Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie doczeka się remontu?

Piotr Ciastek
Na czas remontu "Hamlet"  i inne sztuki znajdą nowy dom?
Na czas remontu "Hamlet" i inne sztuki znajdą nowy dom? Piotr Ciastek
Bez dotacji Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie pozostanie w tyle o lata świetlne za innymi tego typu instytucjami.

Częstochowianie z niecierpliwością czekają na modernizację Teatru im. A. Mickiewicza, który nie był remontowany od lat. Ostatnia gruntowna przebudowa miała miejsce w latach 80. Obecny stan niektórych jego pomieszczeń, a zwłaszcza zaplecza jest w opłakanym stanie. Częstochowski gmach nie jest też w pełni przystosowany do obsługi widzów niepełnosprawnych. Na brak nowoczesnej sceny żalą się również artyści, a widownia narzeka na niewygodne fotele. To sprawia, że obecnie częstochowski teatr stoi na z góry straconej pozycji w walce o imprezy kulturalne m.in. z odnowioną Filharmonią Częstochowską, w której średnio dwa razy w miesiącu występują z przyjezdnymi spektaklami najbardziej znani aktorzy w Polsce.

Urząd Miasta dostrzega problem, ale na razie nie ma środków, które można byłoby przeznaczyć na remont teatru. W budżecie na przyszły rok zapisano jedynie kwotę 500 tysięcy złotych. Nie zostaną one jednak przeznaczone na żadne prace, a wykonanie dokumentacji projektowej.
- W tym roku zakończymy prace związane z projektem remontu i przebudowy Teatru im. A. Mickiewicza - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego Urzędu Miasta. - W 2015 roku nie będziemy jednak wykonywać żadnych prac, bo w przypadku teatru, podobnie, jak w przypadku Filharmonii Częstochowskiej liczymy na pozyskanie środków unijnych z nowego rozdania. - dodaje Tutaj.
Miasto zamierza wystartować w konkursach, które będzie organizowało ministerstwo kultury, ale trudno w tej chwili prognozować, czy ma szansę na pozyskanie dotacji, a bez niej remont gmachu teatru będzie niemożliwy.

Spore zmiany i przeprowadzka

Remont, który rozpocznie się nie wcześniej niż w 2016 roku według założeń obejmie modernizację sceny dużej, kameralnej i histrionu. Pojawią się tak potrzebne windy dla niepełnosprawnych, ale i windy towarowe, co ułatwi pracę na zapleczu teatru. Ono też zostanie objęte remontem. Odnowione zostaną wszystkie pomieszczenia wewnętrzne, czyli pracownie i warsztaty techniczne, widownie, sale prób, garderoby, klatki schodowe, pomieszczenia administracyjne, pokoje gościnne, a nawet piwnice. Budynek wyposażony zostanie w system oświetlenia scenicznego, system nagłośnienia, doposażone zostanie studio nagrań i system inspicjenta. Sceny duża i kameralna zyskają nowe fotele. Jak zapewnił dyrektor nie będą one jednak w kolorze fioletowym, a podłoga w zielonym, jak to zaprezentowano we wstępnej wizualizacji. Na szczęście prezentacja nie zawierała ostatecznych rozwiązań i głos zatroskanych widzów w tej sprawie zostanie wzięty pod uwagę. Obiekt zostanie także dostosowany do wymagań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Tak duże zmiany będą jednak wymagały od pracowników teatru przeprowadzki. Jeszcze nie wiadomo, gdzie przez planowane dwa lata remontu podzieje się teatr. Może będzie to Klub Politechnik, a może inny przystosowany dla teatru budynek. Ważne jednak, żeby remont wreszcie się rozpoczął.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!