dzieci oraz całych rodzin. Choinkowa kraina św. Mikołaja zacznie działać o godz. 14. Uruchomiona zostanie m.in. mikołajowa poczta oraz zostaną rozegrane pierwsze konkursy z nagrodami. Orszak Mikołaja z elfami pojawi się na scenie około 16. W tym roku Mikołaj wpadnie do centrum także w sobotę (7 grudnia, godz. 12.00-18.00), przez komin i tradycyjnie będzie rozdawał prezenty, ale także zapraszał dzieci do tańczenia. W tym zadaniu wspierał go będzie nietypowy dla Mikołaja pomocnik - gwiazda I edycji programu ,,You Can Dance" Rafał Kryla, popularnie znany jako ,,Tito".

Galeria Katowicka
Do 24 grudnia na poziomie +2 w świątecznym miasteczku każdy napisać może list do św. Mikołaja i wrzucić go do specjalnie przygotowanej skrzynki. Wartość takiego listu jest bezcenna - wszystkie tak spisane życzenia zostaną zliczone, a następnie wysłane do Laponii. Każdy list to złotówka, jaką Galeria Katowicka przekaże na cel charytatywny. Będzie nim wyjazd na zimowe wakacje dla podopiecznych Świetlicy Środowiskowej im. św. Wojciecha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!