Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy przebudowa parku im. Fusińskiego w Sosnowcu skończy się w prokuraturze?

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Trwa modernizacja sosnowieckiego parku im. Fusińskiego. Widać już nowoczesne latarnie parkowe, bramę wjazdową, pomosty i schody. Tuz obok kończy się rozbiórka starego Egzotarium i trwa przygotowanie placu budowy nowego Centrum Edukacji Ekologicznej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa modernizacja sosnowieckiego parku im. Fusińskiego. Widać już nowoczesne latarnie parkowe, bramę wjazdową, pomosty i schody. Tuz obok kończy się rozbiórka starego Egzotarium i trwa przygotowanie placu budowy nowego Centrum Edukacji Ekologicznej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Remontowany Park Fusińskiego w Sosnowcu ma już nowe oświetlenie. Zamontowano bramę. Trwają prace. Nie wiadomo jednak, czy inwestycja nie skończy się prokuraturze, bo doniesienie w sprawie nieprawidłowości podczas przetargu i późniejszej realizacji rozważa jedna z firm biorących udział w tym przetargu.

Nowoczesne lampy, brama i pomosty

Prace związane z przebudową Parku im. Płk. Pilota Jana Fusińskiego trwają już od wielu miesięcy. Na terenie parku pojawiły się już niektóre elementy malej architektury, oświetlenie i kompletna brama wejściowa.
Jesienią mają się rozpocząć nasadzenia.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zgłoszą sprawę do prokuratury?

Tymczasem do naszej redakcji zgłosił się przedstawiciel firmy, która rozważa zgłoszenie nieprawidłowości podczas przetargu i późniejszej realizacji tego projektu – do prokuratury.
O co chodzi? Podczas przetargu, w PFU, czyli programie funkcjonalno-użytkowym, opisującym zamówienie, w którym określa się wymagania i oczekiwania zamawiającego, dotyczące zadania, podczas przetargu na modernizację parku umieszczono wymagania, które potem, w trakcie realizacji zostały zmienione, choć jak twierdzi inżynier architekt Bartłomiej Gasparski z firmy Palmett z Warszawy, odpowiedź na pytania czy możliwa będzie ewentualna optymalizacja związana np. z rodzajem użytych materiałów – była na etapie przetargu negatywna.

Nie przeocz

Zmian miało nie być, ale są

Tymczasem z obserwacji przedstawicieli Palmettu wynika, że już po przetargu, wykonawca wprowadził do projektu kilka istotnych zmian, które sprawiły, że zadanie można było wykonać taniej.

- Podczas postępowania przetargowego wprowadzono nas w błąd, wskazując w specyfikacji rozwiązania techniczne i technologiczne, które muszą bezwzględnie zostać użyte w inwestycji, a których ostatecznie nie użyto - mówi inż. architekt Bartłomiej Gasparski z firmy Palmett.

- Zamiast modrzewiowego (w PFU deski modrzewiowe o grubości 6 cm) poszycia pomostów jest sosnowe - trzy razy tańsze. Nawet deski sosnowe termowane, to nie to samo (także cenowo) co deski modrzewiowe. Zmieniono także konstrukcję dębową na inny rodzaj drewna. Fundamenty pomostów zamiast na palach o długości min. 1,2 m mają być posadowione na zwykłych bloczkach fundamentowych "rzuconych na ziemię" to również oszczędność finansowa - dowodzi Bartłomiej Gasparski.

Trzecią ujętą w specyfikacji kwestią było, że ogrodzenie parku ma być ocynkowane i malowane. Tu jest jak wiadomo – niemalowane, ocynkowane.

Trwa modernizacja sosnowieckiego parku im. Fusińskiego. Widać już nowoczesne latarnie parkowe, bramę wjazdową, pomosty i schody. Tuz obok kończy się rozbiórka starego Egzotarium i trwa przygotowanie placu budowy nowego Centrum Edukacji Ekologicznej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Czy przebudowa parku im. Fusińskiego w Sosnowcu skończy się ...

Sprawa była jasna, zmiany wykluczone

- Na etapie zadawania pytań, zamawiający postawił sprawę jasno, że takie zmiany nie wchodzą w grę. Dlatego też między innymi nasza firma ujęła to w swojej kalkulacji. Nie biorąc pod uwagę zastosowanych tańszych rozwiązań - dodaje Gasparski.

Ponieważ, firma czuje się wprowadzona w błąd, rozważa zgłoszenie tych nieprawidłowości do prokuratury.

Musisz to wiedzieć

Urzędnicy: Owszem są zmiany ale...

Co na to sosnowieccy urzędnicy? Na naszą prośbę ustosunkowali się do zarzutów firmy, zgłaszającej nieprawidłowości.

- Po dokonaniu rozpoznania dostępnych i stosowanych materiałów na elementy konstrukcyjne dla tarasów, podestów czy ławek, wykonawca zaproponował zastosowanie trwalszego, odporniejszego na warunki atmosferyczne i droższego materiału budowlanego, czyli termicznie modyfikowanej sosny dostępnej w systemie pod nazwą EFS THERMOSOSNA – informuje Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Wykonawca przedłożył analizę porównawczą, opartą na badaniach wytrzymałościowych próbek iglastej tarcicy z drewna sosny zwyczajnej modyfikowanej termicznie, z której wynikało, że zastosowany materiał będzie trwalszy niż pierwotnie proponowany z modrzewia syberyjskiego. Wykazano również, że w drewnie modyfikowanym termicznie następuje zmniejszenie nasiąkliwości, co w znacznym stopniu wpływa na poprawę jego stabilności , zwiększa możliwość zastosowanie materiału wszędzie tam, gdzie zmienne warunki wilgotnościowe powodowałyby odkształcenia, a w rezultacie pęknięcia, co obniżałoby niejednokrotnie jego właściwości wytrzymałościowe. Ze względu na to, iż zastosowane elementy mają być bezpieczne, trwałe i dostosowane do potrzeb zwiedzających, postanowiono dokonać zamiany elementów z modrzewia syberyjskiego na termicznie modyfikowaną sosnę – kończy rzecznik.

Fundamenty uszkodziłyby korzenie drzew

Co do drewnianych pomostów, urzędnicy twierdzą, że zadaniem wykonawcy jest zastosowanie takich rozwiązań, aby ogród wraz z otoczeniem parkowym był przestrzenią bezpieczną. Układ komunikacyjny musi odpowiadać potrzebom osób niepełnosprawnych, niedowidzących, poruszających się na wózkach inwalidzkich i opiekunom z wózkami dziecięcymi. Ponadto użyte materiały mają być bezpieczne, nietoksyczne, przyjazne dla środowiska.

- Część pomostów drewnianych (ścieżek wyniesionych) po stronie zachodniej zostało w PFU opisanych jako dostępne za pomocą 3 schodków nadwieszonych nad poziomem terenu. Zdaniem projektanta rozwiązanie takie stanowi barierę architektoniczną, która stoi w sprzeczności z podstawowymi założeniami dotyczącymi dostępności całego terenu. Konstrukcja przedmiotowych schodów została opisana do wykonania w sposób, aby zapobiec stykowi stopni bezpośrednio z gruntem (konstrukcja wsporcza na palach żelbetowych w rozstawie 300-360 cm). Sposób wykonania pomostów wg opisu PFU rzutował na bardzo trudną dostępność wszystkich zastosowanych elementów w celu ich konserwacji bądź napraw. Sposób posadowienia w postaci stóp fundamentowych i cokołów wraz z podbudową z betonu niekonstrukcyjnego wymagałaby wykonania głębokich na około 1,5 m wykopów, a co za tym idzie mogłoby wywołać negatywne skutki w stosunku do istniejącego zadrzewienia. Ponadto założono do wykonania ścieżki wyniesione o szerokości 1,2 m i 1,7 m. Zdaniem projektanta ścieżki o takiej szerokości stanowiły zagrożenie w ich użytkowaniu – mówi Rafał Łysy.
Rozwiązanie projektowe zatwierdzone przez inwestora zakłada wykonanie pochylni na każdą ścieżkę wyniesioną, na konstrukcji drewnianej posadowionej na elementach betonowych. Zatem, jak twierdzą urzędnicy, zaprojektowano ścieżki wyniesione dostępne dla wszystkich. Fundamenty w postaci bloczków betonowych posadowionych na 15 cm podsypce piaskowo-cementowej są rozwiązaniem bezpiecznym i niekolizyjnym w związku z występowaniem istniejącego systemu korzeniowego. Zaproponowana konstrukcja wymaga wykonania posadowienia elementów drewnianych w znacznie mniejszym rozstawie, za to bez ingerencji w system korzeniowy, czy istniejąca infrastrukturę techniczną. Łączna powierzchnia ścieżek jest zgodna z założeniami PFU.

Zobacz koniecznie

Malowane ogrodzenie niezgodne z uchwałą krajobrazową

Ostatnia kwestia dotyczyła ogrodzenia, które zgodnie z założeniami PFU miało być ocynkowane i pomalowane. Jest tylko ocynkowane. Co na ten zarzut odpowiadają urzędnicy?
- Wejście w życie Uchwały nr 130/VI/2019 Rady Miejskiej w Sosnowcu z dnia 28.03 2019 r. „w sprawie zasad i warunków usytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane” spowodowało, że ogrodzenie Parku im. Płk. Pilota Jana Fusińskiego nie mogło być wykonane zgodnie z założeniami tj. z elementów ocynkowanych i pomalowanych.
Jak ostatecznie skończy się ten spór? Na razie nie wiadomo. Wiadomo na pewno, że park po nowemu będzie już dla mieszkańców dostępny od przyszłego roku. Wiosną wejdą do niego pierwsi spacerowicze. Prawdopodobnie już jesienią rozpoczną się tam docelowe nasadzenia.

To najstarszy park w mieście

Przypomnijmy. To najstarszy park w mieście, który otwarto w 1935 roku. Za prawie 7 mln zł w tym miejscu powstaje park bioróżnorodności. Zaplanowano tam ponad 47 tys. sztuk nasadzeń, z czego ok. 150 to drzewa. Powstaną oczka wodne, pomosty, tarasy, ławki, alejki z nową nawierzchnia mineralną i nowe oświetlenie. Na razie przechodniom rzuca się w oczy ogrodzenie i ozdobna brama z motywami roślinnymi. Przetarg na tę wartą 7 mln złotych inwestycję wygrała czeska firma 4As. Inwestycja powstaje w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego. NFOŚiGW dofinansował ją 3,9 mln zł. Przebudowany park ma być otwarty dla mieszkańców wiosną 2021 roku.
Tuż przy parku trwa inna wielka inwestycja, także w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego - budowa Centrum Edukacji Ekologicznej. Z powierzchni ziemi zniknął już 64-letni stary pawilon dawnego Egzotarium. W jego miejscu powstanie zupełnie nowy, nowoczesny obiekt.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera