Czy rodzice pracujący za granicą w końcu dostaną na dziecko 500 złotych?

Olga Krzyżyk
Lucyna Nenow/DziennikZachodni
Udostępnij:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Katowicach to jedna z instytucji odpowiedzialnych za realizację programu 500 +. I czeka na pieniądze...

Jak wiadomo 1 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła nowe świadczenia wychowawcze, przyznawane w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Od kwietnia ruszyły też wypłaty w całej Polsce.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Katowicach odpowiada za realizację tego zadania w sytuacji, gdy chociaż jeden z rodziców pracuje za granicą. Niestety, długo nie otrzymywał pieniędzy na to, by zająć się tą kwestią. Na obsługę programu placówka miała otrzymać od wojewody śląskiego 700 tysięcy złotych.

- Pieniądze te miały być przeznaczone głównie na zatrudnienie pracowników, wyposażenie stanowisk pracy, tłumaczenie dokumentó przez tłumaczy przysięgłych oraz opłaty pocztowe - tłumaczy Witold Trólka z biura prasowego marszałka.

Samorząd Województwa Śląskiego kilkakrotnie występował do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o przyznanie pieniędzy. I długo ich nie otrzymywał. Rodzice przysyłali więc wnioski o świadczenia, ale nie miał się kto nimi zająć.

Dlatego podczas ostatniej sesji Sejmiku Wojeództwa Śląskiego radni debatowali m.in. o zaciągnięciu kredytu na ten cel. Uchwała w końcu została wycofana, bo pieniądze w końcu się znalazły.

- Wojewoda śląski 20 maja podjął decyzję o przyznaniu środków dla Samorządu Województwa Śląskiego przez przesunięcie ich z obsługi koordynacji zadań w obszarze świadczeń rodzinnych na świadczenie wychowawcze we wnioskowanej wysokości 708 048 zł - wyjaśnia Ksymena Szymczuk-Zawada, z biura prasowego wojewody śląskiego.

Problem został więc rozwiązany, ale nie do końca. Pojawił się bowiem w innym miejscu. -Wojewoda, co prawda, zdecydował się przyznać brakujące 700 tysięcy złotych na program 500 plus, ale problemów finansowych ROPS nie rozwiązał. Dlaczego? Bo ściągnął pieniądze na ten cel z innego zadania związanego z koordynacją przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej świadczeń rodzinnych, które jest także zadaniem zleconym administracji rządowej - mówi Witold Trólka.

Z budżetu państwa mają być finansowane zadania samorządu województwa dotyczące programu 500 plus. Tak można przeczytać w komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 maja. Jednocześnie z tego samego źródła mają pochodzić środki zapewniające realizację koordynacji świadczeń rodzinnych.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie