Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: 180 lat Huty Bankowej. Pamiątkowa tablica w CH Pogoria już odsłonięta

PAS
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na fasadzie Centrum Handlowego Pogoria
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na fasadzie Centrum Handlowego Pogoria p.sobierajski
Na tym terenie w latach 1834 – 1995 istniały obiekty Huty Bankowej: wielkie piece, stalownia i odlewnia. Tablicę wmurowano dla upamiętnienia jubileuszu 180-lecia Huty Bankowej. Napis takiej właśnie treści znalazł się na symbolicznej tablicy pamiątkowej, która wmurowana została w fasadę Centrum Handlowego Pogoria w Dąbrowie Górniczej. W środę miało miejsce jej uroczyste odsłonięcie, z udziałem przedstawicieli m.in. władz miasta, zarządu Huty Bankowej, dyrekcji Centrum Handlowego Pogoria, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego.

A dlaczego właśnie to wszystko działo się przed Centrum Handlowym Pogoria? Bo właśnie powstało ono w miejscu dawnych wydziałów Huty Bankowej. Te z czasem były likwidowane m.in. dlatego, bo w Dąbrowie Górniczej od połowy lat 70. minionego wieku działała największa w Polsce Huta Katowice, dziś ArcelorMittal Poland.

– Cieszymy się, że ta inicjatywa zyskała tak duże poparcie. Huta Bankowa to nierozerwalna część Dąbrowy Górniczej, która wraz z nią się rozwijała. To stąd wyjeżdżał pociągami żużel, który stanowił potem podwaliny parku Hallera – stwierdził Zygmunt Imielski, wiceprezes Oddziału Hutnictwa Żelaza i Stali Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Dąbrowie Górniczej. – Nasze centrum handlowe powstało w miejscu części Huty Bankowej, a przecież warto pamiętać o historii tego miejsca, historii miasta. Mamy nadzieję, że ta tablica będzie przypominać wszystkim mieszkańcom tamte czasy – podkreśliła Adriana Binczek- Chłond, dyrektor Centrum Handlowego Pogoria.

– Maj to szczególny czas dla hutników, którzy mają wtedy swoje święto. Dla nas to czas podwójnego świętowania, bo Huta Bankowa liczy sobie już 180 lat. Nazwa huty pochodzi od głównego inwestora huty, którym był Bank Polski Królestwa Polskiego. Huta Bankowa, która ściągnęła na przestrzeni wieków do Dąbrowy tysiące ludzi z całej Europy stała się niezwykle ważnym czynnikiem miastotwórczym – mówił Jacek Boruciński, wiceprezes zarządu Huty Bankowej.

Tablica poświęcona została oficjalnie przez ks. Andrzeja Stasiaka, kustosza bazyliki NMP Anielskiej w centrum, który podkreślił, że to właśnie w tej hucie odlano ponownie cztery z pięciu kościelnych dzwonów, które zostały zrabowane przez okupantów. Huta Bankowa powstała w latach 1834-1839. Dziś jest spółką. Produkuje wyroby walcowane długie, obręcze kolejowe i tramwajowe, pierścienie kutowalcowane oraz inne.

Podczas uroczystości zagrała Miejska Orkiestra Dęta, wystąpili też wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Otwarta został też wystawa fotografii i pocztówek pt. „Dawna Dąbrowa” , która powstała przy współpracy z pasjonatem historii Sylwestrem Dominikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty