Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Polsce grozi kryzys gospodarczy? Gospodarcza oraz polityczna sytuacja globalna jest niepewna i zmienna

Zbigniew Bartuś
W realiach silnego powiązania naszej gospodarki z globalną może się wydarzyć coś, co pogorszy sytuację Polski
W realiach silnego powiązania naszej gospodarki z globalną może się wydarzyć coś, co pogorszy sytuację Polski Geralt/Pixabay
Polska gospodarka ma stabilne podstawy i jest dobrze zabezpieczona na wypadek kryzysu, ale musimy się liczyć ze spowolnieniem w wypadku dużego globalnego kryzysu - powiedział Leszek Skiba, wiceminister finansów, podczas debaty „Czy to już szczyt koniunktury gospodarczej?”.

Jego współrozmówcy, Paweł Dobrowolski, główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju, i Rafał Antczak, wiceprezes PKO BP, próbowali zarysować perspektywy polskiej gospodarki. Temat okazał się gorący, bo w dniu inauguracji Forum Związek Banków Polskich ogłosił, że zdaniem aż trzech czwartych polskich bankowców w perspektywie 5 lat możliwy jest globalny kryzys, może nawet wielki, jak 10 lat temu. W ich opinii uderzy on w polską gospodarkę.

Zgodnie ze scenariuszem makroekonomicznym, zawartym w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa, realny wzrost PKB w Polsce w latach 2018-19 wyniesie corocznie 3,8 proc. Optymiści mówią nawet o 5 proc. Sceptycy wieszczą spowolnienie...
- Jesteśmy państwem unikatowym, bo od 30 lat nie mieliśmy recesji. I w najbliższych latach kryzys nam raczej też nie grozi - zaczął odważnie Paweł Dobrowolski. Leszek Skiba podzielił tę opinię. - Wewnętrzna sytuacja Polski jest dobra, zarówno w finansach publicznych, jak i na rynku pracy, zwłaszcza na tle sąsiadów - podkreślił.

Zastrzegł jednak, że sytuacja globalna, gospodarcza i polityczna, jest niepewna i zmienna, więc w realiach silnego powiązania naszej gospodarki z globalną może się wydarzyć coś, co pogorszy sytuację Polski. Wtedy spowolnienie u nas jest możliwe.
Rafał Antczak zwrócił uwagę, że Polska zbliża się do zamożniejszych krajów, co oznacza, że dotychczasowe, względnie proste, narzędzia wzrostu wyczerpują się. Zaczynamy mieć podobne problemy, jak państwa rozwinięte. Zagrożeniem dla dalszego wzrostu może być szybkie starzenie się społeczeństwa. Już dziś pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. Część z nich alarmuje, że z tego powodu nie jest w stanie zrealizować całego portfela zamówień.

- Z drugiej strony, na tle innych krajów, Polska nie wypada wcale źle. Do 2030 przyjedzie do nas 5 mln migrantów, 10 mln osób ubędzie z rynku pracy, ale my tę lukę wypełnimy wzrostem produktywności pracy - wyliczał Antczak.

Wiceprezes PKO BP zauważył przy tym, że niedobór pracowników w wielu sektorach gospodarki wynika z tego, że te sektory są rozdrobnione - np. w budownictwie i handlu, ale też w bankowym, przeważają firmy zbyt małe, by efektywnie funkcjonować w rozwiniętej gospodarce.

- Muszą tam nastąpić konsolidacje - mówił Rafał Antczak. Jego zdaniem odporność Polski na kryzys zależeć będzie w głównej mierze od tego, czy potrafimy się wznieść na wyższy poziom.

- Na tym polega aktywna strategia państwa: stymulujemy przechodzenie z gospodarki z taniej siły roboczej na bardziej innowacyjną, na roboty, maszyny - odpowiedział Leszek Skiba.

Rozmówcy zgodzili się, że trzeba myśleć w dłuższej perspektywie, czyli już dziś budować gospodarkę odporną na szoki gospodarcze. Jak?

Krokiem w dobrym kierunku jest uszczelnienie systemu podatkowego. Ważne jest, by system bankowy był zdrowy i stabilny. Istotne jest obniżanie deficytu budżetowego - i rząd to robi, choć zdaniem wielu zbyt nieśmiało. Trzeba usprawnić pracę sądów gospodarczych.

- Ważne jest uproszczenie podatków. Skomplikowanie zniechęca do budowy dużych firm, bo jest ryzykowne. Bez zmian w tym kierunku nie będziemy mieli 30 kolejnych lat rozwoju gospodarczego - ostrzegł Paweł Dobrowolski.

Leszek Skiba przypomniał, że jego szefowa, Teresa Czerwińska, przedstawiła w Krynicy projekt nowej ordynacji podatkowej wraz z uproszczeniem przepisów. - Mamy jednak świadomość, że problem tkwi nie tylko w przepisach, ale też w praktyce. Na poziomie najniższym urzędników podejście musi się zmienić, to jest najtrudniejsze, bo oznacza wieloletni proces uczenia się nowego podejścia i nowych procedur - zastrzegł Leszek Skiba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!