Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wybory się odbędą? Protest 140 gmin i powiatów na Śląsku przeciw wyborom 10 maja w czasie epidemii koronawirusa

Aleksander Król
Aleksander Król
140 jednostek samorządu terytorialnego na Śląsku mówi jednym głosem i chce przesunięcia terminu głosowania. Śląski Związek Gmin i Powiatów sprzeciwia się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja w warunkach epidemii koronawirusa.

Już nie tylko pojedynczy prezydenci, ale cały Śląski Związek Gmin i Powiatów, czyli największa regionalna organizacja samorządowa w Polsce, zrzeszająca 140 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego, apeluje o zmianę terminu wyborów na Prezydenta RP.

Samorządowcy są zgodni, że ich przeprowadzenie wobec rozprzestrzeniania się koronawirusa, to wielkie ryzyko dla życia i zdrowia mieszkańców.

- Sprzeciwiamy się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja w warunkach epidemii. Ich termin trzeba przesunąć. To powinna być decyzja ponad wszelkimi podziałami - mówi Piotr Kuczera, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Rybnika.

Samorządowcy podkreślają, że sprzeciw wobec wyborów wynika wyłącznie z troski o mieszkańców wspólnot lokalnych. Nie chcą go wpisywać w spór polityczny prowadzony na poziomie centralnym.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie przypominają, że wybory to nie tylko kampania i sam dzień głosowania, ale również związane z ich przygotowaniem prace techniczno-organizacyjne, które trwają wiele tygodni. Gminy lada dzień powinny rozpocząć czynności przygotowawcze. W wielu przypadkach będą one prowadzone w aktualnie zamkniętych placówkach oświatowych, gdzie zwykle ulokowane są lokale do głosowania.

W przygotowania te zostanie zaangażowanych tysiące pracowników jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce, co znacznie zwiększy ryzyko ich zachorowania. - Do 6 kwietnia należy utworzyć obwody do głosowania, a do 10 kwietnia powinni się zgłosić kandydaci do obwodowych komisji wyborczych - wylicza Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki, członek Zarządu Związku.

Nie przegap

Włodarze zauważają, że w całym kraju wprowadzono zasady, które mają na celu ograniczanie skupisk większych niż dwie osoby. - Prezydent oraz rząd RP nieustannie apelują o zachowanie izolacji, która ma kluczowe znaczenie w zahamowaniu szybkiego rozprzestrzeniania się zachorowań - dodają.

W środowisku samorządowym od kilku tygodni pojawiają się głosy, które wprost wskazują, że pogarszająca się sytuacja w kraju utrudnia, a właściwie uniemożliwia przygotowanie wyborów.

Dlatego też w przyjętym 30 marca stanowisku Śląski Związek Gmin i Powiatów stawia pytanie, jak przygotować wybory w bezpośrednim kontakcie nie tylko z wyborcami, ale też członkami komisji i pełnomocnikami komitetów wyborczych.

ŚZGiP wskazał szereg podstawowych problemów, które powinny mieć wpływ na podjęcie decyzji o przesunięciu terminu organizacji najbliższych wyborów, z czego najważniejszym jest „rosnąca obawa o życie i zdrowie ludzi zarówno pracowników samorządu, szkół, jak i członków komisji obwodowych, przedstawicieli komitetów wyborczych oraz wyborców”, a także „brak podstaw do zmuszania konkretnych pracowników samorządu i jednostek podległych do tego, by podejmowali czynności związane z wyborami, w sytuacji, w której obawiają się oni o swoje zdrowie”.

Obawy wynikają także z doświadczeń innych krajów w Europie. W wyniku wyborów we Francji nastąpił istotny wzrost zachorowań. Miało to miejsce zarówno po stronie wyborców, jak i komisji wyborczych.

Zobacz koniecznie

- Te doświadczenia powinny być dla nas przestrogą - mówi Piotr Kuczera. On sam nie zamierza „łamać kręgosłupów ludziom” podczas rekrutacji do komisji, jeśli mimo apeli konieczne będzie uruchomienie procedury rekrutacyjnej. Tylu ilu się zgłosi, tylu będzie. Jednocześnie namawia do zostania w domach.

Problemy z wyborami


ŚZGiP wskazał też na inne problemy w związku z organizacją wyborów w czasie epidemii tj.:

brak możliwości ukonstytuowania się obwodowych komisji wyborczych, ogromne problemy organizacyjno-techniczne w zakresie przeszkolenia takich komisji ze względu na ograniczenia w poruszaniu się i spotykaniu; brak na rynku środków ochrony osobistej, w tym płynów dezynfekujących, maseczek i rękawiczek, w które należy wyposażyć wszystkie pracujące przy wyborach osoby; brak zachowania zasad równości i reprezentatywności wyborów - tysiące osób poddanych kwarantannie domowej; brak precyzyjnych wytycznych dla głosowania korespondencyjnego (Poczta Polska nie obsługują osób w kwarantannie).

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera