Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy poseł Tomasz Jaskóła złamał prawo? Policja chce, żeby zdarzenie oceniła prokuratura

Redakcja
Policja przesłała do prokuratury materiał i prosi, aby ta oceniła, czy podczas niedzielnego happeningu poseł Tomasz Jaskóła złamał prawo.

Czy poseł Kukiz’15, Tomasz Jaskóła złamał w niedzielę prawo zasłaniają tablicę poświęconą „bohaterom-jeńcom Armii Radzieckiej” planszą z wizerunkiem Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”? Policja ma poważne wątpliwości, dlatego wysłała materiał z tego zdarzenia do częstochowskiej prokuratury. Prosi, by ta oceniła, czy poseł naruszył artykuł 261 kodeksu karnego.

Do zdarzenia doszło w niedzielę przed budynkiem rektoratu Politechniki Częstochowskiej na ulicy Dąbrowskiego. Policja uniemożliwiła wczoraj Poseł Jaskóła chciał zakryć tablicę wiszącą na budynku, własną planszą z „Warszycem”, protestując przeciwko upamiętnianiu w Częstochowie dnia 17 stycznia, kiedy do miasta wkroczyła Armia Czerwona. Poseł, który z zawodu jest historykiem uważa, że w rzeczywistości nie było to żadne wyzwolenie, a nowa okupacja.

Powieszenie tablicy z bohaterem AK uniemożliwiła policja. Po przepychankach i wzajemnych oskarżeniach o naruszenie nietykalności funkcjonariuszy i poselskiej, happening Tomasza Jaskóły zakończył się częściowym sukcesem, bo „Warszyc” na chwilę przesłonił tablicę wiszącą na budynku rektoratu.

Komendant Miejski Policji w Częstochowie w trybie postępowania wyjaśniającego podda ocenie zachowanie policjantów, ale sprawą zajmie się również częstochowska prokuratura.

– Przekazaliśmy materiały z tego zdarzenia do prokuratury, aby oceniła, czy w tym przypadki nie doszło do złamania prawa – tłumaczy Joanna Lazar, rzeczniczka prasowa częstochowskiej policji. Chodzi o artykuł 261 kodeksu karnego, który mówi, że „kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. – Dotarły do nas notatki policyjne z tego zdarzenia, które zostaną poddane naszej ocenie.

Najpóźniej na początku przyszłego tygodnia będzie znana nasza decyzja w tej sprawie – mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Poseł Tomasz Jaskóła o działaniach prokuratury dowiedział się od nas. Nie krył zaskoczenia. – Jestem zaskoczony, bo w środę byłem na policji i powiedziano mi, że nie ma żadnego protokołu i że mogę go jedynie uzyskać, jeśli oficjanie o niego wystąpię – mówi Tomasz Jaskóła. – W ocenie mojej i mojego prawnika, który widział cały film nagrany w niedzielę nie ma mowy o żadnym złamaniu prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!