Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym palić w piecu? Węgiel brunatny tańszy, ale gorszy

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Krzysztof Kapica/archiwum Polska Press
Wciąż nie brakuje chętnych, aby palić w piecach tańszym węglem brunatnym. Węgiel brunatny daje jednak mniej ciepła i mocniej zanieczyszcza powietrze.

Szybujące ceny węgla kamiennego spowodowały, że mieszkańcy regionu sięgają po tańszy węgiel brunatny. W punkcie sprzedaży węgla na terenie bełchatowskiej kopalni po kupno zgłaszają się indywidualni odbiorcy, którzy palą w piecach brunatnym kruszcem. W kolejce po węgiel ustawiają się zarówno ciężarówki, jak i małe auta osobowe z przyczepkami. Podstawową zaletą węgla brunatnego jest to, że jest on dostępny praktycznie od ręki w przeciwieństwie do węgla kamiennego, na który w wielu składach w woj. łódzkim mieszkańcy muszą zapisywać się w kolejkach, a czas oczekiwania wydłuża się nawet do dwóch tygodni.

CZYTAJ TEŻ: Palą w piecach owsem, oszczędzają tysiące złotych

- Węgla nie brakuje, a kolejki zdarzają się od czasu do czasu, maksymalnie na trzy samochody - mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy koncernu PGE GiEK, którego kopalnia jest oddziałem.

Dodaje też, że sprzedaż węgla w kopalni w ostatnich latach nie wzrosła i utrzymuje się na stałym poziomie.

Z pewnością za węglem brunatnym przemawia też jego stała niska cena, która w kopalni nie zmieniała się od lipca 2016 r. Dla porównania ceny węgla kamiennego wzrosły w ciągu roku o ok. 40-50 proc. Obecnie cena tony węgla na łódzkich składach węgla sięga już nawet 1 tys. zł. Węgiel z KWB Bełchatów jest kilkukrotnie tańszy, bo w zależności od granulacji węgla i tego czy jest sortowany trzeba zapłacić od 126 do 166 zł za tonę.

CZYTAJ TEŻ: Sprawdź, czym łodzianie palą w piecach

- To jest argument nie do zbicia, bo dzisiejsze ceny węgla kamiennego to jest jakiś kosmos. Mimo, że brunatny pali się trochę gorzej, to i tak się opłaca - mówi pan Marek, który przyjechał kupić blisko tonę węgla.

Węgiel brunatny ma dużo mniejszą kaloryczność niż węgiel kamienny. W efekcie trzeba spalić go nawet trzy razy tyle, aby uzyskać tyle samo ciepła.Wartość opałowa węgla z bełchatowskiej kopalni wynosi od 7,6 do 8,5 MJ/kg dla porównania wartość węgla kamiennego wynosi średnio od 20 do 29 MJ/kg. Węgiel brunatny ma w sobie też więcej wilgoci.

**CZYTAJ TEŻ:

Zanieczyszczenie powietrza w Łódzkiem. 5 miast Unii Europejskiej z najgorszym powietrzem w Łódzkiem

**

Palący w piecach węglem brunatnym niestety też mocniej zanieczyszczają powietrze.

- Piece domowe zostały zaprojektowane do spalania węgla kamiennego - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. - Jeśli w zamian wrzucamy węgiel brunatny, który ma mniejszą kaloryczność, jest bardziej wilgotny i ma więcej substacji niepalnych czyli popiołu, to wszystko powoduje, że emisja zanieczyszczeń będzie większa. W związku z tym węgiel brunatny nie powinien być spalany w piecach.

CZYTAJ TEŻ: Najgorszym powietrzem w Łodzi oddychają mieszkańcy centrum, Rudy i Rokicia

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czym palić w piecu? Węgiel brunatny tańszy, ale gorszy - Dziennik Łódzki