Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy powiat gliwicki ma lekarza koronera? Sprawdzamy, kto może wystawić akt zgonu w nagłej sytuacji

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Czy powiat gliwicki ma lekarza koronera? Kto wystawia akt zgonu w nagłych sytuacjach?
Czy powiat gliwicki ma lekarza koronera? Kto wystawia akt zgonu w nagłych sytuacjach? pixabay
Nie cichną komentarze po tragicznym wydarzeniu w Katowicach. 16 listopada u 60-latka doszło do zatrzymania krążenia, następnie mężczyzna osunął się na ziemię z wózka inwalidzkiego. Lekarz, który wystawił akt zgonu, pojawił się na miejscu dopiero po 7 godzinach. Przez cały ten czas zwłoki zmarłego mężczyzny leżały na chodniku pilnowane przez policję. Sprawdzamy, czy powiat gliwicki jest przygotowany na takie sytuacje.

Powiat gliwicki ma lekarza koronera

Zgodnie z informacją, którą przekazała Magdalena Fiszer-Rębisz, kierownik Biura Rozwoju i Informacji Starostwa Powiatowego w Gliwicach, powiat gliwicki ma podpisaną umowę z lekarzem medycyny sądowej.

- Co roku zamieszczamy na stronie BIP zapytanie ofertowe, na podstawie zgłoszonych ofert wybieramy podmiot, który świadczy usługi koronerskie. Podpisywana jest roczna umowa. Obecnie usługi koronerskie pełni dla nas Poradnia Rodzinna „Nasza Poradnia” Sp. z o.o. w Paniówkach – informuje Magdalena Fiszer-Rębisz.

Kierownik biura rozwoju wyjaśnia, że lekarz realizujący zadania w zakresie stwierdzenia zgonu i ustalenia jego przyczyny, a także wystawienia karty zgonu na terenie powiatu gliwickiego pełni dyżur całodobowo przez cały tydzień.

Izabela Czupryna, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego powiatu gliwickiego, precyzuje, że umowa dotyczy jedynie przypadków, w których nie można ustalić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej sprawującego opiekę medyczną nad zmarłym lub lekarza leczącego zmarłego w ostatniej chorobie odpowiadającego za stwierdzenie zgonu.

Jak wyjaśnia Magdalena Fiszer-Rębisz, koroner przyjeżdża na miejsce zdarzenia wyłącznie na wyraźne wezwanie policji lub Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wynika to z zapisów ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

- Umowa nie dotyczy sytuacji, w której doszło do przestępstwa – wówczas kartę wystawia lekarz działający na zlecenie sądu lub prokuratury – precyzuje Izabela Czupryna.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach, lekarz medycyny sądowej w 2021 r. stwierdził na terenie powiatu gliwickiego 83 zgony. W pierwszym półroczu bieżącego roku jego usługi były potrzebne 42 razy. Koroner w powiecie gliwickim był najczęściej, bo aż 19 razy, wzywany do Knurowa. 12-krotnie był potrzebny w Pyskowicach.

Zobacz także

Lekarz koroner - kto to jest?

W Polsce pod pojęciem koronera kryje się lekarz medycyny sądowej. Ten odrębny zawód istnieje w Polsce od 2002 r. Jego wprowadzenie miało odciążyć lekarzy domowych oraz lekarzy pogotowia ratunkowego. Zadanie lekarza medycyny sądowej pracującego na zlecenie władz polskich miast i powiatów, polega na stwierdzaniu zgonów pacjentów, ocenie przyczyn śmierci, wystawienie niezbędnych dokumentów, w tym aktu zgonu, oraz prowadzenie ewidencji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera