Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy twoje Wi-Fi jest dobrze zabezpieczone? Słabo zabezpieczone sieci padają ofiarą oszustów

Mikołaj Niedobecki
Czy twoja domowa sieć Wi-Fi jest odpowiednio zabezpieczona? Oszuści potrafią złamać słabe zabezpieczenia i zdobyć nasze wrażliwe dane, czy wykorzystać połączenie internetowe do prowadzenia nieuczciwych interesów. Wśród przykrości, jakie mogą nas spotkać, jest także wizyta na komisariacie policji. To właśnie przydarzyło się panu Jerzemu z Katowic.

Pan Jerzy K. z Katowic otrzymał wezwanie na policję, by złożyć wyjaśnienia w sprawie fałszywych aukcji na portalu sprzedażowym. Na komisariacie dowiedział się, że jego niezabezpieczoną sieć Wi-Fi wykorzystano do nielegalnej działalności. Oszustowi w wykorzystaniu sieci pomogło bardzo proste hasło do routera.

- Zostałem wezwany na komendę policji jako świadek. Okazało się, że ktoś włamał się do mojego routera i zaczął wystawiać z mojego adresu IP lampy w serwisie aukcyjnym. Złożyłem zeznania. Niestety nie wiem, czy udało się policjantom złapać hakera – tłumaczył pan Jerzy.

Niezabezpieczona sieć łatwym celem dla oszustów

Przypadek mieszkańca Katowic to jedna z wielu sytuacji, które mogą przytrafić się właścicielom routerów. Za sprawą odpowiednich narzędzi osoby niepowołane mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do połączenia internetowego i przechwytywać wszystkie dane, które użytkownik wprowadza podczas korzystania z sieci. Obsługa takich narzędzi nie wymaga specjalistycznej wiedzy i może z nich skorzystać właściwie każdy internauta. Może okazać się, że mieliśmy szczęście i padliśmy jedynie ofiarą ekonomicznego sąsiada, który postanowił zaoszczędzić na rachunkach. Przestępcy po uzyskaniu dostępu mogą też zacząć rozpowszechniać nielegalnie pliki chronione prawami autorskimi lub pornografię.

W polskim prawie przewidziane są kary za takie działania, to jednak za mało by powstrzymać wszystkich oszustów gotowych podjąć ryzyko.

– Za uzyskiwanie bez uprawnienia dostępu do informacji poprzez m.in. podłączenie się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamanie albo omijanie jej zabezpieczenia, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pobawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do systemu informatycznego - wskazuje Agata Gruszka, radca prawny firmy DAGMA.

Jak uchronić się przed atakami hakerów

Proste hasła, czasem nawet ich brak, bardzo ułatwiają działanie internetowym hakerom. Z tego powodu najlepszym panaceum na problem będzie odpowiednie, trudne do złamania hasło dostępu. Dobrze jest także zadbać o to, by nasz router miał aktualne oprogramowanie, a naszą sieć monitorowały ochronne aplikacje, które wyłapią nadchodzące zagrożenia. Nie ma jednak absolutnej gwarancji bezpieczeństwa. Nawet najnowocześniejsze bariery sieci Wi-Fi posiadają luki, które mogą wykorzystać najbardziej zdeterminowani włamywacze. Nie ma jednak powodu, by im to ułatwiać.

– Chodzimy na badania profilaktyczne, bo chcemy mieć pewność, że ewentualne choroby zostaną wykryte na czas. Tak samo powinniśmy postępować z komputerami podłączonymi do Internetu. Dostęp do naszej sieci zabezpieczajmy odpowiednim hasłem oraz aplikacjami, które zdiagnozują napotkane problemy – tłumaczy Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń ESET.

Co cechuje silne hasła?

Silne hasło powinno składać się z przynajmniej 8 znaków. To absolutne minimum, którego wymaga większość usług internetowych wymagających logowania. Często spotykany jest wymóg wykorzystania w haśle dużych liter, cyfr i znaków specjalnych takich jak: % , $ , #. To dobra praktyka, która czyni nasze hasło trudniejszym do złamania. Przy tworzeniu hasło powinno się też unikać wykorzystywania popularnych słów, czy terminów, które bardzo łatwo mogą być z nami skojarzone. Pan Zbigniew, zabezpieczający swoją skrzynkę pocztową hasłem „Zbyszek1988”, które zawiera jego imię i datę urodzenia, nie będzie stanowiło żadnego wyzwania dla włamywacza.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo