18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Czy rozpadnie się największe miasto woj. śląskiego?

Piotr SobierajskiZaktualizowano 
Mieszkańcy Strzemieszyc protestowali w poniedziełek przeciwko zasypywaniu ich śmieciami Piotr Ssobierajski
Największe terytorialnie miasto woj. śląskiego może się rozpaść. A to wszystko z powodu konfliktu władz z mieszkańcami, którzy uważają, że władze nie dbają należycie o ich interesy, zdrowie i bezpieczeństwo. Mieszkańcy Strzemieszyc chcą się oddzielić od Dąbrowy Górniczej.

Czy dzielnica Strzemieszyce odłączy się od Dąbrowy Górniczej? Są na to szanse. "Tworzymy ruch społeczny zmierzający do odzyskania niezależności od Dąbrowy Górniczej. Nie obrażamy się na to miasto, ale utworzenie powiatu ziemskiego byłoby dobrym rozwiązaniem, byśmy mogli pokazać, że sami potrafimy się rządzić" - taką deklarację złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce na poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem miasta, Zbigniewem Podrazą w Szkole Podstawowej nr 17.

Czy to początek rozpadu największego miasta w województwie śląskim, którego 188 km kw. powierzchni daje mu także dziewiątą pozycję w całym kraju?

Sytuacja jest skomplikowana, ale mieszkańcy czują się dziś opuszczeni przez władze miejskie, które ich zdaniem nie dbają należycie o ich interesy, zdrowie i bezpieczeństwo. Wyrazem tego są m.in. plany ulokowania kompostowni odpadów w środku zabudowy mieszkaniowej przy ul. Puszkina, na terenie Zakładu Produkcji Paliw Alternatywnych Remondisu.

To wywołało prawdziwą burzę, bo taka kompostownia będzie tu też na terenie Miejskiego Zakładu Gospodarowania Odpadami. Do tego dzielnica zasypywana jest też szkłem z zakładu DSS Recykling, przerabiającego tu odpady szklane.

- Sprawa jest delikatna, ale nie podoba nam się obecny kształt zarządzania miastem, które jest wielkim molochem. Sztucznym tworem. Takie zdanie mają też m.in. mieszkańcy Ząbkowic. Udało się w Imielinie, Radzionkowie, jesteśmy w kontakcie z tymi gminami, poznaliśmy cały proces legislacyjny, dlaczego więc nie miałoby się to udać u nas - podkreśla Jacek Sobczyk, szef Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce.
Strzemieszyce Wielkie od 1954 r. były niezależnym miastem, które włączone zostało do Dąbrowy Górniczej po reformie administracyjnej z 1975 r. Dziś Strzemieszyce dzielą się właśnie na Strzemieszyce Wielkie, gdzie mieszka 8235 mieszkańców oraz Strzemieszyce Małe, gdzie żyje 1451 osób.

Nie wszyscy jednak popierają do końca ideę seperatyzmu.

- Rozumiem argumenty tych mieszkańców Strzemieszyc, którzy głośno wypowiadają się na temat samorządności Strzemie-szyc, ponieważ widzą gołym okiem postępującą degradację dzielnicy. W blisko 10-tysięcznej dzielnicy nie ma już ani komisariatu policji, ani liceum, nie ma ośrodka kultury z prawdziwego zdarzenia, zabytkowy dworzec z 1890 roku jest w opłakanym stanie, za to przybywa w dzielnicy zakładów przetwarzających odpady. Uważam, że odłączenie się Strzemieszyc od Dąbrowy nie jest rozwiązaniem. Mieszkańcy Strzemieszyc powinni walczyć o to, co im się należy w granicach administracyjnych miasta - mówi Krzysztof Markowski, prezes OSP w Strzemieszycach Wielkich, zaangażowany w życie dzielnicy.

A co na to miasto?

- Oczywiście w żaden sposób nie możemy zahamować oddolnej inicjatywy mieszkańców. Może jednak warto najpierw rozważyć powołanie Rady Dzielnicy czy Rady Osiedla i będąc jednostką pomocniczą Rady Miejskiej, podpowiadać radnym, jakie są najważniejsze sprawy mieszkańców i w ten sposób wpływać na to, co dzieje się bądź będzie się działo w Strzemieszycach - mówi prezydent Zbigniew Podraza, także... mieszkaniec Strzemieszyc.

Osobno lepiej?

Podziały targają też mieszkańcami Mysłowic. Część z nich chce odłączenia 8 dzielnic i przyłączenia ich jako osobnej gminy do powiatu lędzińsko-bieruńskiego. Chodzi tutaj o dzielnice południowe: Wesoła, Morgów, Ławki, Larysz, Krasów, Kosztów, Dziećkowice i Brzezinka. Na razie nie udało się jednak zebrać wystarczającej liczby podpisów, by rozpocząć procedurę referendalną. Inicjatorzy akcji zapowiadają jednak, że będą kontynuować swe zabiegi. Na terenach, które chcieli odłączyć mieszka około 24 tys. osób.*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
*Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
*Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
antynepota

No jak na razie to z podatków Strzemieszyckich opłaca się etaciki i stołeczki w Dąbrowie. Opłaca się też dzierżawiony grunt na którym stoi największy Pałac Miejski (bo urzędem to już chyba tego nazwać nie można) w Polsce, tylko dlatego że ktoś wpadł na genialny pomysł wybudowania UM na cudzym gruncie. Z tych samych pieniędzy pewnie będzie spłacany kredyt i odsetki od niego który władze miasta poręczyły na budowę totalnie niedochodowego Aqua Parku. Są tak zadłużeni w bezsensowne inwestycje, że gacie im się palą. Dlatego jakby mogli to zezwoliliby na budowę obozu koncentracyjnego w Strzmieszycach, żeby tylko trochę kasy wyrwać na obsługę długu i rozpasanej biurokracji. Jeśli więc zatem powstanie kilka nowych etatów to nie będą ich musieli Dąbrowianie utrzymywać, ale będą się musieli utrzymać z dochodów nowej gminy. Za to mniej kasy popłynie na stołeczki i durne inwestycje w Dąbrowie i tu jest największa bolączka przeciwników tej inicjatywy!

W
Wieśniak ze Strzemieszyc

No ale przynajmniej będą mieli jakieś "swoje sprawy" do załatwienia, bo w tej chwili sprawa Strzemieszyc praktycznie nie istnieje. To jest śmetnik Dąbrowy. Nawet moje dziecko nazwało je kiedyś "Śmierdzieszyce"

W
Wieśniak ze Strzemieszyc

Więc najlepiej będzie jak się te "wieśniaki" ze Strzemieszyc od takich "miastowych" jak Ty odłączą i będzie święty spokój. Tylko wtedy pieniądze z podatków najbardziej trujących zakładów popłyną do ludzi którzy są najbardziej truci. W centrum wszyscy mają głęboko gdzieś szklany pył w powietrzu, smród i hałas z innych zakładów na których budowę wycięto setki hektarów lasów, ale jak im stawiali dyskont spożywczy i wycięli trzy drzewa z pseudo parku to się darli jak oparzeni że "przyrodę im rujnują". Prawda jest taka, że w tej chwili takie dzielnice jak Strzemieszyce są peryferiami miasta skazanymi na ekeologiczną zagładę. Psy na łańcuchach trzymają? Niektórzy tak, to prawda. To właśnie jest dowód na to że nie dociera tutaj ani edukacja, ani kultura ani prawo. To Dąbrowa zrobiła ze Strzemieszyc wiochę, a gdy Strzemieszyce pojawiły się na mapie to tzw. Dąbrowy nie było nawet w kilkusetletnich planach. Stworzono tą Dąbrowę za komuny jako sztuczny twór, do którego pozjeżdżały się buraki z najbardziej zapyziałych wsi w Polsce. Po odejściu komuny te same buraki chciały pomniki burzyć, ale nie zauważyły że całe to miasto to jest jeden wielki komunistyczny pomnik zabetonowany biurokracją, nepotyzmem i megakorupcją! Piec na łańcuchu to faktycznie obraza człowieczeństwa, ale jak to się ma do systematycznego zatruwania środowiska w którym wychowują się nasze dzieci?!

u
uczciwy

Jestem za odłączeniem od Dąbrowy. Weźmy sprawy w swoje ręce. Mniej korupcji, mniej biurokracji, więcej pieniędzy. Możemy żyć jak w Szwajcarii.

A
A

Mieszkam w Strzemieszycach - 18km2 powierzchni, około 10 000 mieszkańców, za chwilę będą dwie kompostowni, w tym jedna regionalna Remondisu (moce przerobwe jak na potrzeby kilku dużych miast), oddalone zaledwie 100 m od zabudowań, koksownia, Arcellor Mittal, kilka innych przetwórni tworzyw sztucznych (niektóre już istnieją, inne mnożą się jak grzyby po deszczu. Co kilkanaście dni ukazuje się na BIP UM DG informacje o kolejnym postępowaniu w sprawie wydania decyzji na działanie. Mieszkam też kilkaset metrów od zakładu, który mieli szkło - DSS Recykling. Ten zakłąd nie daje nam żyć - szkło mamy w powietrzu, w płucach i wszędzie wokół. Hałas budzi w nocy, a pan prezydent miast od roku mówi, że zbiera dowody!My mu wysyłamy informacje, że zakład łamie prawo, a on zbiera dowody, WIOŚ wysyłą informacje, że zakłąd łamie prawo, a on zbiera dowody! Mieszkańcy wywalczyli maleńka poprawę, a trzeba było napisać aż do Warszawy do GIOŚ! Ale to nie koniec, bo kapitaliści chcą więcej, więcej i więcej, chcą potroić produkcję. A radni (?), prezydent - zbierają dowody!!, nie mogą nic zrobić! Oczywiście, że nie mogą bo w większości tych zakładów "siedzą" ich koledzy - nazwiska w Dąbrowie znane (Koćma, Lipczyk, Sołtysik, Pękala). Dopóki bowiązywała w Strzemieszycach strefa ochronna dla Huty Katowice, jakoś było. Przyzwyczailiśmy się do huty, do koksowni - to było już bardzo duże zanieczyszczenie środowiska, ale teraz to już za wiele. Z drugiej strony wszystko nam zabrono, do parku - jedź do centrum, po wszystko do centrum - a my tak nie chcemy, nasze domy są tutaj, tu wychwujemy dzieci, tu mamy mieć bezpiecznie i zaspokojone podstawowe potrzeby. Nie pozwolimy traktować nas jak dzielnicy gorszych ludzi, mówią - starych, którzy na wszystko się zgodzą. Bo Strzemieszyce to miejscowość gdzie ludzie nie są anonimowi, rosną tu często od dziada, pradziada, pokolenia. Nie mamy gdzie się spotykać. Takie aglomeracje degradują i niszczą kulturę, społęczności i więzi. To zło. Nie pozwolimy na to! Nie pozwolę się zabić, bo niektórym tak się podoba.Nie interesują nas interesy polityczne!www.naszestrzemieszyce.pl

M
MM

przykro mi, jeśli mnie źle zrozumieli Strzemieszyczanie i inni rodowici mieszkańcy Dąbrowy czy Sosnowca. Jestem ze Strzemieszyc, tutaj wychował się mój ojciec i moje dzieci tu dorastają. Jak czytam obraźliwe wypowiedzi "hucianych bambusów", szlag mnie trafia. WWW.naszestrzemieszyce - to także ja!

H
HUtMA

Kocham Strzemieszyce

A
AP (gość)

Do inteligenta miastowego MM: masz rację nieba jak świnia nie widzę (zasnute przez dymy z Huty, pył ze stłuczki szklanej), jestem ze wsi co czuć (kompostownia) i co słychać (praca nocna zakładu stłuczki szklanej). Spróbuj i zamieszkaj tu choć przez tydzień i wtedy może z pogardą przestaniesz nasz obrażać od motłochów, gdzie pewnie też się z nich wywodzisz - dając dowód powyżej.

g
gość

Nie polecał bym mają dobry przykład w sąsiednim Sławkowie gdzie bieda aż piszczy kompletnie na nic nie ma pieniędzy zadłużeni po uszy, zastanawiam się czy chociaż w tym roku będą drogi odśnieżać.

A
Al

ze Strzemieszyc lgną do dobrostanu, chcą żyć niczym mieszkańcy Manhattanu w NY - a psy na łańcuchach trzymają - wstyd i ciemnota. Najpierw trzeba zacząć od własnego podwórka a później myśleć o reszcie.

M
MM

NIE OBRAŻAJĄC PRAWDZIWYCH DĄBROWIAN I SOSNOWICZAN, TEN MOTŁOCH KTÓRY ZOSTAŁ SPROWADZONY DO NASZYCH MIAST W LATACH 70-TYCH PRZEZ TOW. GIERKA JAKO SIŁA ROBOCZA PRZY BUDOWIE ZAKŁADÓW, ZOSTAŁ URATOWANY BO INACZEJ DO DNIA DZISIEJSZEGO OGLĄDAŁ BY MIASTO JAK SWINIA NIEBO. WIEKSZOŚĆ TYCH ,,LUDZI" MA SŁOMĘ W BUTACH I SUCHE GÓWNO PRZY D****.

D
DK

E.M., pli, PIS...

E
E.M.

Jeśli Strzemieszyce miałyby być częścią jakiegoś innego powiatu (zwanego niepoprawnie ziemskim), to mógłby to być jedynie powiat będziński. Powiat dąbrowski nie powstanie, bo oprócz Strzemieszyc, musiałyby powstać jeszcze 4 inne gminy, a na to Rada Ministrów nie wyda zgody.
Ponadto oddzielenie się od Dąbrowy Górniczej będzie oznaczać, że mieszkańcy będą musieli swoje sprawy załatwiać w dwóch rożnych urzędach - w gminie i powiecie, podczas gdy dziś wystarczy udać się do UM w Dąbrowie Górniczej.

G
Gość

Proszę się nie martwić, Dla Pana/ Pani też etacik się znajdzie! Bo widzę, że tym najbradziej się Pan/ Pani przejmuje w całej sprawie, a nie widzi problemów, z którymi borykają się mieszkańcy Strzemieszyc.....

m
mieszkaniec Kazimierza

zamkną kopalnie,innych zakładów brak i z czego utrzyma się miejscowość?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3