18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy śmieci mogą być dziełem sztuki? Rusza 1 Salon ART.UPCYKLING.PL [ZDJĘCIA]

Redakcja
Czy śmieci mogą być sztuką? Salon ART.UPCYKLING.PL pokazuje, że tak
Czy śmieci mogą być sztuką? Salon ART.UPCYKLING.PL pokazuje, że tak art.upcykling.pl
Fotel z beczki, krzesło ze starych nart. Lampy z papieru i z plastikowych nakrętek. Torebki z reklamówek. Biżuteria z butelek PET. Te i wiele innych prac będzie można zobaczyć już w maju, w ramach trwającego dwa tygodnie 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL. Ci, którzy chcą pobawić się upcyklingiem pod okiem artystów, będą mogli to zrobić podczas towarzyszących wystawie bezpłatnych warsztatów.

Czy śmieci mogą być materiałem dla przedmiotów użytkowych albo dzieł sztuki? Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak.

Na początku był recykling. To pojęcie, które na dobre już zakorzeniło się w naszej rzeczywistości, razem z koszami do segregowania odpadów spotykanymi dzisiaj na każdym kroku. O ile recykling jest zjawiskiem powszechnie znanym, o tyle upcykling wciąż jeszcze nie. Tymczasem w sztuce nowoczesnej jest to coraz wyraźniejszy trend, forma ekspresji, którą upodobali sobie designerzy na całym świecie, w Polsce również. Jak się okazuje, przetwarzać rzeczy zużyte można przy minimalnych nakładach energii i bez granic dla wyobraźni, nadając im przy tym wyższą wartość i nowe, często zaskakujące zastosowanie.

Podczas 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL pokazana zostanie taka właśnie twórczość, której nieobca jest troska o środowisko naturalne i dla której materiałem może być wszystko. Wystarczy tylko poszukać kreatywnych sposobów na wykorzystanie odpadów - do czego Salon ma zachęcić zarówno artystów, jak i odbiorców.

Od 7 do 20 maja podczas wystawy w katowickim Rondzie Sztuki będzie można podziwiać dzieła najciekawszych polskich upcyklerów. Do pokazania swoich prac w ramach Salonu zgłosiło się 67 twórców, spośród których wybranych zostało ostatecznie 31 najlepszych. Ich realizacje to upcykling w czystej postaci i w niebanalnej formie. Nie zabrakło nowych, zaskakujących pomysłów i niekonwencjonalnych zestawień. Nie bez znaczenia przy wyborze prac na wystawę były użyte do produkcji materiały - śmieci i odpady technologiczne, a przy tym ograniczenie wykorzystywania nowych elementów do minimum.

Wśród projektów zobaczymy m.in. biomorficzne struktury Tomasza Wójcika i Mai Gralak z Wytwórni21, fotel z plastikowej beczki Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka, czy fotel ze starej budki telefonicznej zespołu CablePower Team. Do interakcji z dziełem sztuki zachęcać będą iluzoryczne intalacje Aleksandry Zaorskiej, wykonane z odpadów technologicznych. Obok pełnych kolorów obrazów-kolaży, jakie ze zużytych materiałów biurowych tworzy Robert Dudek, zobaczymy też nowe życie neonów według projektu Aleksandry Munzar z DOLCE LUCE, torebki z reklamówek Patki Smirnow, koszyki z makulatury Ewy Michalskiej, czy ubranka na pieska Konstancji Z. Tanjgi. A ponadto wiele pomysłów na upcyklingowe lampy, meble, biżuterię i inne nowe wcielenia starych rzeczy.
1 Salon ART.UPCYKLING.PL to nie tylko wystawa.
Organizatorzy chcą zachęcić wszystkich zainteresowanych do popróbowania swoich sił w upcyklingu podczas warsztatów pod wspólnym tytułem "Jak nadawać rzeczom drugie życie?" Tematykę warsztatów zróżnicowano tak, żeby każdy mógł znaleźć
w nich inspirację i przestrzeń dla własnej kreatywności. Zaproszeni do ich poprowadzenia artyści podpowiedzą, jak stworzyć upcyklingowe studio fotograficzne, wyczarować przy pomocy odpadów zjawiskową fryzurę, czy uszyć designerski fartuch. Stare guziki i butelki PET przydadzą się do stworzenia biżuterii, a nienoszone już T-shirty zamienią się w modne, dzianinowe dodatki. Japoński TotalMinimal, origami ze starych gazet i książek, kule bokashi do oczyszczania zbiorników wodnych, a nawet upcykling w literaturze naukowej - propozycje są różnorodne. Nie zapomniano również o najmłodszych - dzieci będą mogły wykonać torebki ze starych banerów reklamowych czy inne przedmioty ze śmieci.

Salon będzie miał swoich Gości specjalnych.
Veronika Zapletalova, rzeźbiarka i fotografka z Pragi, podczas spotkania autorskiego zaprezentuje swój fotograficzny projekt Chatařství, obrazujący czeski fenomen budowania domków letniskowych z "byle czego".
Z kolei Monika Szpener, autorka dobrze znanych katowiczanom kaktusów z butelek PET, opowie o tym, jak powstają jej gigantyczne plenerowe instalacje ze śmieci. Zaplanowano również spotkanie młodzieży z ekspertami z Politechniki Śląskiej, którzy na problem odpadów spojrzą z perspektywy historycznej i naukowej.

Wystawie i warsztatom towarzyszyć będą projekcje krótkich filmów o tematyce upyklingowej. Dwukrotnie, w tym w Noc Muzeów, wyemitowany zostanie nominowany do Oskara dokumentalny film "Śmietnisko", w reżyserii Lucy Walker
i Karen Harley. Obraz przedstawia historię znanego artysty brazylijskiego pochodzenia, który wyjeżdża na największe śmietnisko świata w Rio de Janeiro i tam realizuje wielkoformatowy projekt artystyczny z udziałem "catadores".

Na finał Salonu Organizatorzy zaplanowali wydarzenie-niespodziankę.
Impreza będzie miała swoją jesienną kontynuację. W ostatnich dniach września do Katowic zawitają Papierowy Teatr z Niemiec i Monika Szpener z pomysłem na nową upcyklingową instalację w przestrzeni naszego miasta.

Na wszystkie wydarzenia w ramach 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL wstęp wolny.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZOBACZ I ZAGŁOSUJ
*Majówka 2013: Zobacz, jak spędzić wolne dni. DOPISZ SWOJĄ PROPOZYCJĘ
*Matura 2013: Jak przygotować się do matury, jakich pytań się spodziewać, jak znaleźć dobrego korepetytora? ZOBACZ
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!