Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy przysługuje dzień wolny za 1 listopada? [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Gdy święto 1 listopada przypada w tygodniu, możemy lepiej rozplanować wizyty na różnych cmentarzach
Gdy święto 1 listopada przypada w tygodniu, możemy lepiej rozplanować wizyty na różnych cmentarzach Paweł Stauffer
Do końca roku zostały 4 wolne od pracy dni gwarantowane ustawą. Jeżeli masz niecały etat, czas pracy obniża się proporcjonalnie.

Ważny dla Polaków dzień Wszystkich Świętych w tym roku przypada w niedzielę. To fatalnie, bo 1 listopada odwiedzamy groby bliskich rozsiane po całym kraju, więc tym razem sobota i niedziela mogą nie wystarczyć na dotarcie do wszystkich ważnych dla nas nekropolii.

Nasi Czytelnicy pytają więc: czy pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny w innym dniu? Czy to jest święto, za które pracodawca musi dać nam inny dzień wolny od pracy? Jak to jest, gdy ktoś ma nie cały etat, ale pół? Na ważne pytania szczegółowo odpowiada poniżej Beata Sikora-Nowakowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

Ekspert OIP wyjaśnia: Dzień wolny nie za niedzielę

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach:

Czy dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w niedzielę, należy do takich świąt, za które pracoda-wca musi nam dać dodatkowo inny dzień wolny od pracy?
Pracownicy nie otrzymają innego - dodatkowego dnia wolnego od pracy, ponieważ taki dzień pracodawca wyznacza wtedy, gdy święto przypada w sobotę, a soboty u tego pracodawcy są dniami wolnymi od pracy z - tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Tym samym, jeżeli święto przypada w niedzielę, pracodawca nie ma obowiązku dodatkowego obniżenia wymiaru czasu pracy i nie musi udzielić innego dnia wolnego. Święto przypadające od poniedziałku do soboty obniża wymiar czasu pracy (liczbę dni) do przepracowania w okresie rozliczeniowym. W listopadzie 2015 r. pracownik powinien przepracować 160 godzin, czyli 20 dni.

Za święto 15 sierpnia br., które przypadało w sobotę, pracodawca wyznaczył inny dzień wolny. Czy w grudniu - analogicznie - gdy drugi dzień Bożego Narodzenia przypada w sobotę, pracownicy także otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy?
Tak, obniżenie wymiaru czasu pracy o osiem godzin następuje wtedy, kiedy święto przypada w innym dniu niż niedziela. Ponieważ 26 grudnia jest ustawowym świętem przypadającym w sobotę, to w okresie rozliczeniowym, w którym przypada wskazane święto, pracodawca obniży wymiar czasu pracy o 8 godzin - z tytułu święta i wyznaczy inny dzień wolny od pracy.

W jaki sposób ustala się wymiar czasu pracy dla osób zatrudnionych na niepełnym etacie?
Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy - czas pracy ulega obniżeniu proporcjonalnie do liczby godzin na pełnym etacie. Na przykład, dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wymiar czasu pracy wyniesie w listopadzie 2015 roku 80 godzin, natomiast dla pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu - będzie to 120 godzin (3/4 ze 160 godzin).
Które dni są zagwarantowane dla pracownika jako dni wolne od pracy?
Ustawowo pracownik ma zagwarantowane dni wolne od pracy w niedziele i święta określone w ustawie (o dniach wolnych od pracy). W roku kalendarzowym tych świąt jest 13. Do końca roku pozostały nam 4 takie święta: 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

A co z osobami, dla których niedziela jest dniem pracy?
Pracodawca musi takiej osobie zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeśli pracownik nie może wykorzystać tego dnia ani w tym terminie, ani do końca okresu rozliczeniowego, przysługuje mu prawo do dodatku do wynagrodzenia. Dodatek ten wynosi 100 proc. - jak za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę - za każdą godzinę pracy w niedzielę. W przypadku osób wykonujących normalnie pracę w niedzielę i pracujących w przypadające wtedy święto, stosuje się takie przepisy jak przy pracy w zwykłą niedzielę.

Pracownik zatrudniony w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Pracodawca zatrudniający pracownika w niedzielę musi udzielić mu co najmniej jednej wolnej niedzieli w ciągu każdych czterech następujących po sobie tygodni. Pracownik nie może pracować więcej niż w kolejne trzy niedziele. Nie można okresu rozliczeniowego podzielić na czterotygodniowe okresy i w każdym z tych okresów udzielać jednej niedzieli wolnej od pracy bez uwzględnienia prawa pracownika do tego, aby liczba kolejno przepracowanych niedziel nie była większa niż trzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!