Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy polskie godło jest plagiatem? Tak uważa polski heraldyk dr Jerzy Michta

MJ
Czy polskie godło jest plagiatem? Tak uważa polski heraldyk dr Jerzy Michta
Czy polskie godło jest plagiatem? Tak uważa polski heraldyk dr Jerzy Michta Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czy polskie godło jest plagiatem? Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych i opisanych w książce przez kieleckiego heraldyka dr Jerzego Michtę. Profesor Zygmunt Kamiński - autor używanego do dziś godła z 1927 roku, miał je przerysować z wydanego trzy lata wcześniej medalu francuskiej rzeźbiarki, malarki i autorki medali Elisy Beetz-Charpentier. O problemie informuje "Rzeczpospolita".

Polskie godło jest plagiatem?

„Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce" - to tytuł wydanej w 2017 roku książki dra Jerzego Michty. Przedstawił on w niej tezę, że prof. Zygmunt Kamiński, autor używanego do dziś godła z 1927 roku, przerysował je z wydanego trzy lata wcześniej medalu francuskiej rzeźbiarki, malarki i autorki medali Elisy Beetz-Charpentier. O problemie z jednym z symboli narodowych pisze "Rzeczpospolita".

Medal, który miał splagiatować profesor Kamiński, powstał w 1924 roku ku czci Ignacego Jana Paderewskiego. Na awersie znajduje się wizerunek polskiego działacza niepodległościowego i data, z kolei na rewersie jest orzeł taki sam jak ten, który uznaje się za godło naszego kraju. Zdaniem doktora Michty orły mają taki sam kształt szyi i głowy oraz wyprostowane i uniesione do góry skrzydła. Ponadto podobne są opaski z rozetami, ogony oraz korpusy, a także upierzenie i kształt, proporcje skoku, palców i pazurów nóg są takie same".

Opinia doktora Michty nie jest odosobniona, jak donosi "Rzeczpospolita":

Do podobnych wniosków doszedł Andrzej Ludwik Włoszczyński, projektant zajmujący się symboliką narodową, który na blogu OrliDom.pl przeanalizował rewelacje kieleckiego heraldyka.

Choć w książce doktor Michta nie pisze o plagiacie, to w rozmowie z "Rz" po konsultacjach z ekspertami już go używa. Medal, z którego miano skopiować orła, został wybity w mennicy paryskiej. Jego jeden egzemplarz znajduje się w Muzeum Warszawy. Podobno do placówki zgłosił się także jeden z ekspertów, który chce podważyć tezy o wtórności polskiego godła i twierdzi, że rewers medalu został dorobiony po latach. W opinii Andrzeja Ludwika Włoszczyńskiego twierdzenie to jest jednak błędne.

O tym, że profesor Kamiński miał skopiować orła z medalu z 1924 roku, według doktora Michty świadczy również to, że artysta pracował pod presją czasu, nie pozostawił szkiców projektu oraz w jego wspomnieniach nie ma zapisów o projektowaniu godła.

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo