Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy polskie przedszkolaki będą nosić sztuczne szczęki?

Agata Pustułka
Rodzice sami nie chodzą do dentysty i nie dbają o zęby swoich dzieci. Jesteśmy jednym z najbardziej szczerbatych społeczeństw w Unii Europejskiej. Aż 73 proc. przedszkolaków ma próchnicę
Rodzice sami nie chodzą do dentysty i nie dbają o zęby swoich dzieci. Jesteśmy jednym z najbardziej szczerbatych społeczeństw w Unii Europejskiej. Aż 73 proc. przedszkolaków ma próchnicę 123RF
Wyniki badania przedszkolaków ze Śląskiego są przerażające. Zęby niektórych są tak zniszczone, że trzeba wyrwać aż 3 mleczaki

Pod względem stanu uzębienia przebadanych zostało ponad 4200 przedszkolaków. W badaniach katowickiego Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji, działającego na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej, wzięły udział dzieci z 65 śląskich przedszkoli. Wyniki tej kontroli są przerażające.

Okazuje się, że siedmiu na dziesięciu przedszkolaków ma próchnicę. U 15 proc. maluchów zęby są tak zniszczone, że konieczne będzie usunięcie aż trzech mleczaków! W konsekwencji dzieci mogą mieć w przyszłości wady zgryzu, a nawet problemy z prawidłowym rozwojem kości i mięśni twarzy.

Jak wynika z badań "Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej" zaledwie 45 proc. Polaków odwiedza dentystę dwa razy do roku, najczęściej nie są to kontrole, ale wypełnienie zęba lub jego usunięcie. Ale jak może być dobrze, skoro 6-latkowie w Polsce mają częściej próchnicę niż ich rówieśnicy w Wietnamie, Bośni czy RPA?

Zaczyna się od tego, że dorośli zapominają o dbaniu o swoje zęby - w Polsce już nawet czterdziestolatkowie mają protezy, a połowa osób po 65. roku życia nie ma zębów wcale. Niestety nie dbają również o zęby swoich pociech. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, blisko połowa rodziców nie była ze swoim dzieckiem w gabinecie dentystycznym, a zaledwie 15 proc. zdaje sobie sprawę ze złego stanu zębów potomka.

Zaledwie 26 proc. przebadanych maluchów miało zdrowe zęby. Jednak nawet wśród nich zdarzały się dzieci, u których pojawiały się przebarwienia wymagające kontroli lekarskiej. Znacząca większość, bo aż 73 proc. przedszkolaków, ma próchnicę. Średnio jedno dziecko ma nią objętych aż 5 zębów.

Przedszkolak bez zębów

- Bakterie z zębów mlecznych bardzo szybko rozprzestrzeniają się w całej jamie ustnej, więc przenoszą się z zębów mlecznych na stałe - mówi dr Izabela Walawender z katowickiego Centrum Stomatologii Dziecięcej. - Dzieci z zepsutymi zębami mlecznymi są bardziej narażone na próchnicę w zębach stałych, czasami zdarza się, że ząb stały wyrzyna się już z próchnicą. Usunięcie zęba, nawet mlecznego, to ostateczność. Wciąż panuje błędny pogląd, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Wiele osób uważa, że stanowią one jedynie etap przejściowy uzębienia - tłumaczy Izabela Walawender.

- Spełniają one jednak bardzo ważną funkcję dla rozwoju prawidłowego zgryzu - zajmują niezbędną przestrzeń do momentu pojawienia się w ich miejscu zębów stałych, a także stanowią dla nich pewnego rodzaju drogowskaz oraz punkt odniesienia.Przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów stałych oraz prowadzić do powstania wad zgryzu.

Utrata zębów wpływa również na upośledzenie funkcji żucia, co z kolei wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka. Nieleczone wady zgryzu mają negatywny wpływ na poczucie własnej wartości oraz pewność siebie dziecka. Badania brytyjskich naukowców pokazały, że dzieci z krzywymi zębami są bardziej nieśmiałe, trudniej nawiązują kontakty z rówieśnikami oraz są mniej aktywne - czytamy w raporcie portalu Dentistry.co.uk.

Zły stan zdrowia jamy ustnej lekarze nieraz wiązali z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Jak dowodzą ostatnie badania, bakterie rozwijające się w jamie ustnej podnoszą ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.

Można oszczędzić maluchom bólu

Dla wielu dorosłych wizyta w gabinecie stomatologicznym jest stresująca i niestety aż 40 proc. Polaków nie chodzi do dentysty, bo się boi (dane z raportu "Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej").

- Jeżeli dba się o zęby dziecka od najmłodszych lat, a pierwsza wizyta na fotelu stomatologicznym będzie kontrolną, można uniknąć leku przedszkolaka przed dentystą - dodaje dr Kamila Gądek z Centrum.

Kiedy powinno się zacząć dbać o zęby pociechy? Od momentu ich wyrznięcia, a nawet wcześniej - już niemowlakowi warto przemywać dziąsła gazikiem zamoczonym w wodzie przegotowanej. Jak tylko pojawią się pierwsze zęby, konieczne jest ich mycie 2 razy dzienne.

Ważne, aby dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do wieku dziecka. Jednak najbardziej istotna jest technika szczotkowania zębów. U dzieci również należy nitkować zęby.

- Warto u dziecka wyrobić nawyk prawidłowego mycia zębów - mówi dr Gądek. - Jednak, wiadomo, maluchy są niecierpliwe i niedokładnie wykonają tę czynność. Rodzice powinni bardziej czujnie sprawdzać poprawność mycia zębów przez ich dziecko.

Jedzenie dla zębów

Maluchy można ustrzec przed próchnicą nie tylko przestrzegając zasad higieny, ale również wprowadzając do domowej kuchni zdrowe nawyki żywieniowe. Zmniejszyć ilość słodyczy i słodzonych napojów. - Nie trzeba z nich całkowicie zrezygnować, jednak należy pamiętać, że lepiej gdy dziecko zje cały batonik naraz i potem umyje zęby niż miałoby jeść go po kawałku przez cały dzień - dodaje lek. dent. Izabela Walawender. - Podjadanie słodyczy powoduje, że bakterie przez cały czas mają dostarczaną pożywkę w postaci cukrów, co sprzyja ich namnażaniu i rozwojowi próchnicy. Bardzo złym nawykiem jest picie słodkich napojów na noc, oczywiście jeśli po wypiciu nie umyje się zębów.

Sposoby na zdrowe zęby

Rady specjalistów

  • Rodzice muszą sami dbać o zęby i wyrabiać ten nawyk u dzieci.
  • Dziecko powinno samo wybrać dla siebie pastę i szczoteczkę do zębów.
  • Codzienne mycie zębów niech maluch odznacza kolejnymi naklejkami w kalendarzu.
  • Zamiast batona lepiej zaproponuj dziecku zdrowe przekąski.
  • Warto wybrać gabinet przyjazny dziecku lub klinikę ze stomatologią dziecięcą. Tam często nagradza się dziecko medalem za odwagę, czyli wizytę u dentysty.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!