Czym jest dogoterapia?
Zamiennie używamy też nazwy kynoterapia. Jest to jedna z form wspomagających proces rehabilitacji osób dorosłych i dzieci. Polega na terapeutycznym działaniu odpowiednio wyszkolonego psa. W ten sposób możemy starać się o przywrócenie utraconych zdolności i funkcji lub wykształcać nowe. Zespół tworzą człowiek i pies, którzy wymagają wcześniejszego, właściwego przygotowania - nie mogą to być przypadkowe osoby i zwierzęta.
Jak przebiegają spotkania?
Nie ma tu jednego szablonu czy wzoru. Jeżeli spotykamy się z dziećmi z deficytami rozwojowymi, wcześniej musimy zaplanować, jakie efekty chcemy osiągnąć. Pies podczas takich spotkań jest motywatorem - wnosi dobry nastrój, wzbudza zainteresowanie i pomaga „przemycić” działania terapeutyczne. Pracując z osobami dorosłymi, bazujemy na podobnych emocjach. Inaczej wygląda terapia osób niepełnosprawnych ruchowo - wtedy staramy się poprawić sprawność fizyczną - motorykę małą i dużą. W przypadku osób z zanikami pamięci prowadzimy zajęcia, które pomogą rozwinąć je w sferze społecznej, podnieść koncentrację i poprawić pamięć.
Dla kogo jest przeznaczona dogoterapia?
Może być stosowana u wszystkich, oczywiście oprócz osób z przeciwwskazaniami. Do nich należą alergia, otwarte rany czy fobia - strach przed psami. W przypadku fobii praca z psem powinna być poprzedzona terapią u psychologa. To metoda dla osób otwartych, lubiących zwierzęta - sytuacja musi być dla nich komfortowa, a wtedy przyniesie im radość i skutki terapeutyczne. Należy pamiętać, że główną rolę odgrywa jednak terapeuta - jego umiejętności, wiedza. Pies pozwala wzmocnić ten efekt, ale sam nie ma właściwości leczniczych. Niektórym wydaje się, że już kupno psa zapewni im terapię, ale tak nie jest - będą za to mieli towarzysza życia.
Jak często należy poddawać się terapii?
Nie można generalizować, ponieważ każdy człowiek jest inny. Najczęściej - w przeciwieństwie do innych terapii - ta metoda wiąże się z wielkim zadowoleniem. Ludzie czują się wzmocnieni, a terapii nie chcą przerywać. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest organizować spotkania 2 razy w tygodniu. Liczy się też regularność, a gdy uzyskamy oczekiwany efekt, ważna jest komunikacja - należy omówić osiągnięcia i polecić dalsze działania, które poprawią efektywność terapii.
ZOBACZ: Jak przebiega dogoterapia
(Źródło:gk24.pl
Dostawca: TVN)
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?