Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest fintech? To zbitka słów finanse i technologia

Bartosz Wojsa
Steve Emecz z firmy COLLECTAI w Niemczech, która zajmuje się finansami, mówił w Katowicach o sztucznej inteligencji i cyfryzacji w branży fintech
Steve Emecz z firmy COLLECTAI w Niemczech, która zajmuje się finansami, mówił w Katowicach o sztucznej inteligencji i cyfryzacji w branży fintech marzena bugała-azarko
Dzięki niemu powstaje mnóstwo firm, które mają innowacyjne pomysły na połączenie nowych technologii, takich jak biometria, sztuczna inteligencja, analiza danych czy media społecznościowe, z usługami finansowymi. Możliwość płatności kartą zbliżeniowo? Płacenie w sklepie telefonem za zakupy? To umożliwia fintech.

Jeszcze kilka lat temu między firmami fintechowymi na świecie a tymi w Polsce była przepaść. Dziś widać, że szybko nadrabiamy zaległości. Świat patrzy na polskie banki z podziwem.

Innowacyjność, łączenie nowych technologii z usługami finansowymi, rozwiązania, które mają poprawić życie „szaremu człowiekowi”. O tym, że Polacy - także tutaj, w woj. śląskim - świetnie radzą sobie w branży fintechowej, mówi się już od jakiegoś czasu. W grudniu 2017 roku udowodniliśmy, że jesteśmy znaczącym graczem na tej arenie, a wszystko za sprawą wielkiego, dwudniowego kongresu Impact fintech’17, który odbył się w Katowicach i przyciągnął ponad 150 mówców, najważniejszych przedsiębiorców z kraju i ze świata.

- Jeszcze kilka lat temu między imprezami fintechowymi na świecie a tymi w Polsce była przepaść. Dziś widzę, że szybko nadrabiamy zaległości - mówi Paweł Widawski, prezes zarządu Fintech Poland, czyli fundacji składającej się z finansistów, prawników i ludzi technologii. To oni uważnie obserwują wszelkie ruchy związane z fintechem w Polsce. W naszym kraju najbardziej rozwinięte w tej branży są banki i ich usługi finansowe, metody płatności. - Polska jest wyjątkowym rynkiem, jeśli chodzi o innowacje finansowe - przyznaje Paweł Widawski.

Co do tego wszystkiego mają „zwykli” ludzie? Ano to, że fintech i rozwinięte technologie przekładają się na zwiększenie komfortu ludzi w codziennym życiu, choć nie zawsze jest to dla nich widoczne gołym okiem.

- To nawet nie musi być widoczne, bo nas interesuje to, by np. wygodniej i szybciej zapłacić za zakupy, a nie to, jak zostało to skonstruowane - podkreśla Widawski.

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwią już „zbliżeniowe” płatności czy te dokonywane za pomocą aplikacji w telefonie, dlatego banki muszą iść o krok dalej. Podejmując współpracę z firmami fintechowymi, szukają dla siebie innowacyjnych rozwiązań, które wyróżnią je na rynku od konkurencji. Janusz Mucha, przedstawiciel Alior Banku, mówi o tym, że projekty dotyczące tego, jak w przyszłości będą wyglądały na przykład metody płatności za zakupy, przekraczają wyobrażenia pokazywane w najbardziej fantastycznych filmach.

- Są takie pomysły, że idąc przez galerię handlową, spojrzymy na dany produkt i mrugnięciem oka dokonamy płatności, przez co zaoszczędzimy czas. Trudno powiedzieć, czy są to odległe marzenia, ale myślę, że nie jest to aż tak nierealne. Skoro takie pomysły są, to myślę, że kwestią czasu jest, kiedy faktycznie będziemy mogli z tego korzystać - mówi Mucha.

O tym, że współpraca z fintechowymi firmami jest kluczowa, mówi również prezes ING Banku Śląskiego, Brunon Bartkiewicz. Tym bardziej że ING niedawno sfinalizowało transakcję inwestycyjną w fintech Twisto, której celem jest wprowadzenie na polski rynek nowej metody płatności w internecie: „kup teraz, zapłać później”.

- Pomysł na Twisto polega w głównej mierze na tym, aby klient, który dokonuje zakupu w sklepie internetowym, mógł zapłacić za towar później. Zamawia towar, otrzymuje go, ogląda i dopiero decyduje, czy chce go zostawić, czy jest on mu potrzebny. Jeśli chce go zatrzymać, aktywuje się płatność za towar w okresie 2-3 tygodni. To po prostu odroczona płatność - mówi prezes Bartkiewicz.

W przypadku innowacji związanych z zakupami w internecie trzeba jednak pamiętać, zdaniem prezesa ING Banku Śląskiego, że popularność zakupów w sieci nie jest w Polsce wcale tak duża, jak się wydaje. Osoby, które już decydują się na zakup przez internet, zamawiają później tych towarów bardzo dużo, ale w ogólnej mierze ludzi, którzy się na to decydują, tak wielu w rzeczywistości nie ma.

- Tak naprawdę jesteśmy dopiero przed upowszechnieniem się zakupów przez internet - mówi Brunon Bartkiewicz. - Jest parę barier, między innymi taka, że wielu ludzi nie wie, jak dokonać płatności, albo boją się, że nie będą mogli towaru zwrócić, że zamówią jakąś rzecz, zapłacą, a ona nigdy nie przyjdzie - dodaje.

Otwartość polskich banków na współpracę z fintechami otwiera drzwi dla wielu początkujących firm, tzw. start-upów, które mają pomysły na to, jak usprawnić ich pracę. Nie chcą jednak wchodzić w buty banków i tworzyć projekty, które odbiegają od ich pierwotnych założeń. Tworzą za to technologie, które nie tylko usprawniają pracę pracowników, lecz także sprawiają, że prościej jest klientom załatwić niektóre sprawy. Takim start-upem jest np. firma Nu Delta, której autorski algorytm sprawia, że odczytywanie dokumentów staje się proste, szybkie i co bardzo ważne w biznesie - niezwykle tanie i skuteczne. Posiadają jedyne na rynku oprogramowanie, umożliwiające w ciągu kilku sekund dokonanie przelewu ze zrobionego zdjęcia faktury.

- Nasza aplikacja foto-przelew działa w taki sposób, że wystarczy wybrać w aplikacji połączonej z bankiem opcję przelewu ze zdjęcia, zrobić zdjęcie faktury i z automatu wszystkie dane do przelewu same się wypełnią, co będzie trwało poniżej pięciu sekund, ponieważ jesteśmy najszybsi na rynku - mówi Jagoda Pieścicka, przedstawicielka firmy Nu Delta. - Mamy sztuczną inteligencję, która czyta te dokumenty jak człowiek. Nieważne, jak wygląda faktura, jak są w niej poukładane pola, ona i tak je odczyta i zinterpretuje - podkreśla.

Aplikacja może się pomylić, ale wówczas po prostu nie wypełni danego pola i poinformuje użytkownika, że nie jest w stanie odczytać jakichś danych. Jej skuteczność sięga jednak rzędu 95 procent, więc margines błędu jest niewielki. Przyszłość fintechu w Polsce wydaje się jasna, choć - jak mówią specjaliści - nigdy nie wiadomo, co będzie za kilka lat.

- Nasz kraj jest wyjątkowym rynkiem, jeśli chodzi o innowacje finansowe, bo mamy bardzo rozwinięty sektor bankowy, a tak nie jest w każdym kraju - mówi Paweł Widawski. - W bankach tworzy się najwięcej innowacji, taką mamy strukturę rynku, która jednak cały czas się zmienia, więc nie jest powiedziane, że tak będzie zawsze - podkreśla.

Cel powstawania fintechowym firm i ich współpracy m.in. z bankami zostanie jednak niezmienny. Jest to chęć usprawnienia, ułatwienia życia człowiekowi. - Nie ma innego celu gospodarczego w życiu, jak właśnie dawanie człowiekowi tego, co on chce dostać. A człowiek chce mieć lepiej, taniej, szybciej lub pragnie dostać coś nowego, o czym wcześniej nawet nie pomyślał - puentuje Brunon Bartkiewicz.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Zagraniczni przedsiębiorcy byli gośćmi „Dziennika Zachodniego”. Rozmawialiśmy z nimi o poziomie fintechu w Polsce. Mads Emil Dalsgaard (na dolnej części zdjęcia) z Funderbeam to prawdziwy specjalista, gdy chodzi o fintech i wykorzystanie nowoczesnej technologii w praktyce. Świetnie zna się na systemie „blockchain” oraz kryptowalutach, takich jak bitcoiny.

- Polska nie kopiuje tego, co Wielka Brytania robiła dwa lata temu, ale rzeczywiście myśli i pracuje razem ze start-upami, bankami, innowatorami, nad tym, co można stworzyć, by sprawić, że Polska stanie się konkurencyjna na światowym rynku - mówił.

W podobnym tonie wypowiada się Yobie Benjamin, który na liście wielu osiągnięć i sukcesów ma m.in. urządzenie Glyph, czyli sprzęt związany z wirtualną rzeczywistością. To także założyciel firmy Token.

- Polska gospodarka nie tylko rośnie, ale jest też ciągle wzmacniana. Macie teraz jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie. Zważywszy na dziejący się w Wielkiej Brytanii brexit, Polska ma szansę stać się głównym centrum gospodarczym w Europie - mówił. Całe rozmowy wideo na: dziennikzachodni.pl.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera