Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy nauczyciele za dużo pracują? Dyskusja by podwyższyć godziny pracy nauczycieli trwa

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Pensum powinno zostać podniesione? Związkowcy wyrazili twarde stanowisko.
Pensum powinno zostać podniesione? Związkowcy wyrazili twarde stanowisko.
Pensum powinno zostać podniesione do 22 godzin. Tak twierdzą skarbnicy gmin i powiatów, którzy na ostatnim Krajowym Kongresie Forów Skarbników postawili taki postulat. ZNP mówi jednak jasno - to nie czas i miejsce na rozmowę o pensum.

Spis treści

Dyskusja o pensum nauczycielskim. "To nie czas na tę rozmowę!"

Podczas ostatniego Krajowego Kongresu Forów Skarbników, który odbył się w marcu, skarbnicy gmin i powiatów zgłosili wiele postulatów, jeden z nich dotyczył nauczycielskiego pensum, czyli godzin pracy nauczyciela. Uważają, że powinno wzrosnąć do 22 godzin (obecnie jest 18), bo to pozwoliłoby zlikwidować niedobory kadrowe w oświacie bez zwiększania wydatków.

Trwa głosowanie...

Czy nauczyciele pracują za dużo?

18-godzinne pensum obowiązuje jednak dla nauczyciel przedmiotu z zakresu kształcenia ogólnego i teoretycznych przedmiotów zawodowych, tzw. nauczyciel tablicowy, w szkole podstawowej, w liceum ogólnokształcącym, w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe

Czym jest pensum?

– Nauczyciel ma 40-godzinny czas pracy. W jego ramach ma tzw. pensum, czyli godziny przy tablicy czy w świetlicy. Pensum to ta część czasu pracy nauczyciela, która przeznaczona jest na zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Liczba godzin pensum zależy od stanowiska pracy nauczyciel – tłumaczyła Małgorzata Kowzan, prezeska Okręgu Wielkopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, podczas jednej z rozmów z "Głosem Wielkopolskim".

Przykładowo nauczyciel przedszkolny ma 25-godzinne pensum, nauczyciel „zerówki” - pracuje 22 godziny z dziećmi, nauczyciel bibliotekarz - 30 godzin, a nauczyciel zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym - 20 godzin.

ZNP: 18 godzin pracy to fake news

Już w 2021 roku, kiedy to były minister Edukacji Narodowej, Przemysław Czarnek, chciał podnieść pensum, nauczyciele byli oburzeni.

– 18 godzin to krzywdzący mit, fake news, który podważa rolę i znaczenie nauczycielskiej profesji. W polityce ten fake news jest wykorzystywany – niestety – do uzasadniania niskich pensji w oświacie – pisali członkowie ZNP.

Wiceprezeska Zarządu Głównego ZNP wyraziła twarde stanowisko na temat zmian, które zaproponowali skarbnicy gmin i powiatów podczas forum. Urszula Woźniak uważa, że nie jest to dobry moment na rozmowę o pensum.

– Związek przypomina samorządom, że w przedszkolach i szkołach już widać konsekwencje niżu demograficznego. To nie jest czas na rozmowę o pensum! – powiedziała 23 kwietnia na konferencji prasowej. – Od czasu ustanowienia pensum nauczycielom doszło wiele obowiązków biurokratycznych. Dlatego obecnie nie będziemy dążyć do zmian w pensum – powiedziała w rozmowie z "Portalem Samorządowym".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski