Dąbrowa Górnicza: absolutorium dla prezydenta Podrazy. Dyskusja była gorąca

PAS
Prezydent Zbigniew Podraza może liczyć na poparcie większości radnych
Prezydent Zbigniew Podraza może liczyć na poparcie większości radnych mat. UM
Udostępnij:
Podczas środowej sesji Rady Miejskiej rajcy decydowali o przyjęciu sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu miejskiego. Mieli też udzielić absolutorium prezydentowi Zbigniewowi Podrazie. Choć część radnych miała zastrzeżenia do gospodarowania pieniędzmi w dużej mierze pochodzącymi od mieszkańców Dąbrowy, to jednak, tak jak w poprzednich latach, niespodzianek nie było. Prezydent miasta uzyskał absolutorium, za czym opowiedziało się 19 radnych, a 6 było przeciw takiej decyzji.

Najwięcej zastrzeżeń do wykonania budżetu mieli radni PiS-u oraz radna niezależna Katarzyna Zagajska. I to właśnie ta szóstka głosowała przeciwko przyjęciu wykonania budżetu za 2015 r. oraz przeciwko udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta.

- Już przy konstruowaniu budżetu miasta na 2015 rok mieliśmy wątpliwości. Przełom nie nastąpił a wątpliwości pojawiało się coraz więcej. Szczególnie niebezpieczne jest zadłużenie naszego miasta, które osiągnęło ponad 300 mln zł, a do tego trzeba doliczyć „ukryte” zadłużenie MZBM-u - mówił radny Grzegorz Jaszczura, wyliczając potem wszystkie inwestycje, które zostały wykonane w 2015 r. w ułamkowej części, albo wcale. Znalazły się wśród nich m.in. budowa budynków mieszkalnych, wymiana oświetlenia na LED-owe, przygotowanie terenów inwestycyjnych na terenie KWK Paryż, budowa parkingów na os. Sikorskiego. Radny wskazywał na ponad 24 mln zł jako ujemny wynik finansowy szpitala.

Katarzyna Zagajska także przytaczała m.in. kwestię dużego zadłużenia miejskiego budżetu (46,9 proc.), zestawiając to z zadłużeniem innych miast regionu, jak choćby Jastrzębia (7,5 proc.), Sosnowca (21 proc.) czy Gliwic (20,5 proc.).

- Zadłużenie to nie pojawiło się w 2015 r., ale jest konsekwencją długofalowych planów i decyzji wszystkich radnych. Każdy z nas miał w tym udział. Były to dobre decyzje dla miasta i dzielnicy Ząbkowice. Łatwo się przyzwyczajamy do nowych chodników, dróg, ale siedem, osiem lat temu takiej infrastruktury nie było, a dziś jest. Takie trzeba było podjąć decyzje i dziś bierzemy za to odpowiedzialność - podkreślił radny Piotr Bobrowski z kluby radnych Wspólnie dla Dąbrowy.

- Jest dobrze, ale coś nie gra w niektórych miejscach. Chciałoby się, by co roku budżet był większy, by można było wydatkować jak najwięcej pieniędzy na nasze potrzeby i inwestycje. Wiele zostało zrobione w 2015 roku, ale w niektórych miejscach mamy niskie wykonanie zakładanych planów. Do wydania pozostał 40 mln zł i trzeba było to na różnych płaszczyznach zagospodarować. Szczególnie w gospodarce mieszkaniowej, gdzie lista rodzin oczekujących na własne lokum jest bardzo długa. Jest skaza na tych inwestycjach, bo to miasto dużo kosztowało i trzeba to spłacić, ale mamy nadzieję, że ta rysa zostanie zamazana przez korzyści z tego płynące – mówił radny Edward Bober, deklarując, że klub radnych Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej będzie głosował za udzieleniem absolutorium prezydentowi miasta.

- Rzuca się w oczy to, że budżet ten jest mniejszy niż w latach 2013 i 2014, kiedy do Dąbrowy popłynął ogromny strumień unijnych dotacji, był on jednak maksymalnie zbilansowany - tłumaczył prezydent Zbigniew Podraza. - Mam świadomość tego, że w mieście wciąż jest wiele potrzeb, których nie udało nam się rozwiązać, ale mimo wszystko miasto się rozwija. Wciąż czekamy na ogłoszenie RPO, które już są opóźnione, ale pozwolą nam ponownie sięgać po unijne wsparcie na przygotowane już przez nas projekty, m.in. zieloną mobilność. Z pozycji opozycji łatwo jest mówić, trzeba było zrobić to czy tamto, ale trzeba wziąć po uwagę to, że to są często inwestycje wieloletnie. Do tego dochodzą odwołane przetargi, protesty firm w nich startujących. To wszystko opóźnia realizację pewnych projektów. Poza tym finanse miejskie mają za sobą wnikliwą kontrolę NIK-u, która wykazała, że wszystkie działania są zgodne z prawem. Może za chwilę powiemy, że miasto jest w ruinie? To nie prawda. Miasto się rozwija - dodał.

Ubiegłoroczny budżet to 646 mln 673 21 zł dochodów oraz wydatki na poziomie 663 mln 81 362 zł. Na zadania inwestycyjne w 2015 r. przeznaczono 141 367 516 zł. Łączna wartość zrealizowanych projektów w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego przekroczyła 20 mln zł.

Fundusze pozyskane z UE wyniosły 54 mln 035 769 zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca dało 455,45 zł. Największe pozycje budżetu 2015 roku to wydatki związane z oświatą (218 mln 968 167 zł), gospodarką komunalną (128 mln 905 360 zł), komunikacją (78 mln 549 152 zł), pomocą społeczną (57 mln 095 330 zł), ochroną zdrowia (30 mln 620 704 zł), kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego (24 mln 527 886 zł), kulturą fizyczną (19 mln 328 611 zł) oraz bezpieczeństwem publicznym i ochroną przeciwpożarową (14 mln 001 927 zł).

Wśród najważniejszych zadań zrealizowanych w 2015 roku znalazła się przebudowa dąbrowskiego odcinka drogi krajowej nr 94, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta, rewitalizacja ul. Majakowskiego czy termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 20 i Zespołu Szkół Sportowych.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie