Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: badanie jakości życia. Większość dąbrowian raczej zadowolona ZDJĘCIA, WYNIKI

PAS, mat. prasowe
CyberDron.Pl, mat. UM
W 2014 roku na zlecenie Urzędu Miejskiego przeprowadzone zostały wśród dąbrowian badania warunków życia i jakości usług publicznych. Teraz, po czterech latach, zostały one powtórzone – na tej samej próbie, przy zastosowaniu tych samych metod badawczych. Wnioski są ciekawe i pokazują, że większość mieszkańców jest raczej zadowolona z tego, że żyje w Dąbrowie Górniczej oraz z tego, jak rozwija się miasto i co im oferuje.

Większość mieszkańców (ok. 60 procent) ocenia Dąbrowę Górnicza jako bardzo dobre i dobre miejsce do życia. Wysoko oceniana jest obecność przyrody w otoczeniu, dostępność przedszkoli, placów zabaw, bardzo dobrze oceniana jest jakość nauczania w dąbrowskich szkołach średnich.

Coraz większe znaczenie i coraz wyższe noty zbiera komunikacja publiczna. Jednocześnie wśród środowiskowych aspektów życia w Dąbrowie Górniczej, podobnie jak w edycji z roku 2014, najgorsze oceny zyskuje czystość powietrza, rosną potrzeby związane z ochroną zdrowia i profilaktyką życia. Badanie ukazuje też rosnące zaniepokojenie rodziców jakością działalności szkół podstawowych i gimnazjów.

Próba w badaniu jest reprezentatywną próbą gospodarstw. W Dąbrowie Górniczej ogółem jest 43 tys. 863 „domostw” (unikalnych adresów mieszkalnych). Badanie jest reprezentatywne na poziomie całego miasta, ale nie na poziomie poszczególnych osiedli. Jego wyniki opracowano na podstawie ankiet zrealizowanych w marcu i kwietniu 2018.

Terenowa realizacja badania była prowadzona (koordynowana i nadzorowana) przez Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki w Katowicach, a za opracowanie ankiety i wyników badań odpowiada Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej pod kierownictwem dr. Cezarego Trutkowskiego.

Najważniejsze zmiany:

W ostatnich czterech latach zaobserwowano konsekwentny wzrost liczby mieszkańców w wieku poprodukcyjnym.
Od 2014 roku gospodarstw tworzonych wyłącznie lub między innymi przez seniorów przybyło aż o 17%

Jednocześnie o 10% wzrosła liczba gospodarstw, w których emerytura stanowi podstawowe źródło utrzymania.

Liczba gospodarstw z dziećmi do lat 18 pozostaje względnie niezmienna.

W porównaniu z rokiem 2014 zidentyfikowano większą grupę gospodarstw domowych, w których domownicy deklarowali posiadanie wykształcenia wyższego lub ponad średniego. Należy przy tym zwrócić uwagę, że dane nie wskazują na powiększanie się tej części populacji.

Dane pozyskane w kolejnych edycjach badania pozwalają stwierdzić, że w ciągu ostatnich 4 lat lekko zwiększyło się związanie mieszkańców z miastem: więcej jest gospodarstw deklarujących lokalizację całości interesów życiowych w Dąbrowie Górniczej. Należy pamiętać, że częściowym wytłumaczeniem tego faktu może być wejście sporej części populacji w wiek emerytalny.

Najważniejsze wnioski:

Ponad 60% mieszkańców miasta deklaruje generalne zadowolenie z faktu zamieszkiwania w Dąbrowie Górniczej

Jednocześnie przedstawiciele 1/3 gospodarstw domowych zadeklarowali chęć zmiany miejsca zamieszkania w
przypadku pojawienia się takiej możliwości.

Niemal 60% mieszkańców ocenia Dąbrowę Górniczą jako dobre miejsce do życia, a jedynie nieco ponad 5% jest
przeciwnego zdania.

Zarówno deklaracje dotyczące zadowolenia z miejsca zamieszkania, jak i oceny jakości życia w mieście są bardziej korzystne niż w 2014 roku.

W postrzeganiu mieszkańców Dąbrowa jest umiarkowanie zamożnym miastem. Podobnie jak w poprzedniej edycji badania wysoka ocena zamożności miasta jest pozytywnie skorelowana z zadowoleniem z lokalnej jakości życia. Warto także zauważyć, że miasto jest obecnie (2018), częściej niż 2014, postrzegane jako zamożne

Ponad połowa mieszkańców potwierdza fakt zainteresowania sprawami miasta (co również oznacza, że niemal 45% takiego zainteresowania nie potwierdza). Sytuacja w tym zakresie nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich czterech lat. Dane wskazują przy tym, że mieszkańcy (w porównaniu z 2014) stali się znacznie bardziej aktywni w budowaniu swojej wiedzy o działalności władz samorządowych: częściej poszukują takich informacji, częściej sprawdzają plany, uchwały i inne
dokumenty miejskie, częściej deklarują odwiedzanie strony internetowej urzędu.

Podkreślić należy, że niezmiennie większe zainteresowanie sprawami miasta jest pozytywnie skorelowane z ocenami lokalnej jakości życia.

Najwygodniejszym dla mieszkańców kanałem pozyskiwania informacji jest miesięcznik miejski „Przegląd Dąbrowski”. Jako źródła informacji na tematy lokalne duże znaczenie mają również: oficjalna strona Urzędu Miasta oraz media lokalne. W ciągu ostatnich 4 lat na znaczeniu zyskał profil miasta na FB oraz bezpośrednie spotkania przedstawicieli władz samorządowych z mieszkańcami.

Mieszkańców Dąbrowy Górniczej charakteryzuje dość wysoki poziom nieufności społecznej. Obniża to poczucie jakości życia w mieście.

Należy zdecydowanie podkreślić, że obserwowany poziom nieufności społecznej jest niższy niż 4 lata temu. Może to świadczyć o pozytywnym wpływie działań integracyjnych, realizowanych na terenie miasta, na stan relacji społecznych.

Poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych mieszkańcy Dąbrowy ocenili umiarkowanie –lepiej niż w 2014.

Ponownie zaobserwowano związek pomiędzy opiniami na temat bezpieczeństwa a ocenami jakości życia w mieście: im mniejsze owo poczucie tym niższa ocena jakości życia. Ponadto poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych sprzyja zaangażowaniu w życie miasta.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że osoby bardziej interesujące się sprawami lokalnymi deklarowały wyższe poczucie bezpieczeństwaniż osoby niezainteresowane życiem miasta.

Praca urzędników zatrudnionych w Urzędzie Miasta zyskuje w oczach mieszkańców generalnie pozytywne oceny (znacząco lepsze niż w 2014 roku).

Podkreślić należy, że faktyczne doświadczenie kontaktu z Urzędem obniża oceny pracy urzędników i ich nastawienia do klientów załatwiających sprawy.

Ocena pracy Urzędu Miasta jest zdecydowanie bardziej pozytywna wśród mieszkańców zainteresowanych sprawami lokalnymi.

Oceny Prezydenta Miasta, za jego działalność w obecnej kadencji są dość dobre –lepsze niż w 2014 roku.
Pozytywne oceny Prezydenta tradycyjnie rosną wraz z pozytywną oceną polityki informacyjnej samorządu.

Podobnie jak poprzednio gorsze oceny zyskuje Rada Miasta. Podkreślić należy, że jest to zależność powszechna, występująca we wszystkich jednostkach w których prowadzone było podobne badanie: wyrazistość Rady i zrozumienie działań rad jest mniejsze wspołeczeństwie niż widoczność działań lidera.

Oceny rady są bardziej pozytywne niż w 2014 roku.

Wśród środowiskowych aspektów życia w Dąbrowie Górniczej, podobnie jak edycji z roku 2014, najgorsze oceny zyskuje czystość powietrza – nie dość, że są one bardzo niskie, to ich średnia wartość systematycznie się pogarsza.

Jakość wody pitnej oceniana jest najlepiej od 4 lat –generalnie zyskuje ona pozytywną ewaluację.

Lepiej niż 4 lata temu oceniana jest „obecność przyrody w otoczeniu człowieka”.

Jedynie „estetyka budynków publicznych” jest gorzej oceniana niż w 2014 roku. Dane wskazują, że kwestia ta zyskała na znaczeniu w percepcji mieszkańców (podobnie jak kwestie związane z utrzymaniem czystości w miejscach publicznych).

W obszarze infrastruktury drogowej, transportu i bezpieczeństwa na drogach szczególnie złe oceny dotyczą jakości/stanu
nawierzchni dróg i ulic oraz przepustowości głównych tras komunikacyjnych. Jednocześnie należy zauważyć, że oceny w tym
zakresie są lepsze niż w 2014 roku.

Bardzo dobrze oceniana jest komunikacja publiczna – jej oceny uległy znaczącej poprawie w porównaniu z 2014 rokiem. W ciągu ostatnich 4 lat znaczenie komunikacji publicznej dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej wzrosło.

Należy przede wszystkim zauważyć, że wielu mieszkańców nie orientuje się w działalności instytucji sektora edukacji i powstrzymało się od prezentacji ocen w tym zakresie.

Wszystkie prezentowane w ankiecie aspekty funkcjonowania sektora oświaty ocenione zostały pozytywnie. Interpretacja danych w zakresie tej sfery realizacji usług publicznych jest jednak jednoznaczna. Działalność szkół podstawowych i gimnazjalnych jest bowiem oceniana gorzej niż w 2014 roku. Jednocześnie dane wskazują na rosnącą irytację części mieszkańców tym stanem rzeczy.

W ciągu ostatnich 4 lat zdecydowanie poprawiła się ocena dostępności przedszkoli, placów zabaw dla dzieci, całorocznych klubów osiedlowych oraz świetlic środowiskowych, zajęć pozalekcyjnych i innych form ciekawego spędzania czasu dla
dzieci i młodzieży (przy czym ta ostatnia kwestia, w przypadku ocen negatywnych zyskuje na znaczeniu).

Bardzo dobrze oceniana jest jakość nauczania w szkołach średnich oraz działalność Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.
Mowa tu oczywiście o ocenach gospodarstw, które zdecydowały się wyrazić opinię w tym zakresie (czyli o ok. 30%-40% objętych badaniem). Oceny w niewielkim stopniu warunkowane są faktem posiadania dzieci.

Sfera rynku pracy i przedsiębiorczości zyskiwała w ocenie badanych umiarkowane oceny –przy czym należy podkreślić, że dostępność miejsc pracy, czy możliwość założenia własnego biznesu są oceniane znacznie lepiej niż 4 lata temu.

Nie odnotowano istotnej poprawy ocen wsparcia udzielanego przedsiębiorcom przez miasto.

Od 4 lat systematycznie poprawia się samoocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych.
Stanowi to element sprzyjający pozytywnym ocenom jakości życia w mieście.

Oceny polityki społecznej realizowanej przez miasto pozostają umiarkowane, przy czym gospodarstwa gorzej sytuowane wykazują się gorszymi ocenami w tym zakresie.

W ciągu 4 lat udało się jednak rozwiązać część najbardziej dotkliwych problemów w działalności instytucji pomocy społecznej, do których należy przede wszystkim zaliczyć: możliwość skorzystania przez potrzebujących z usług opiekuńczych finansowanych przez miasto oraz zainteresowanie instytucji miejskich problemami seniorów. W porównaniu z 2014 rokiem znaczący wzrost ocen mieszkańców odnotowano w przypadku działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera