Dąbrowa Górnicza: 38 rocznica Porozumień Katowickich. Posadzili Dąb Wolności WIDEO + ZDJĘCIA

PAS, mat. prasowe
Marzena Bugała-Azarko
We wtorek 11 września w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania NSZZ Solidarność. Porozumienie Katowickie było czwartym i ostatnim z tzw. porozumień sierpniowych podpisanych w 1980 roku między ówczesną władzą i strajkującymi robotnikami.

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz, prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz sygnatariusze Porozumienia Katowickiego: Andrzej Rozpłochowski, Zbigniew Kupisiewicz i Jacek Jagiełka.

Obchody rozpoczęły się o godz. 10 uroczystą mszą świętą w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu (ul. Kościelna 20). Następnie o godz. 11.30 miała miejsce modlitwa i złożenie kwiatów pod Krzyżem, znajdującym się za bramą główną ArcelorMittal Poland S.A. (wcześniej Huty Katowice).

Później odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Katowickiego. W ich trakcie w pobliżu pomnika posadzony został „Dąb Wolności”, jeden ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„38 lat temu strajkujący w Hucie Katowice uczynili krok na polskiej drodze do wolności i zrzucenia jarzma komunizmu” – napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki. W adresie odczytanym przez wojewodę Jarosława Wieczorka prezes Rady Ministrów podkreślił: „Wolna Polska jednak pamięta o dziedzictwie tysięcy strajkujących w 1980 roku hutników. Pamięta o ich odwadze, o ich uporze. Pamiętamy i dziękujemy przywódcom strajku i wszystkim uczestnikom za ich pragnienie wolności – tak charakterystyczne dla nas, Polaków. […] Idee solidarności i walki o godność, jednoczące wtedy nasz naród, okazały się źródłem siły, której nie zdławiło nawet zbrojne wystąpienie władzy przeciw obywatelom. Wobec tych wartości kruszały mury okalające naszą ojczyznę i inne kraje regionu”

Porozumienie Katowickie zawarte przez Komisję Rządową z Międzyzakładowym Komitetem Robotniczym podpisane zostało 11 września 1980 roku w Hucie Katowice. Dotyczyło ono przede wszystkim realizacji porozumienia podpisanego 31 sierpnia w Stoczni Gdańskiej w odniesieniu do gwarancji powstania i funkcjonowania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

Gwarancje te dotyczyły m.in. zwalniania od pracy osób pełniących funkcje w związkach z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas pełnienia tych funkcji oraz przyznawania przez zakłady lokali niezbędnych do prowadzenia działalności przez struktury związkowe. Uzgodniono także, że informacje o działalności związków będą publikowane w mediach. Kolejny zapis dotyczył zapewnienia Niezależnym Samorządnym Związkom Zawodowym udziału w pracach nad nowymi ustawami m.in. o związkach zawodowych i nowelizacją Kodeksu pracy. Członkom Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego oraz osobom wspomagającym MKR zapewniono pełne bezpieczeństwo i swobodę działalności.

W imieniu rządu porozumienie w Hucie Katowice podpisał Franciszek Kaim, Międzyzakładowy Komitet Robotniczy reprezentowali m.in. przewodniczący Andrzej Rozpłochowski oraz wiceprzewodniczący: Jacek Jagiełka i Bogdan Borkowski.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
CIULU LIBERALNY TYŚ BIYDA UBUSTWO GŁUD BEZDOMNOŚC BEZROBOCIE I STAŁO EMIGRACJA ZAROB COWO W TODZE SWIŃTY KASStY KALIGO WIDZIOŁ SYTY GÓDNEGO POjMIE JAK TREFI NA LEPSSIEg0 OD SIEBIE CO GO DO GOŁY SKÓRY OBYEBIE PO POLACKU ZOORODdnie PRyNDZY NIGDY BO ŁEB HAMI AFY ZA PŁASSKATY I ZA TYMPY. emPATia
R
Realista
Zaczęli by od Ciebie!!!Robole wolą jeździć samochodami zamiast rowerem składakiem.Mieć po kilka telewizorów,komórek,laptopów w domu zamiast spoconych jaj od bicia kolejnych rekordów produkcji złomu.No i wolą żyć za 1000 USD zamiast za 1000 rubli.Spróbuj żyć z rodziną chociaż pół roku za 1000 rubli.Gwarantuję Ci że po tym rozjaśni Ci się w baniaku!!!Życie nauczy Cię mądrości!!!! Następnym razem palnij się w ten swój głupi łeb i nie wypisuj bredni!!!!
Przypomnę Ci wierszyk z tamtych czasów!!!
Co robi Amerykanin - robotnik przed wyjściem do roboty???
Wrzuca 2 jaja na szyneczkę wpierdziela i wsiada w Forda i jedzie do roboty!!
Niemiecki robotnik wrzuca 2 jaja na bekon,zjada .Potem wsiada do Mercedesa i jedzie do roboty.
Polski robotnik wrzuca 2 jaja do portek i zapierdziela do roboty z buta!!!
Kto Ci teraz zabrania żyć jak za komuny???Jak tylko chłopie chcesz to żyj.Uważaj tylko na opiekę socjalną bo się na pewno zainteresują Tobą!!!Podobno za 1000 rubli(50 zł)da się przeżyć miesiąc.Taka przyszłość nas czekała bez Lecha Wałęsy.Przed maturą uczyli nas tego w szkole - pod koniec lat 70.Pamiętam 1 USD=1 Rubel!!!
Z
Zielonka
Co to za tubylec który nie rozumie tak prostych rzeczy???Zapewne przyjechałeś do Dąbrowy Górniczej ostatnim w Polsce wozem drabiniastym . A historii uczyli cię tylko tej kaczej.Stąd ta niewiedza.
t
tubylec
W Dąbrowie Górniczej ''Porozumienie Katowickie''.Co na tą nazwe władze D.G.?
G
Gość
JAK BY ROBOLE WIEDZIELI JAKI BAT NA SIEBIE UKRYNCILI TO BY twBOLKA W FEKALIACH POLACKICH SZU MO WIN uTOP PILI.
Dodaj ogłoszenie