Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: 90 pomysłów jak zmienić dzielnice i wykorzystać 8 mln złotych

Klaudia Małek
Wśród wybieranych projektów są często nowe place zabaw, jak ten  w dzielnicy Staszic
Wśród wybieranych projektów są często nowe place zabaw, jak ten w dzielnicy Staszic mat. UM
Trwa kolejna edycja Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Tym razem oznaczona symbolem 2.0, bowiem w całym procesie wyboru najlepszych projektów dla poszczególnych dzielnic pojawiło się wiele nowości. Proces tegorocznej, piątej już edycji stanowi więc sporą innowację społeczną w skali całego kraju. Nowy model DBP stawia na dialog, otwartość i zaangażowanie mieszkańców.

Dąbrowianie po raz kolejny mogą wykazać się swą kreatywnością i razem współdecydować o budżecie miasta oraz jego wydatkach. Budżet partycypacyjny pojawił się w Dąbrowie Górniczej w 2013 roku. To efekt działań pracowników Urzędu Miejskiego, radnych Rady Miejskiej oraz mieszkańców zaangażowanych w pracę nad dąbrowskim modelem. Początkowo kwota do podziału wśród dzielnic wynosiła 5 mln złotych, następnie uchwałą Rady Miejskiej została podniesiona do 8 mln złotych.

CZYTAJCIE TEŻ:
Budżet obywatelski: razem projektują miasto
Budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej będzie całkiem inny. Co się zmieni?

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny składa się z poszczególnych etapów. Od 20 do 29 marca odbywały się spotkania animacyjne mieszkańców. Uczestnicy wraz z animatorem stworzyli mapę zasobów lokalnych. Etap ten stanowił wstęp do wypracowania wspólnej wizji danej dzielnicy.

Przełom marca i początek kwietnia to czas dyskusji na temat tego, co w dzielnicy należy zmienić lub udoskonalić. Mieszkańcy zgłaszają własne propozycje wizji danego miejsca. Ten etap trwał od 31 marca do 18 kwietnia. W ramach tej części Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego wpłynęły aż 292 pomysły. Najbardziej aktywną dzielnicą, pod względem ilości składanych pomysłów, okazał się Kasprzak, którego mieszkańcy złożyli ich aż 40. Od 18 kwietnia do 18 maja nastąpiła weryfikacja projektów przez pracowników Urzędu Miejskiego.

Obecnie, zakończyły się Dzielnicowe Fora Mieszkańców. W czasie 83 spotkań uczestnicy ustalali, które z wizji są wspólnym priorytetem dla społeczności danej dzielnicy. Spośród 290 pomysłów wybrano 90 do dalszego etapu projektowania. Wszystko wskazuje na to, że jedyną dzielnicą, w której odbędzie się jesienią głosowanie, jest Błędów.

Notatki można znaleźć na stronie twojadabrowa.pl w zakładkach poszczególnych dzielnic. Notatki zawierają informacje o ustaleniach i priorytetowych pomysłach, które wybrali mieszkańcy podczas spotkań.

– Dąbrowski Budżet Partycypacyjny to inicjatywa, która dobitnie pokazuje, że mieszkańcy chcą decydować o swojej najbliższej okolicy. Świadczy o tym 946 projektów złożonych w czterech edycjach oraz ponad 91 tysięcy głosujących – mówi Magdalena Mike, zastępca naczelnika wydziału organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej UM.

W lipcu i sierpniu w Centrum Aktywności Obywatelskiej animatorzy będą przygotowywali się do przeprowadzenia warsztatów z projektowania w dzielnicach. Na przełomie września i października nastąpi ostateczny wybór projektów do realizacji, to okres projektowania i szacowania kosztów. W październiku projekty opracowane na Dzielnicowych Forach Mieszkańców zostaną przedstawione publicznie. W listopadzie, w dzielnicach, w których nie doszło do porozumienia, odbędzie się decydujące głosowanie.

W ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017 zostało zakwalifikowanych do realizacji wiele projektów. Przykładowo, w Gołonogu zaplanowany został projekt parkingu centralnego przy ulicy Cedlera, w Antoniowie stworzenie ścieżki nordic walking z elementami małej architektury „Las w Antoniowie” i wymiana wiat przystankowych, Mydlice Południowe czekają na Plac Aktywności Mieszkańca, a Strzemieszyce Wielkie na park rekreacji i wypoczynku przy ulicy Grabocińskiej.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.twojadabrowa.pl.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera