Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy książek są za komputeryzacją, ale przeciwko biurokracji

Jadwiga Jenczelewska
Frekwencja w wielu bibliotekach spada, bo z książkami już ostro zaczynają konkurować tablety
Frekwencja w wielu bibliotekach spada, bo z książkami już ostro zaczynają konkurować tablety Piotr Krzyżanowski
Lepsze nie powinno być wrogiem dobrego - ta banalna prawda nie pierwszy raz okazuje się bardzo ważna. Nasz Czytelnik należy do kilku katowickich filii bibliotecznych. Nie ukrywa, że między innymi po to, aby mógł wypożyczać swoim dzieciom szkolne lektury. W grudniu pilnie potrzebna okazała się "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy. Ponieważ katowickie biblioteki są skomputeryzowane, telefonicznie udało się ustalić, że dostanie ją w filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

- Pojechałem od razu na ulicę Hallera w Szopienicach, bo tam jest ta filia - mówi. Niestety, nie dostał lektury z banalnego powodu. Za przekroczenie terminu zwrotu książki w filii MBP przy ul. Grzyśki musi zapłacić 3 złote kary. Natychmiast wyjął portfel, aby uregulować ten fatalny, choć symboliczny dług.

Mimo komputeryzacji, okazało się to jednak niemożliwe. - Dowiedziałem się, że nie wypożyczę książki, dopóki nie pojadę do Katowic-Ligoty i we właściwej filii nie wpłacę tych 3 złotych - wyjaśnia Czytelnik. - To po co ta cała komputeryzacja, skoro muszę się przemieścić z jednego krańca Katowic na drugi z powodu 3 złotych? Przecież komputerowy system powinien uwzględniać takie sytuacje.

Dodaje, że coś z tym systemem jest nie tak: skoro niby masz jedną kartę biblioteczną na całe Katowice, wszystkie dane są w tym jednym systemie, ale w każdej bibliotece trzeba się zapisywać osobiście.

W końcu Czytelnik pokonał samochodem całe miasto, co pewnie kosztowało kilkanaście razy więcej niż wynosiła biblioteczna kara, wrócił z ulicy Grzyśki na ulicę Hallera i odebrał obiecaną "Akademię Pana Kleksa".

- Ale jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy całą rodziną do hipermarketu i kupiliśmy tablet do czytania książek. W ten sposób raz na zawsze skończyła się moja przygoda ze skomputeryzowaną miejską biblioteką. Nie tylko moja, także mojej czteroosobowej rodziny - dodaje niefortunny Czytelnik.

Mówi też, że przestał dziwić się ludziom, iż rezygnują z bibliotek, bo panują w nich jakieś niedzisiejsze zwyczaje.

Niezrozumiałe przepisy zniechęcają czytelników

Pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej, filii nr 36 przy ul. Hallera 28 w Katowicach, potwierdza, że taka jest procedura, o jakiej mówi Czytelnik. Ubolewa nad tym, że nie można uregulować tego typu należności w jednym miejscu.

- Ale w tych poszczególnych filiach są odrębne kasy, a w każdej kasie bilans musi wyjść na zero. Gdybym przyjęła te 3 złote, w mojej kasie rozliczenie po prostu by się nie zgadzało. Co powiem w razie kontroli? - pyta rozmówczyni.
Jak nas zapewniono, są to kłopoty przejściowe, wynikające z faktu, że komputeryzacja katowickich bibliotek jeszcze nie jest zakończona. System został wdrożony w części filii, dlatego wykonanie tego typu operacji finansowej, jak zlikwidowanie kary za przetrzymanie książki w innej wypożyczalni niż ta, z której pozycja pochodzi, na razie nie jest możliwe. Stanie się to realne po kompleksowym wprowadzeniu systemu i taki program, także do finansowych operacji, ma być. Prawdopodobny termin to koniec 2013 roku, bo tak określono ramy czasowe skomputeryzowania wszystkich bibliotek w Katowicach.

Na czym polega komputeryzacja bibliotek w Katowicach

Anna Fałat, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach:
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach rozpoczęła komputeryzację procesów bibliotecznych w 1997 roku. Wykorzystuje w tym celu Zintegrowany System Zarządzania Biblioteką PROLIB. Zbiory zakupione od początku 1997 roku były wprowadzane na bieżąco do centralnej bazy, a wcześniejsze - sukcesywnie, wraz z wdrażaniem w filiach elektronicznego systemu wy-pożyczeń (MBP działa poprzez 35 placówek bibliotecznych na terenie Katowic).

Obecnie elektroniczny system wypożyczeń działa w 23 filiach, a całkowite zakończenie komputeryzacji sieci planowane jest na koniec 2013 roku.

Komputeryzacja filii rozpoczyna się od wprowadzenia do bazy jej księgozbioru i obklejenia go etykietami z kodem kreskowym. Kolejnym etapem jest wprowadzenie do bazy danych wszystkich czytelników danej filii i wydrukowanie kart czytelniczych tych osób. Kolejne za-dania to przeniesienie obciążeń czytelniczych z tradycyjnych kieszonek do elektronicznej bazy oraz przeszkolenie pracowników filii w zakresie obsługi programu.

Korzystanie z komputerowego systemu bibliotecznego daje wiele możliwości czytelnikom, a także ułatwia pracę bibliotekarzom. Czytelnik za pośrednictwem elektronicznego katalogu OPAC ma dostęp do księgozbioru wszystkich filii, sprawdzenia, czy książki są wy-pożyczone, czy dostępne, a także ma możliwość zdalnego zamawiania, rezerwowania i prolongaty książek. Elektroniczny katalog jest bardzo po-mocny także przy wyszukaniu pozycji występujących pojedynczo w wybranych filiach. Czytelnik może również zarządzać swoim kontem bibliotecznym oraz przeglądać historię wykonanych operacji. Bibliotekarz zyskuje dostęp do jednolitej scentralizowanej bazy księgozbioru i czytelników, wszelkiego rodzaju statystyk, ma również możliwość łatwiejszej, dużo szybszej okresowej kontroli zbiorów (skontrum) i identyfikacji książek, a także zaplanowania zakupu i rozdzielenia zbiorów do poszczególnych filii.

Na koszty komputeryzacji MBP w Katowicach składają się: koszt zakupu sprzętu komputerowego, programu wraz z licencjami, okresowe koszty polisy serwisowej i dostępu do internetu (koszt łącza w centrali i w filiach bibliotecznych).


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!