MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Przemsza może być zakażona? Konsekwencje pożaru w Siemianowicach Śląskich

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy Przemsza może być zakażona? 10 maja w Siemianowicach Śląskich wybuchł pożar nielegalnego składowiska odpadów przechowywanych w beczkach oraz w pojemnikach typu DPPL (Mauser). Konsekwencje tego zdarzenia odczuwają mieszkańcy województwa śląskiego.

10 maja około godziny 9.00 przy ulicy Wyzwolenia w Siemianowicach Śląskich wybuchł pożar. Objął on nielegalne składowisko odpadów przechowywanych w beczkach oraz w pojemnikach typu DPPL (Mauser). W zbiornikach znajdowały się substancje ropopochodne. Pożarem objęta była powierzchnia około 5500 m². Skutki tego zdarzenia odczuwalne były w dużej części województwa.

Czy Przemsza została zakażona?

Miasta sąsiadujące otrzymały od Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informację z prośbą o monitorowanie cieków wodnych na ternie miast. Ze wstępnych ustaleń wynika, że chemicznymi odpadami, zanieczyszczona została rzeka Brynica. Woda w rzece przybrała brązowo-czerwoną barwę. Mieszkańcy skarżą się także na odór chemikaliów. Brynica łączy się z Przemszą, stąd też pojawia się pytanie, czy i ta rzeka została zanieczyszczona?

- Dostajemy informacje z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, że pomiary powietrza i wody nie przekraczały wskaźników, które mogłyby zagrażać życiu i bezpieczeństwu mieszkańców - mówił Dariusz Wójtowicz, prezydent miasta Mysłowice - Jednak ze względu na to, co widzieliśmy w Mysłowicach, muszę powiedzieć, że z wielkim niepokojem spoglądam na Przemszę. Wpłynęły do niej chemikalia, niebezpieczne i żrące substancje, które potrafiły powodować zawroty głowy. Sam byłem na miejscu i wyglądało to fatalnie. Jest to katastrofa ekologiczna, z którą będziemy się borykali przez wiele tygodni, a nawet miesięcy - dodawał.

Jak prezentuje się rzeka?

Prezydent zapowiadał, że oczekuje na wyniki badań wody znajdującej się w Przemszy. W przypadku negatywnej oceny włodarz Mysłowic poinformował, że miasto będzie wnosić do ministerstwa o wyczyszczenie brzegów rzeki. Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców.

Apeluje do mieszkańców, aby nie zbliżali się do brzegu rzeki Przemszy. Ze względu na chemikalia może być tam niebezpiecznie. Czekamy na decyzję Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach - apelował włodarz Mysłowic.

Stanowisko Wojewody Śląskiego w sprawie pożaru w Siemianowicach Śląskich

W poniedziałkowe przedpołudnie 13 maja wojewoda śląski - Marek Wójcik zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie pożaru, do którego doszło trzy dni wcześniej w Siemianowicach Śląskich. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Straży Rybackiej i Wód Polskich oraz zdalnie wiceminister spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa, Wiesław Leśniakiewicz. Głównym poruszanym tematem było bezpieczeństwo mieszkańców województwa śląskiego.
Więcej informacji TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni