MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy praworządność w Polsce jest zagrożona? Debata w Parlamencie Europejskim [TRANSMISJA LIVE]

Olga Krzyżyk
Debata o sytuacji w Polsce wywołała potężne emocje. Zdania były skrajnie podzielone. Przeważał pogląd: Polska to ważny członek Europy, potrzeba wspólnoty, jedności i wzmacniania demokracji. Wspólnie powinniśmy bronić praw podstawowych. Eurodeputowani uznali, że niesprawiedliwością jest gorsze traktowanie Polski od Węgier. Najbardziej rządu PiS bronili najbardziej eurosceptyczni posłowie. Część z nich uznała, że wszczęcie procedury sprawdzającej wobec Polski to zemsta za niechęć w przyjmowaniu przez Polskę imigrantów.

Zobacz, jak o debacie dyskutowano na Twitterze

Relacja z Debaty: "Sytuacja rządów prawa i ograniczenia wolności słowa"

Bert Koenders: Cieszę się z udziału pani premier w dzisiejszej debacie. To tylko może wzmocnić demokrację.

Frans Timmermans: Chcemy tę debatę przeprowadzić w duchu współpracy, a nie konfrontacji

Beata Szydło: Dziękuję, że mogę w Parlamencie Europejskim opowiedzieć o Polsce i rozwiać wątpliwości co do zmian w Polsce. W wyniku demokratycznych wyborów polscy obywatele zdecydowali, że chcą takie zmiany, zaproponowane przez mój obóz rządzący Prawo i Sprawiedliwość. To jest decyzja polskich obywateli. Wolność, równość i suwerenność są wartościami niezbywalnymi, które są ważne dla Polaków. Niektóre głosy źle i niesprawiedliwie oceniają Polskę, wynika to po części z niedoinformowania.

Beata Szydło: Trybunał Konstytucyjny ma się w Polsce bardzo dobrze. Działa. Nawet dzisiaj podjął jedno ze swoich postanowień, pracuje, nic się nie dzieje. W czerwcu 2015 roku poprzedni Sejm, poprzednia kolacja rządząca przyjęła ustawę, która została przez Trybunał orzeczona, że jest po części niekonstytucyjna. Liczne opinie eksportów nakazywały poprawienie tych błędów.

Beata Szydło: PiS nigdy nie dążył do zdominowania Trybunały. Zgadzamy się by 8 z 15 sędziów zostało wybranych przez opozycję. Szanujemy opozycję i jej prawa. Chcemy dialogu i wspólnego rozwiązywania spraw ważnych dla Polski i Polaków. Uznaliśmy, że decyzje w Trybunale powinny zapadać większością 2/3 głosów. Należy wyjaśnić nieporozumienia, które zapadły w grudniu 2015 roku. Trwająca polemika ma charakter polityczny, a nie prawny.

Esteban Gonzalez Pons: Pani premier nie jest czymś normalnym, gdy podejmujemy takie działania w Europie. Europa jest zbiorem wspólnych wartości, potem rynkiem. Europa to my 500 mln osób. Naród polski walczył z dyktaturami wszelkiej maści. Autorytaryzm jednak nie zawsze pochodzi z zewnątrz. Nie zna on epoki ani miejsc. Niestety Polacy zbyt dobrze wiedzą, że najgorszy z autorytaryzmów zawsze pochodził od środka. Zniszczenie mediów publicznych i niezależności Trybunału Konstytucyjnego może być końcem demokracji. Nie chcemy niczego osądzać, chcemy poznać fakty. Nie chcemy stosować wobec rządu Polskiego kar. Oczekujemy wyniku dialogu.

Syed Kamall: Nie ma niczyich intencji rozmotywania praworządności. Dlaczego nie powołano komisji, gdy poprzedni rząd powoływał sędziów Trybunały Konstytucyjnego? Porównywanie rządu polskiego z Władimirem Putinem jest nie na miejscu. To obrażanie Polski, która była pod reżimem komunistycznym. Trzeba skupić się na prawdziwych problemach.

Guy Verhofstadt: Państwo paraliżują działania Trybunału Konstytucyjnego, a nie oczyszczają go. Wiem, że pan Kaczyńskie nie przepada za Rosją i Władimirem Putinem, ale Putin nie lubi jedności Unii Europejskiej, a to co się dzieje w Polsce może zniszczyć wspólnotę Unii. Pokładam jednak wiarę, znam obywateli Polski, oni założyli Solidarność, wiem że ludzie nigdy nie zaakceptują rezygnacji z pryncypiów demokracji. Zachęcam, aby pani premier nie słuchała mnie, nas, tylko większości swoich obywateli.

Robert Jarosław Iwaszkiewicz: jako pierwszy polski europoseł chciałbym podkreślić, że najbezpieczniej będzie, jeżeli sprawy Polski będą decydowane przez Polaków w kraju.

Janusz Korwin-Mikke:
Pgardzam demokracją. Lud polski legalnie i demokratycznie wybrał na rządzącą partię PiS, mając nadzieję, że poprzedni rządzący trafią do więzienia. Demokracja jednak to tyrania, złodziejstwo, to pogarda dla człowieka. Cała Uniia Europejska powinna zostać zniszczona.

Ryszard Antoni Legutko: Chciałbym poruszyć cztery kwestie: 1. sprawa języka. Mocny i perswazyjny ton naszej debaty. Mam nadzieję, że język ten będzie utrzymany. Bo wcześniej była słowna agresja wobec rządu Polski, zanim w ogóle ten rząd powstał. 2. sprawa to są fakty. Skąd skład Komisji czerpie informacje o faktach? Kto przekuje, robi analizy prawny? Opis faktów pozostawia wiele do życzenia. Nie ma żadnego składu informacji, które udzielił rząd, tak jakby został on wyrzucony do kosza. 3 sprawa to podwójne standardy. Chroniczna głęboka choroba tocząca Unię Europejska. Przez ostatnie 8 lat w Polsce były liczniejsze demokracje i jakoś serce państwa nie krwawiły i nie solidaryzowali się państwo wtedy z tymi tłumami ludzi. Przez ostatnie osiem lat w Polsce mieliśmy do czynienia z państwem jednopartyjnym. Jedna partia kontrolowała wszystkie instytucje. Gdzie byliście państwo, gdy usunięto dziennikarzy z mediów publicznych? I to wszystkich oprócz jednego? Te podwójne standardy pokazują, że w UE są kraje mniej i bardziej równe. 4sprawa to przekraczanie kompetencji. Instrument, którym się państwo posłużyli jest prawnie podejrzany. Nie jest on uzasadnienia w traktatach. W Parlamencie planują rezolucję i to przed zbadaniem faktów. Cała ta konstrukcja jest przekroczeniem kompetencji.

Petr Mach:
mamy do czynienia z sytuacją skandaliczną. Rozpoczęto procedurę wobec Polski, która może być zakończona wykluczeniem Polski z prawa głosu o swoim kraju. Rząd ma swoją wizje spraw. To jest tylko protest. Co tak naprawdę przeszkadza Komisji Europejskiej? To, że w Polsce wygrała opcja, która przeciwstawia się przyjęciu wielu imigrantów. Dzisiejsza debata jest ingerencją w suwerenne sprawy Polski. Są to niesprawiedliwie ataki wobec Polski. Mogę powiedzieć, tak jak kiedyś było mówione jestem Berlińczykiem, tak ja dzisiaj jestem Polakiem.

Jan Olbrycht: Polska jest naszym wspólnym dobrem. Jesteśmy dumni z naszego kraju. Dziś jednak jest nam przykro, że Polska staje się tematem debaty w Unii Europejskiej. Pani premier dobrze wie, że nie chcieliśmy tej debaty i jej nie organizowaliśmy w Parlamencie. Niestety bez względu na jej wynik wpłynie ona na wizerunek Polski w UE. Muszę jeszcze powiedzieć, że jak myślicie, że zwycięstwa bierze wszystko i przejmuje kontrole nad stanowiskami publicznymi, to także odpowiada za wizerunek w Polski, w Europie i na świecie. Polska nie zasługuje na działania które wzbudzają takie kontrowersje. Jest mi bardzo przykro.

Josep-Maria Terricabras: W ostatnim spisie wiele osób określiło swoją narodowość jaką śląską. Spotkało się to niestety z prześladowaniami, a nawet karami. Niestety Ślązacy nie są uznawani za mniejszość narodową i ich język też nie.

Beata Szydło: Przyjechałam tutaj dzisiaj, by wyjaśnić dwie kwestie, dotyczące Trybunału Konstytucyjnego oraz ustawy medialnej. Myślałam, że pojawią się w państwach wypowiedziach liczne pytania odnośnie tych spraw. Rozumiem, że nie ma problemu, dlatego państwo nie mają o co pytać. Uważam, że Polska nie zasługuje by być oceniania przez Komisję Europejską, u nas nie są łamane prawa człowieka, ani demokratyczne zasady prawa w Polsce. Jesteśmy suwerennym państwem, wolnym narodem. Nasze polskie sprawy powinniśmy załatwiać w naszym polskim domu. Toczmy ten spór, gdzie jest jego miejsce, czyli w polskim parlamencie. Polska nie zasługuje by być na cenzurowanym.

Beata Szydło: Czekamy na opinie komisji weneckiej. Polski rząd sam wystąpił do komisji o opinię. Będzie to obiektywna opinia, która pokaże, że sytuacja prawna Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest idealna. Ta debata jest niepotrzebna, ale jestem tutaj i szanuję to, że Parlament Europejski z troską zajmuje się tym problemem.
Czuję się silnie związana z ziemią śląską. Śląsk to wspaniali ludzie, ale potrzebują pomocy. Pomóżcie śląskim kopalnią.

Podsumowanie debaty. Posłowie dyskutowali nad kwestią praworządności Polski, poruszono temat Trybunału Konstytucyjnego oraz wolności mediów w Polsce. Przedstawiciele rady reprezentującej rządy państw członkowskich i Komisji Europejskiej mieli różne opinie dotyczące kwestii Polski. Jedni podkreślali, jak ważna jest demokracja i rządy prawa w kraju, dla niego samego oraz dla Unii Europejskiej. Spora część posłów zaznaczała, że debata ta powinna odbyć się w polskim Parlamencie i nie powinna być toczona w Strasburgu. Wielokrotnie odwoływano się do historii Polski, do lat reżimów, ale także do wyzwolenia naszego kraju i drogi do demokracji. Istotnym punktem debaty była zapowiedź pani premier Beaty Szydło, że opozycja będzie mogła wybrać 8 z 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jednak decyzje Trybunału będą rozpatrywane większością 2/3 głosów. Podczas debaty poruszany był także temat Śląska. Josep-Maria Terricabras, z Grupy Zielonych /Wolne Przymierze Europejskie z Hiszpanii wspomniał o tym, że Ślązacy nie są uznawani są mniejszą narodowość. Z kolei premier Beata Szydło prosiła europosłów o pomoc dla śląskich kopalni.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni