Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy samorządność zmieniła nas, region oraz nasze małe ojczyzny? Ruszamy w podróż przez 2 dekady, 19 miast, 17 powiatów i aż 167 gmin

Agata Markowicz
Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej miast na prawach powiatu (19) niż powiatów (17). Na jego terenie funkcjonuje też jedyny w Polsce związek metropolitalny - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej miast na prawach powiatu (19) niż powiatów (17). Na jego terenie funkcjonuje też jedyny w Polsce związek metropolitalny - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Profil FB Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej miast na prawach powiatu (19) niż powiatów (17). Na jego terenie funkcjonuje też jedyny w Polsce związek metropolitalny - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Śląskie jest jedyne w swoim rodzaju zarówno pod względem geograficznym (znajduje się na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich), jak i kulturowym (obejmuje wschodnią część Górnego Śląska i zachodnią część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę).

Istna mieszanka tradycji, historycznych losów i powiązań, a czasem również całkiem współczesnych subregionalnych interesów. Jak to się dzieje, że mimo takiej kulturowej mozaiki Śląskie nas łączy?

Po pierwsze, jest NASZE, po drugie, różnorodność nie musi być słabością, ale wręcz przeciwnie - może być siłą, i po trzecie - Śląskie jest niemal od 20 lat w pełni samorządne! A to oznacza, że jest obywatelskie. No właśnie, czy na pewno i w jakim stopniu reforma samorządowa zmieniła nas samych i nasze miejsce do życia?

Sprawdzimy! Jak? Zajrzymy na karty historii, porównamy statystyki dotyczące poziomu życia mieszkańców, pokażemy liczby obrazujące rozwój regionu w różnych dziedzinach. Ale przede wszystkim zapytamy ludzi o to, jak nam się żyje w województwie śląskim? Z czego możemy być dumni, a czego nam brakuje? Zapytamy znanych i zwyczajnych, młodych i seniorów, ,,urodzonych” społeczników i tych, którzy nie odkryli w sobie duszy działacza. Zajrzymy do dużych miast, małych gmin i dzielnic. Będziemy się spotykać na łamach "Dziennika Zachodniego" oraz serwisu specjalnego dziennikzachodni.pl "Podróż do wolności" co miesiąc - od czerwca do listopada 2018.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera