Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wojewoda śląski straci pracę? "To awantura"

Marcin Zasada
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odbiera głos posła Borysa Budki jako awanturniczy i lekkomyślny
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odbiera głos posła Borysa Budki jako awanturniczy i lekkomyślny Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
PO chce likwidować urzędy wojewódzkie, by wzmocnić samorząd. Wojewoda śląski: „PO przez 8 lat zaniedbywała decentralizację kraju”

Docelowo chcemy zlikwidować urząd wojewody, a jego kompetencje przekażemy do samorządu - zapowiedział Borys Budka, wiceprzewodniczący PO, wczorajszy Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Deklaracja wywołała konsternację w tej części gmachu Sejmu Śląskiego, w której urzędują politycy PiS. „Głos posła Budki odbieram jako awanturniczy i lekkomyślny, tym smutniejszy, że padający z ust prawnika i byłego ministra sprawiedliwości” - odpowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

PO sondująca publicznie założenia przyszłego programu wyborczego, na razie obiecuje głównie administracyjne cięcia. Likwidację IPN, CBA, a jak wczoraj potwierdził poseł Budka - także stopniowe pozbawianie kompetencji wojewodów.

CZYTAJ KONIECZNIE
WOJEWODA WIECZOREK ODPOWIADA POSŁOWI BUDCE

ZOBACZ KONIECZNIE:
BORYS BUDKA ZAPOWIADA LIKWIDACJĘ URZĘDU WOJEWODY

- Jesteśmy antytezą PiS, jeśli chodzi o podejście do samorządów. Uważam, że należy dawać im więcej władzy. Jesteśmy za tym, by ograniczyć do minimum działania organów władzy państwowej tam, gdzie może robić to samorząd - powiedział poseł PO na antenie Radia Piekary.
Według propozycji Platformy, wzmocniony, kosztem wojewody, marszałek mógłby być wyłaniany w wyborach powszechnych. Status wojewody zostałby zredukowany do funkcji pełnomocnika rządu w terenie. Wojewoda śląski zdecydowanie skrytykował tę koncepcję.

- Wojewoda realizuje zadania Rady Ministrów, nadzoruje programy rządowe we współpracy z samorządami, wydaje decyzje administracyjne, sprawuje nadzór kontrolny i prawny nad uchwałami jednostek samorządowych. Ciekaw jestem, jak Platforma chciałaby uregulować te kwestie? Rozumiem, że PO obiecuje walkę z centralizmem, ale przecież likwidacja urzędów wojewodów będzie skutkować czymś odwrotnym, a kompetencje kontrolne wojewody przejdą na ministerstwo. To byłby dopiero centralizm - stwierdził Wieczorek. Jego zdaniem „przez 8 lat rządów PO nie zrobiła nic na rzecz decentralizacji kraju, o którą dziś się upomina”.

Dodajmy, że Budka i Wieczorek znają się z Gliwic. W 2014 roku obaj kandydowali na prezydenta tego miasta. Obaj zdecydowanie, w pierwszej turze, przegrali z Zygmuntem Frankiewiczem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!